Premiéry jubilejnej 60. divadelnej sezóny banskobystrickej Štátnej opery

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – Divadelná sezóna 2018/2019 sa pre Štátnu operu v Banskej Bystrici bude niesť v znamení jubilea, keďže v roku 2019 uplynie 60 rokov od jej vzniku. V jubilejnej sezóne ponúkne svojim divákom štyri premiérové večery – svetovú premiéru novej slovenskej hudobnej rozprávky, klasický muzikál, slovenskú premiéru Rossiniho opery a veristické operné dvojičky. Sezóna v Banskej Bystrici prinesie viaceré debuty, predstaví nové talenty a ponúkne už tradične aj koncerty, Hviezdny jún či iné podujatia.

Prvým novým titulom v repertoári Štátnej opery bude hudobná rozprávka na námet rozprávok bratov Grimovcov autorskej dvojice Jozef Slovák – Vladislav Šarišský Ružové kráľovstvo, ktorej svetová premiéra sa uskutoční 19. októbra. „Začíname trochu netradične, a to titulom pre najmenších divákov. Deti sú náročné publikum a nie je jednoduché ich v dnešnom svete plnom iných podnetov zaujať. Dúfam, že najnovšia slovenská hudobná rozprávka Ružové kráľovstvo bude pre ne potešením a bude minimálne taká obľúbená ako náš Kocúr v čižmách”, predstavil pre Opera Slovakia úvod sezóny 2018/2019 umelecký šéf Štátnej opery Šimon Svitok. Predstavenie zaznie v hudobnom naštudovaní Jána Procházku a v réžii mladého slovenského režiséra Petra Oravca, ktorý na javisku Štátnej opery debutuje. Kostýmy navrhla Ľudmila Várossová a autorom scény je Pavol Andraško.

video

Decembrovou premiérou Štátnej opery nebude tento raz opereta, tak ako je to v Banskej Bystrici zvykom, ale nová inscenácia slávneho amerického muzikálu Jerryho Hermana a Michaela Stewarta Hello, Dolly! ,,V decembri sa po rokoch vráti na naše javisko klasický muzikál Hello, Dolly! Určite sa mnohí potešia, keď prezradím, že réžiu bude mať Danka Dinková, ktorej práca je vždy zárukou vynikajúceho divadla. Dirigovať ho bude Igor Bulla. Myslím si, že Hello, Dolly! bude pre mnohých tým pravým vianočným darčekom.” uviedol k premiére muzikálu Šimon Svitok. Scénu navrhuje Lucia Šedivá a kostýmy Jana Kuttnerová.

S tretím novým titulom vstúpi na javisko Štátnej opery víťazný bojovník, ktorý nedokáže zvíťaziť nad vlastnými citmi. Ako uvádza Šimo Svitok ,,Jar bude patriť fajnšmekrom. Spolu so šéfdirigentom Štátnej opery Mariánom Vachom a režisérkou Andreou Hlinkovou pripravujeme slovenskú premiéru Rossiniho opery Otello, ktorá bude hudobným bonbónikom na našej opernej scéne.” Autorkou scény bude Miriam Struhárová a kostýmy navrhne módny návrhár Boris Hanečka.

Gioachino Rossini (1792 – 1868)

Veľká noc s príchuťou vraždy. Aj takto to môže dopadnúť, keď sedliak Turiddu a potulný komediant Canio popustia uzdu láske, ktorá dokáže zabíjať. ,,O drámu a napätie určite nebude núdza ani v nasledujúcom veristickom dvojtitule Sedliacka česťKomedianti uvedenom ako posledná premiéra divadelnej sezóny. Hudobne dielo pripraví dirigent Igor Bulla a opäť privítame mladú režisérsku krv, tentokrát Zuzanu Fischerovú, ktorá bude na našom javisku debutovať.” predstavil poslednú premiéru jubilejnej sezóny umelecký šéf Štátnej opery. Pre mladú režisérku Zuzanu Fischerovú, absolventku odboru operná réžia Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne je to nielen prvá spolupráca s banskobystrickou Štátnou operou, ale taktiež aj jej prvá operná réžia na Slovensku. Scénu aj kostýmy navrhne David Janošek a svetelný dizajn pripravuje Daniel Tesař.

Zuzana Fischerová, foto: Veronika Havasi

,,V jednotlivých predstaveniach, či už nových, alebo tých starších, sa opäť objavia aj nové mladé tváre operných sólistov, samozrejme, popri skúsených umelcoch nášho domáceho ansámblu alebo hostí, ktorí obohatia našu ponuku jednotlivých predstavení. Ani tento rok diváci neprídu o obľúbené koncerty, akými sú Vianočné koncerty, Novoročný koncert či Veľkonočné koncerty. Budeme pokračovať aj v obľúbenom formáte Hudobné soireé, pripravuje sa Hviezdny jún a mnohé iné zaujímavé projekty.“ doplnil Šimon Svitok, umelecký šéf Štátnej opery.

K jubileu Štátnej opery

Štátna opera vznikla v roku 1959 pod názvom Spevohra Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Jej charakter bol spočiatku profilovaný ako zájazdová hudobno-divadelná scéna pre oblasť stredného Slovenska. Už od začiatku sa však dramaturgia divadla orientovala na operný žáner. Aj preto v roku 1972 divadlo dostalo štatút Opery a jej pôsobnosť sa rozšírila na celé Slovensko. Od roku 1993 existuje táto operná scéna ako samostatná inštitúcia pod názvom Štátna opera.

Viac informácii na internetovej stránke Štátnej opery.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: ŠOBB

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Ľudovít Vongrej

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár