Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

27. septembra 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Prehľad priamych prenosov predstavení Metropolitnej opery New York v sezóne 2014/15

Veľkosť písma
A
A
A
Metropolitná opera v New Yorku pokračuje ďalšou sériou priamych prenosoch svojich predstavení do viacerých krajín sveta. Tieto operné inscenácie v hviezdnych obsadeniach budú môcť vidieť spolu s priamymi prenosmi do iných krajín sveta aj slovenskí diváci a to v divadle Aréna v Bratislave a od tejto sezóny po prvýkrát aj v multikine Golden Apple Cinema v Liptovskom Mikuláši.

Prenosy Metropolitan Opera: Live in HD kombinujú špičkové operné umenie s najmodernejšími technológiami. Predstavenie je snímané viacerými kamerami filmovým spôsobom v HD (High Definition) obrazovej kvalite, zvuk je prenášaný priestorovým šesťkanálom 5.1 Dolby Surround. Oko kamery sa počas prenosu dostane podstatne bližšie k dianiu na javisku než oko diváka sediaceho na tom najlepšom mieste priamo v Metropolitnej opere. Diváci pri prenosoch si tak môžu vychutnávať úžasné detailné zábery, ktoré by v samotnej Metropolitnej opere nikdy nevideli.

Metropolitná opera New York
Metropolitná opera New York

Spevácke obsadenie bude aj túto sezónu skutočne hviezdne. Metropolitná opera aj naďalej zoceľuje svoje dobré meno tými najkvalitnejšími interpretmi súčasnosti. Nechajme sa prekvapiť akými režisérskymi koncepciami oslovia nové inscenácie, no po hudobnej stránke zvučné mená svetovej opery zaručujú kvalitné hudobné prevedenie.

Prehľad priamych prenosov predstavení

Metropolitnej opery New York v sezóne 2014/15

Giuseppe Verdi: Macbeth

11. október 2014

Dirigent: Fabio Luisi, Réžia: Adrian Noble
Hrajú: Anna Netrebko, Joseph Calleja, Željko Lučić, René Pape

Macbeth MET

Nová sezóna priamych prenosov Live in HD sa začína 11. októbra shakespearovskou tragédiou v réžii Adriana Noblea z roku 2007. Vo vokálne a dramaticky náročnej úlohe Lady Macbeth vystúpi Anna Netrebko. Diriguje Fabio Luisi. V hlavnej úlohe vystúpi Željko Lučić, Joseph Calleja ako Macduff a René Pape ako Banco.

Wolfgang Amadeus Mozart: Figarova svadba – nová inscenácia

18. október 2014

Dirigent: James Levine, Réžia: Richard Eyre

Hrajú: Marina Poplavskaja, Marlis Petersen, Isabel Leonard, Peter Mattei, Ildar Abdrazakov

Figarova svadba MET

Dirigent James Levine uvedie novú inscenáciu Mozartovej Figarovej svadby v hlavnej úlohe s Ildarom Abdrazakovom a v réžii Richarda Eyrea, medzi ktorého ďalšie režijné diela v Metropolitnej opere patrí pripravovaný Werther a veľmi úspešná inscenácia Carmen z roku 2011. Eyre dej opery, ktorá počas jediného dňa bohatého na udalosti, preverí romantické puto bohatého manželského páru a ich zasnúbených sluhov a slúžky, situoval do panského sídla v Seville v dvadsiatych rokoch minulého storočia. V ďalších úlohách sa predstaví Marlis Petersen ako Figarova pohotová snúbenica Zuzanka, Peter Mattei ako Gróf Almaviva, Marina Poplavskaja ako Almavivova nešťastná manželka a Isabel Leonard ako trúfalé páža Cherubín.

Georges Bizet: Carmen

1. november 2014

Dirigent: Pablo Heras-Casado, Réžia: Richard Eyre

Hrajú: Anita Hartig, Anita Rachvelishvili, Aleksandrs Antonenko,Ildar Abdrazakov

Carmen MET

The New York Times opísali inscenáciu Carmen v réžii Richarda Eyreho ako „strhujúcu a úžasnú“, preto nečudo, že sa stala najpopulárnejšou operou v histórii priamych prenosov. Hlavnú úlohu zvodnej Cigánky stvárni Anita Rachvelishvili, ktorá za ňu už získala veľké uznanie na popredných svetových javiskách. Aleksandrs Antonenko sa predstaví ako láskou posadnutý vojak Don José, sľubná sopranistka Anita Hartig bude spievať Micaelu a Ildar Abdrazakov toreadora Escamilla. Orchester vedie Španiel Pablo Heras-Casado.

Gioacchino Rossini: Barbier zo Sevilly

22. november 2014

Dirigent: Michele Mariotti, Réžia: Bartlett Sher

Hrajú: Isabel Leonard, Lawrence Brownlee, Christopher Maltman

Barbier zo Sevilly MET

Metropolitná opera ponúkne aj inscenáciu Rossiniho klasickej komédie, ktorá obsahuje niekoľko najznámejších operných melódií. Isabel Leonard vyniká ako odvážna Rosina, Lawrence Brownlee ako jej intrigujúci milovník a Christopher Maltman ako nesmierne vynaliezavý a očarujúci Barbier. Sviežu a ľubozvučnú hudbu diriguje Michele Mariotti.

Richard Wagner: Majstri speváci norimberskí

Hráme: 13. december 2014

Dirigent: James Levine, Réžia: Otto Schenk

Hrajú: Annette Dasch, Karen Cargill, Johan Botha, Paul Appleby,

Johan Reuter, Johannes Martin Kränzle, Hans-Peter König

Majstri speváci norinberskí MET

Pod taktovkou Jamesa Levinea budú môcť diváci sledovať Wagnerovu operu Majstri speváci norimberskí, ktorú uvidia diváci po prvý raz naživo v rámci Live in HD. Johan Reuter vystúpi ako Hans Sachs, Johan Botha ako Walther, Annette Dasch ako Eva, Karen Cargill ako Magdalena, Paul Appleby ako David, Johannes Martin Kränzle debutuje v Metropolitnej opere ako Beckmesser a Hans-Peter König stvárni Pognera.

Franz Lehár: Veselá vdova – nová inscenácia

17. január 2015

Dirigent: Andrew Davis, Réžia: Susan Stroman

Hrajú: Renée Fleming, Kelli O’Hara, Nathan Gunn, Alek Shrader, Thomas Allen

Veselá vdova MET

Broadwayská režisérka a choreografka Susan Stroman režírovala napríklad muzikály Crazy For You, Contact a The Producers, ktoré získali ocenenie Tony Award. V Metropolitnej opere debutuje novou samopašnou inscenáciou Lehárovej operety Veselá vdova, ktorá sa bude spievať v novom anglickom preklade Jeremyho Samsa. Lehárovo najznámejšie dielo patrí medzi divácke hity už od svojej premiéry v roku 1905. Piesne Vilja, Poďme do Maxima či Cítim náhle (Lippen schweigen) doslova zľudoveli. Renée Fleming si svoj rozsiahly repertoár, v Metropolitnej opere stvárnila 22 úloh, rozšíri o ovdovenú parížsku milionárku Hanu. Za dirigentským pultom stojí Andrew Davis a na javisku ďalej vystúpi Nathan Gunn ako Hanin milenec Danilo, Alek Shrader ako mladý šľachtic Camille de Rosillon, Thomas Allen ako intrigánsky Barón Zeta a broadwayská sopranistka Kelli O’Hara v Metropolitnej opere debutuje ako barónova koketná manželka Valencienne.

J. Offenbach: Hoffmanove poviedky

Dirigent: Yves Abel, Réžia: Bartlett Sher
Hrajú: Hibla Gerzmava, Kate Lindsey, Vittorio Grigolo, Thomas Hampson

Hoffmanove poviedky MET

Vittorio Grigolo sa predstaví v hlavnej úlohe Offenbachových Hoffmannových poviedok po boku abcházskej sopranistky Hibly Gerzmavy, ktorá stvárni všetky štyri operné hrdinky – mechanickú bábku Olympiu, speváčku Antoniu chorú na suchoty, kurtizánu Giuliettu aj sebeckú herečku Stellu. Kate Lindsey si zopakuje úlohu Nicklaussa a Thomas Hampson svoj široký repertoár v Metropolitnej opere rozšíri o Lindorfa, Coppélia, Miracla a Dapertutta. Dirigovať bude Yves Abel.

P. I. Čajkovskij /B. Bartók: Jolanta/Modrofúzov zámok – nová inscenácia

14. február 2015

Dirigent: Valery Gergiev, Réžia: Mariusz Treliński

Hrajú: Anna Netrebko, Piotr Beczala, Alexej Markov / Nadja Michael, Michail Petrenko

Iolanta, hrad kniežaťa modrofúza MET

Umelecký riaditeľ varšavského Poľskej národnej opery (Teatr Wielki – Opera narodowa) Mariusz Treliński debutuje v Metropolitnej opere dvojprogramom zloženým z dvoch zriedka inscenovaných jednoaktoviek: Čajkovského romantickej rozprávky Jolanta o psychologickom prebudení slepej princeznej a Bartókovým mučivým Modrofúzovým zámkom. V ňom musí mladomanželka Judita odomknúť sedem zamknutých dverí, aby dokonale spoznala temné tajomstvá svojho muža. Obe diela, ktoré vznikli v koprodukcii s Teatr Wielki – Opera narodowa diriguje Valery Gergiev. V hlavnej úlohe Jolanty vystúpi Anna Netrebko, ďalej spieva Piotr Beczala a Alexey Markov ako dvaja sokovia v láske Vaudémont a Robert. Nadja Michael stvárni Juditu v Modrofúzovom zámku, jej záhadného a hrozivého mladomanžela Mikhail Petrenko.

Gioacchino Rossini: Jazerná pani – po prvýkrát v Metropolitnej opere

14. marec 2015

Dirigent: Michele Mariotti, Réžia: Paul Curran

Hrajú: Joyce DiDonato, Daniela Barcellona, Juan Diego Flórez, John Osborn, Oren Gradus

Jazerná pani MET

Joyce DiDonato a Juan Diego Flórez vystúpia v hlavných úlohách v belcantovom skvoste Jazerná pani, ktorý bude mať túto sezónu v Metropolitnej opere premiéru. Joyce DiDonato spieva hlavnú úlohu Eleny, o priazeň tejto mladej ženy súperia dvaja nápadníci, a Juan Diego Flórez vo svojom už piatom vystúpení v sérií priamych prenosov Live in HD stvárni belcantovú úlohu Giacoma, zhovievavého kráľa Škótska. Inscenácia je debutom škótskeho režiséra Paula Currana v Metropolitnej opere a vznikla v koprodukcii so Santa Fe Opera, kde mala premiéru v roku 2013. Orchester vedie Michele Mariotti na javisku ďalej vystúpi Daniela Barcellona v nohavičkovej postave Malcolma, John Osborn ako Rodrigo a Oren Gradus ako Douglas.

R. Leoncavallo / P. Mascagni: Sedliacka česť/ Komedianti – nová inscenácia

25. apríl 2015

Dirigent: Fabio Luisi, Réžia: David McVicar

Hrajú: Eva-Maria Westbroek, Marcelo Álvarez, Željko Lučić,

Patricia Racette, Marcelo Álvarez, George Gagnidze

Sedliacka česť a Komedianti MET

Dve kratšie operné inscenácie v jednom priamom prenose. Po 45 rokoch uvedie Metropolitná opera novú inscenáciu obľúbeného veristického dvojprogramu v réžii Davida McVicara. V titulnej tenorovej úlohe oboch diel, zvodcu bez bázne a hany Turidda a starnúceho principála Cania, debutuje Marcelo Álvarez. Eva-Maria Westbroek stvárni v Sedliackej cti opustenú Santuzzu a Željko Lučić galantného Alfia. V úlohe Caniovej nešťastnej ženy Neddy vystúpi v Komediantoch Patricia Racette a spolu s ňou George Gagnidze, po prvý raz v Metropolitnej opere stvárni Tonia. Obidve diela bude dirigovať hlavný dirigent Metropolitnej opery Fabio Luisi.

www.metoperafamily.org

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024