Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

22. mája 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

Premiéra: Piková dáma v Opere SND

Piková dáma, Opera SND, 2014 Miroslav Dvorský (Hermann) foto: Jozef Barinka
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Poslednou premiérou divadelnej sezóny 2013/2014 v Opere SND bude opera P. I. Čajkovského Piková dáma v hudobnom naštudovaní Rastislava Štúra a v réžii Mariána Chudovského.

Mať peniaze, bohatstvo, a tým najvyšší honor v spoločnosti je pokušením, ktorému hlavný hrdina opery Hermann nedokáže odolať. Najskôr uverí lacným návodom na zbohatnutie, ale neskôr sa už neštíti ničoho, len aby získal vytúžené peniaze, pričom cena, ktorú za ne zaplatí, je pre všetkých zničujúca.

Svetová premiéra

Svetová premiéra Pikovej dámy sa konala 19. decembra 1890 v Mariinskom divadle v Sankt Peterburgu s českým dirigentom Eduardom Nápravníkom (1839-1916), rodákom z obce Býšť v okrese Pardubice. Tento  dirigent naštudoval aj všetky ostatné svetové premiéry Čajkovského opier. Libreto k opere napísal Čajkovského brat Modest na námet podľa rovnomennej Puškinovej novely. Čajkovskij spočiatku nechcel toto dielo zhudobniť, no nakoniec ponuku prijal, a operu skomponoval za veľmi krátky čas počas svojho pobytu vo Florencii. Publikum prijalo toto dielo kladne, ale kritika mala určité výhrady. Piková dáma sa stala súčasťou svetového operného repertoáru.

Piková dáma, Opera SND, 2014 Pavol Remenár (Knieža Jeleckij), Miroslav Dvorský (Hermann), Sergej Tostov (Gróf Tomskij) foto: Jozef Barinka
Piková dáma, Opera SND, 2014
Pavol Remenár (Knieža Jeleckij), Miroslav Dvorský (Hermann), Sergej Tostov (Gróf Tomskij)
foto: Jozef Barinka

Piková dáma na Slovensku

Na Slovensku je to ôsme naštudovanie tohto diela počas profesionálnej opernej scény (od roku 1920). Slovenská premiéra sa konala 19. januára 1927 v SND v hudobnom naštudovaní Bedřicha Holečka a v réžii Achillea Viscusiho. Na prvej slovenskej scéne je to šieste naštudovanie (1927, 1932, 1946, 1964, 1973, 2014) a v Banskej Bystrici (1979) a v Košiciach (1973) sa uviedla raz.

Nová inscenácia Pikovej dámy v SND

V SND toto dielo hudobne naštudoval dirigent Rastislav Štúr, pre ktorého je Piková dáma dramatická opera plná vášní. ,,Piková dáma je pre mňa dramatická opera plná vášni, ktorá vôbec nemá ďaleko od talianskeho verizmu (Mascagniho Sedliacka česť mala premiéru v rovnakom roku 1890). V porovnaní napríklad s Eugenom Oneginom, ktorý aj má podtitul “lyrické scény”, je Piková dáma dráma, o ktorej sám Čajkovský napísal v liste bratovi Modestovi, že je to majstrovské dielo.“

Režijne toto dielo v SND zinscenoval jeden z najvýznamnejších slovenských operných režisérov Marián Chudovský, ktorý opisuje príbeh Čajkovského Pikovej dámy ako veľmi intímny, komorný s veľkou psychologickou hodnotu. ,,Piková dáma je o posadnutosti kartami, čarovnou formulkou, ale aj o zmenou správania. Tento príbeh je vysoko aktuálny. Vidina rýchleho zbohatnutia za cenu všetkých možných obetí a kráčania cez mŕtvoly, posadnutosť nereálnym cieľom  sú veľmi aktuálne aj dnes. Táto opera je fantazmagóriou, to znamená falošnou posadnutosťou, falošnou vidinou rýchleho zbohatnutia, pochopiteľne je to príbeh aktuálny v tom, že aj dnes ľudia chcú rýchlo zbohatnúť, dostať sa k peniazom, zaradiť sa do inej sociálnej vrstvy, ísť vyššie kam nepatria, pretože každý z nás má určité sociálne korene a prekročiť ich je veľmi ťažké a ak sa to stane násilne, alebo chorobnou posadnutosťou, nastáva zlom a zlý koniec.“

Piková dáma, Opera SND, 2014 Katarína Flórová (Máša), Jitka Sapara-Fischerová (Grófka), Adriana Kohútková (Líza) foto: Jozef Barinka
Piková dáma, Opera SND, 2014
Katarína Flórová (Máša), Jitka Sapara-Fischerová (Grófka), Adriana Kohútková (Líza)
foto: Jozef Barinka

Scénu navrhol slovenský scénický výtvarník Jaroslav Valek, ktorý spolupracuje so všetkými slovenskými divadlami, ale aj s divadlami v Česku, Poľsku, Srbsku a v Slovinsku, kostými navrhol známy kostýmový výtvarník Peter Čanecký. Zbormajstrom je Pavol Procházka.

Piotr Iľjič Čajkovskij: Piková dáma

Premiéra v Opere SND

23. a 25. máj 2014

Realizačný tím

Hudobné naštudovanie: Rastislav Štúr

Dirigenti: Rastislav Štúr, Pavol Tužinský

Réžia: Marián Chudovský

Scéna:  Jaroslav Valek

Kostýmy: Peter Čanecký

Zbormajster: Pavol Procházka

Obsadenie

Hermann: Michal Lehotský, Miroslav Dvorský

Gróf Tomskij (Zlatogor): Ján Ďurčo, Sergej Tolstov, Jakub Kettner

Knieža Jeleckij: Daniel Čapkovič, Pavol Remenár, Dalibor Jenis

Čekalinskij: Jozef Kundlák, Ľudovít Ludha

Surin: Gustáv Beláček, Martin Malachovský

Čaplickij: Ján Babjak, Martin Gyimesi

Narumov: František Ďuriač, Juraj Peter

Ceremoniár: Igor Pasek, Ivan Ožvát

Grófka: Jitka Sapara-Fischerová, Magdaléna Blahušiaková

Líza: Adriana Kohútková, Iveta Matyášová, Liene Kinca

Polina (Milovzor): Terézia Kružliaková, Michaela Šebestová

Guvernantka: Denisa Šlepkovská, Alena Kropáčková

Máša: Katarína Polakovičová, Katarína Flórová

Prilepa: Miriam Garajová, Mária Rychlová

Orchester a zbor Opery SND

Spoluúčinkuje: Pressburg Singers

www.snd.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024