Predvianočná atmosféra v Štátnej filharmónii Košice

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – December sa už tradične nesie v Štátnej filharmónii Košice (ŠfK) predovšetkým v znamení vianočných, resp. predvianočných koncertov. Kvôli plánovanému turné v Číne sa predvianočné koncerty konajú o čosi skôr. Tento rok filharmónia ponúka spolu štyri koncerty s radostnou tematikou, ktoré budú v rôznych časoch adresované najmladším poslucháčom s rodičmi, starším školopovinným a vlastne všetkým, ktorí si budú môcť vychutnať aj večerné podujatia. Ešte pred tým než atmosféru pod kupolou ovládne „duch Vianoc“, pripomenieme si 150. výročie narodenia jedného z veľkých hudobných géniov, Richarda Straussa.

Koncertom „Richard Strauss 150“ si 4. Decembra ŠfK pripomenie 150. výročie narodenia jedného z najväčších skladateľov z rozvetveného rodu Straussovcov, ktorý  sa preslávil najmä ako tvorca opier a symfonických básní pre veľký symfonický orchester. Do dejín však vstúpil aj ako dirigent a vynikajúci inštrumentátor. Z jeho bohatej tvorby zaznie rané dielo, Suita pre 13 dychových nástrojov, op. 4. Mladý Strauss skomponoval toto dielo ešte pod estetickým vplyvom svojho otca, inak špičkového hudobníka, ktorý sa popri hraní na lesnom rohu venoval aj dirigovaniu a komponovaniu. Strauss sa v diele nechal inšpirovať krásou barokovej hudby, ktorú poznačil vlastným skladateľským rukopisom. Suitu pre dychové nástroje bude na koncerte predchádzať skladba pre sláčiky generačne mladšieho autora, taktiež mimoriadnej postavy hudobných dejín, Igora Stravinského. Concerto in RE je podľa slov autora mimoriadne náročná skladba pre hráčov aj dirigenta, ktorá neustále osciluje medzi dvoma tóninami, ako z názvu vyplýva D dur a d mol. Záver koncertu patrí najväčšiemu géniovi, ktorý ovplyvnil celé dejiny hudby, neprekonateľnému Ludwigovi van Beethovenovi. Večer pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka MÜLLERA zavŕši „Osudová“ symfónia, ktorá sa radí medzi päť svetovo najčastejšie uvádzaných symfónií a hlavná téma prvej časti medzi najznámejšie motívy klasickej hudby, vrátane svojho všeobecne známeho mimohudobného obsahu o „klopajúcom osude“. Pred koncertom sa bude konať ďalšia z obľúbených popularizačných prednášok Karola Petrócziho, ktorý priaznivcom klasickej hudby tento krát priblíži práve Beethovenovu Piatu symfóniu.

Karol Petróczi

Karol Petróczi

Dramaturgia ŠfK zostavila program predvianočných koncertov predovšetkým na základe prianí publika. Preto nebudú chýbať obľúbené Vianočné koledy v úprave skvelého aranžéra a hudobníka Adriána Harvana, či Česká mše vánoční populárna „Rybovka“ Jakuba Jana Rybu. Časť publika si bez návštevy tohto koncertu nevie predstaviť pravé Vianoce. Priaznivcom slovenskej hudby filharmónia ponúka menej hrávanú, avšak duchom Vianoc prežiarenú, Missu pastoralis „Alma nox“ Mikuláša Schneidera-Trnavského.

Martin Chudada

Martin Chudada

Na koncertoch sa publiku opäť predstaví výnimočne talentovaný klavirista Martin CHUDADA, označovaný aj ako „zázračné dieťa“ slovenskej hudobnej scény. V sólových partoch sa budú mať príležitosť zaskvieť aj mladí speváci Eva KOLKOVÁ, Veronika CHLEBKOVÁ, Ján ONDREJKA, či Matúš TRÁVNIČEK. Povznášajúcu atmosféru v omšiach si už nevieme predstaviť bez Košického speváckeho zboru učiteľov  a zboru Collegium Technicum, Košice.

István Siket

István Siket

Vianočnú náladu umocní aj Bőhmeho Koncert pre trúbku e mol op. 18 v podaní Istvána SIKETA a orchestra Štátnej filharmónie Košice. Predvianočné koncerty 14. – 16. decembra prinášajú rozdielny program aj interpretov, ktorí budú hrať a spievať pod taktovkou Mareka ŠTRYNCLA v Dome umenia.

www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠFK

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár