Premiéry Opery a Baletu SND v divadelnej sezóne 2018/2019

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenské národné divadlo predstavilo nasledujúcu divadelnú sezónu 2018/2019 všetkých súborov. Opera SND uvedie štyri premiéry, z toho jedno nové dielo pre deti a Balet SND pripravuje dve svetové premiéry. 99. sezónu v SND otvorí galakoncert pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky. Na začiatku sezóny SND už tradične pripravuje Deň otvorených dverí.

„Dramaturgický plán novej divadelnej sezóny sme koncipovali tak, aby si v ňom našiel niečo zaujímavé každý z divákov. Starší i mladší, milovník klasiky i súčasnej tvorby, vážnejšieho i ľahšieho žánru. Tí, ktorí patria k našim pravidelným návštevníkom, aj tí, ktorí fenomén divadlo ešte len objavujú,“ uvádza v príhovore k novej divadelnej sezóne generálny riaditeľ SND Marián Chudovský. V tomto duchu koncipovali dramaturgické plány 99. divadelnej sezóny 2018/2019 všetky tri umelecké súbory, činohra, opera i balet.

Slovenské národné divadlo, nová budova

Otvárací koncert SND

Slovenské národné divadlo otvorí 99. sezónu 7. septembra 2018 galakoncertom v novej budove pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky. ,,Na koncerte zaznejú záverečné dejstvá dvoch národných historických hudobných drám autorov Bedřicha Smetanu a Eugena Suchoňa, v ktorých majú centrálne dramaturgické miesto mýtické proroctvá titulných hrdinov oboch diel naplnené prvými štátnosťami Čechov a Slovákov“ uviedol k programu slávnostného koncertu riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek. Za dirigentský pult sa pri finálnom dejstve Libuše symbolicky postaví šéfdirigent Opery SND Rastislav Štúr, a tretie dejstvo opery Suchoňovho Svätopluka zaznie pod taktovkou hudobného riaditeľa Opery Národného divadla v Prahe Jaroslava Kyzlinka. Sólistické party stvárnia Jolana Fogašová, Adriana Kohútková, Katarína Juhásová, Peter Mikuláš, Pavol Remenár, Tomáš Juhás, Ľudovít Ludha a ďalší, spoluúčinkovať bude orchester a zbor Opery SND.

Premiéry Opery SND

 „Nová sezóna bude na jednej strane sezónou veľkých operných titulov a veľkých tém, ktoré nás poúčajú o nadčasovosti hlbokých myšlienkových odkazov a poznaní, i o relativite času vo vzťahu k výnimočným umeleckým výtvorom,“ charakterizuje divadelnú sezónu 2018/2019 riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek a dodáva: „Budú to témy vážne, ale i sugestívne umelecké zobrazenia, kde humor a fantázia majú svoje nezastupiteľné miesto, čerpajúc svoju nespochybniteľnú legitimitu v životnej pestrosti a nejednoznačnosti.“

Slavomír Jakubek, tlačová konferencia k divadelnej sezóne 2018/2019 v SND, 2018
foto: Ivan Olvecký

Prvou premiérou novej opernej sezóny v SND bude 19. októbra 2018 talianska verzia historickej fresky Giuseppe Verdiho Don Carlos na námet rovnomennej drámy Friedricha Schillera. Strhujúca dráma o moci, zneužití ideológie i osobnej tragédii veľkých hráčov na politickej mape minulosti zaznie v hudobnom naštudovaní Martina Leginusa a v réžii slovninského režiséra Diega de Breu, ktorý sa na javisko Opery SND vracia po druhýkrát, keďže v marci 2015 zinscenoval Gounodovu operu Romeo a Júlia (písali sme o tom TU…). Jednu z hlavných postáv stvárni medzinárodne etablovaný slovenský basista Štefan Kocán, pre ktorého je to prvé hudobné naštudovanie postavy v Opere SND a po dlhšej prestávke sa na javisko našej prvej scény vracia sopranistka Andrea Danková.

,,Témou je pre nás v opere i detský divák a jeho záujem o hudobno-dramatické umenie. Venujeme  mu  v každej sezóne rôznorodé programy, ktoré od operných predstavení až po alternatívne interaktívne podujatia majú za cieľ vzbudiť jeho zvedavosť, dať mu možnosť spoznať magický svet hudby a divadla, naučiť ho prijímať a rozumieť umeleckej reči tohto osobitého žánru a vybudovať v ňom potrebu takejto duchovnej a estetickej spoločenskej komunikácie. Podpora domácej opernej tvorby nájde v našej ponuke tak isto svoje  miesto, rovnako ako aj pozornosť výnimočným dielam svetovej literatúry, ktoré u nás ešte nezazneli.“ uvádza k titulom pre detského diváka Slavomír Jakubek.

Pre detského diváka pripravuje Opera SND premiéru nového pôvodného diela slovenského skladateľa Petra Zagara Rozprávka so šťastným koncom. Autorom libreta je slovenský básnik, prozaik, dramatik, scenárista, textár a autor literatúry pre deti a mládež Daniel Hevier. Na operné javisko sa do SND po zinscenovaní Mozartovej Čarovnej flauty v decembri 2009 vracia režisér Svetozár Sprušanský, ktorý je taktiež autorom námetu i dramaturgom tohto nového titulu pre deti. Rozprávka so šťastným koncom zaznie v hudobnom naštudovaní Ondreja Olosa. Tvorcovia inšpirovaní viacerými rozprávkovými námetmi prevedú deti čarovným svetom postavičiek, príbehov a zápletiek, aby napokon našli rozuzlenie v jednoduchej a všeplatnej životnej pravde. Svetová premiéra sa uskutoční 9. februára 2019 v historickej budove SND.

Slovenské národné divadlo, historická budova

27. apríla 2019 uvedie Opera SND slovenské premiéry dvoch diel skladateľa 20. storočia Benjamina Brittena Rieka čajok/Rozpálená pec. Rieka čajok ponúka sugestívny príbeh pomätenej ženy hľadajúcej svoje  stratené dieťa, ktoré napokon nachádza v mystickom rozuzlení diela. Rozpálená pec je autentickým prepisom starozákonného príbehu o troch židovských mladíkoch, ktorí podstúpili skúšku viery na babylonskom dvore kráľa Nabuchodonozora.

,,Z pozostalosti jednej z najväčších a najoriginálnejších postáv  opery  20.  storočia,  britského  autora Benjamina Brittena, ktorá dnes veľmi intenzívne rezonuje na svetových javiskách, sme vybrali dve nádherné duchovné podobenstvá, ktoré predstavujú fascinujúcu parafrázu na stredoveké duchovné divadlo. Prvá s názvom Curlew river spája japonské inšpirácie s prvkami kresťanskej tradície, zatiaľ čo druhá je autentickým stvárnením starozákonného príbehu o troch židovských mučeníkoch, obhajujúcich svoju vieru na dvore kráľa Nabuchodonozora.“ uvádza k pripravovanému repertoárovému titulu Slavomír Jakubek. Slovenská premiéra jednoaktoviek Rieky čajok a Rozpálenej pece bude zároveň aj debutom v Opere SND pre českého dirigenta Tomáša Braunera a mladého slovenského režiséra Jána Luterána, absolventa divadelnej réžie VŠMU (2010), ktorí sa ako tvorcovia novej opernej inscenácie v SND predstavia po prvý raz. Pre Jána Luterána to bude zároveň prvá operná réžia v jeho kariére.

Sezónu v Opere SND uzavrie 14. júna 2018 v novej budove premiéra veľkého diela francúzskej opernej literatúry obdobia romantizmu Hoffmannove poviedky Jacquesa Offenbacha. ,,Finále  sezóny  bude  patriť  historicky  prvej  slovensko-ukrajinskej koprodukcii, ktorej predmetom  bude  nová  inscenácia  ďalšieho  veľkého  diela  svetovej  opernej  literatúry, Hoffmannových poviedok Jacquesa Offenbacha. V Opere SND privítame v tomto titule po prvý raz  jednu  z výrazných osobností súčasnej európskej divadelnej a opernej scény, režiséra ukrajinského pôvodu Andriya  Zholdaka.  Spolu  so  šéfdirigentom  nášho  operného  domu Rastislavom  Štúrom  pozvú  publikum  na  nevšedný  exkurz  do  fantastického  labyrintu francúzskeho  romantika,  kde  sen  i  skutočnosť  splývajú  v rovnocenných  zrkadleniach divadelnej ilúzie.“ dodáva k poslednému premiérovému titulu sezóny 2018/2019 v Opere SND Slavomír Jakubek. Inscenácia bude koprodukčným projektom Opery SND s Akademickým divadlom opery a baletu vo Ľvove.

Tlačová konferencia k divadelnej sezóne 2018/2019 v SND, 2018
foto: Ivan Olvecký

,,Operná sezóna však nie je len otázkou štyroch premiér, ktoré prirodzene pútajú na seba najviac pozornosti. Je to množstvo repertoárových predstavení viac ako dvadsiatky titulov, ktoré našim divákom ponúkneme v atraktívnej podobe, sú to koncertné podujatia i matiné, spestrujúce našu programovú ponuku. Chcem  dúfať,  že ňou našich divákov dokážeme osloviť a inšpirovať k pravidelným návštevám našej prvej opernej scény.“ uviedol k repertoáru Opery SND riaditeľ Slavomír Jakubek. Do repertoáru operného súboru našej prvej scény sa taktiež vrátia niektoré tituly, ktoré sa určitý čas nehrali. Medzi nimi je napríklad aj inscenácia Mozartovej opery Così fan tutte v réžii poľského režiséra Mareka Weissa, ktorú SND uviedlo v januári 2016.

Viac informácii o obsadeniach nových inscenácii ako aj o repertoárových predstaveniach Opery SND nájdete na www.snd.sk.

Balet SND pripravuje dve svetové premiéry

„Aj v 99. divadelnej sezóne zostávajú vízie baletu rovnaké. Opäť sa chceme svojou tvorbou priblížiť k významným európskym súborom a pritom dať priestor pôvodnej tvorbe“ hovorí k novej sezóne riaditeľ Baletu SND Jozef Dolinský.

Jozef Dolinský, tlačová konferencia k divadelnej sezóne 2018/2019 v SND, 2018
foto: Ivan Olvecký

V úvode sezóny Baletu SND sa 30. novembra 2018 v historickej budove SND uskutoční svetová premiéra pôvodného slovenského tanečného predstavenia s názvom Beatles go Baroque. Autorsky sa pod tento projekt podpíše slovenský skladateľ Peter Breiner a piati osvedčení i mladí choreografi: Adrian Ducin, Igor Holováč, Ján Ševčík, Glenn Lambert a Reona Sato. Breinerovo Concerto Grosso v štýle Johanna Sebastiana Bacha, ktoré už bolo samostatne uvedené, prinášajú v barokovej podobe nesmrteľné hity Beatles, po prvýkrát pretlmočené do súčasnej pohybovej reči. Za dirigentský pult sa postaví autor hudby Peter Breiner v alternácii s Petrom Valentovičom, ktorý sa zároveň predstaví aj ako čembalista. Autorom scény bude Milan Ferenčík a kostýmy navrhne Peter Čanecký.

Druhý baletný titul príde do SND zinscenovať tvorivý tím z Londýna, ktorý sa podieľal aj na úspešnej inscenácii Nižinskij – Boh tanca v novembri 2015. Tentokrát pod vedením hudobného skladateľa a dirigenta Carla Davisa a režiséra a choreografa Daniela de Andradeho inscenátori vytvoria pôvodný balet v dvoch dejstvách o legende čiernobieleho filmového plátna Chaplin. Svetová premiéra tohto titulu sa uskutoční na jar 2019.

Nová budova SND, sála opery a baletu

Baletný súbor čaká v nasledujúcej sezóne aj zahraničný zájazd. ,,Na pozvanie baletu Národnej opery v Budapešti predstavíme v Budapešti svoju úspešnú produkciu Slovenské tance – Životy svetiel autorskej dvojice Petra Breinera a Natálie Horečnej.“ uvádza Jozef Dolinský a k domácim projektom dodáva: ,,Ani divákom, túžiacim porovnávať našu tvorbu s tvorbu renomovaných európskych tvorcov nezostaneme nič dlžní. V rámci projektu Hostia Baletu SND chceme našim divákom opäť predstaviť telesá a tvorcov v európskom kontexte. Projekty, ktoré sme naštartovali v minulých sezónach v spolupráci s Katedrou tanečnej tvorby VŠMU, Konzervatóriom Evy Jaczovej v Bratislave, ako aj predstavenia, venované jubileám významných osobností, pokračujú opäť novými inšpiratívnymi predstaveniami. Balet SND chce v novej sezóne prinášať svojim divákom opäť nové impulzy a inšpiráciu a na prahu storočnice Slovenského národného divadla budovať repertoár, ktorý bude odrážať to najlepšie v slovenskom balete.“

V novej baletnej sezóne sa do repertoáru Baletu SND v obnovenej premiéry vráti Adamov klasický balet Korzár v réžii ruského choreografa Vasilija Medvedeva podľa Máriusa Petipu.

Viac informácii o nových a repertoárových predstaveniach Baletu SND nájdete na www.snd.sk alebo na www.zazivasen.sk.

Abonentky SND

Riaditeľka Centra marketingu Radoslava Stratená informovala o abonentkách na predstavenia Činohry, Opery a Baletu Slovenského národného divadla. Pre nadchádzajúcu divadelnú sezónu naša prvá scéna pripravila pre svojich divákov deväť abonentných balíčkov s rôznymi tematickými okruhmi pod týmito názvami: Novinky činohry, Osudoví muži, Osudové ženy, Pre deti, Premiéry Opery a Baletu, Svetová klasika, Svet Opery, Veľké príbehy a Zaži vášeň s Baletom SND. Viac informácií o abonentkách SND nájdete TU…

Premiéry Činohry SND

Otváracou premiérou Činohry SND v sezóne 2018/2019 bude 3. 11. 2018 hra súčasného maďarského dramatika Istvána Tasmádiho Vysoká škola diváckeho umenia. Hneď po nej 10. 11. 2018 činoherci uvedú hru z pera Daniela Majlinga Projekt 1918. Nasledovať bude premiéra hry oceňovanej britskej autorky Lucy Prebbleovej Vedľajšie účinky, ktorá skúma hranice vedy a etiky (premiéra 26. 1. 2019). Divadelnú adaptáciu medzinárodne oceňovaného filmu Štvorec uvedie Činohra SND podľa scenára Rubena Ostlunda vo svetovej premiére 2. 2. 2019. V marci čaká na divákov premiéra sugestívneho rozprávania o dobe Ruské denníky Ale Rachmanovovej (premiéra 30. 3. 2019) a následne (23. 3. 2019) nová produkcia poetickej grotesky Svadba alebo pohreb? ikonického izraelského spisovateľa Hanocha Levina. Inscenácia hry Skylight britského dramatika Davida Hareho, ktorá divákov vtiahne do zaujímavého vzťahu dvoch bytostí, bude mať premiéru 25. 5. 2019 a na záver sezóny Činohra SND 1. 6. 2019 uvedie hru známeho Friedricha Dürrenmatta Fyzici. Činohra SND aj v nasledujúcej sezóne pripravuje projekty v Modrom salóne, v ďalších nových priestoroch ale aj rôzne Edukačné projekty.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: SND

video

Tlač. konferencia k divadelnej sezóne Opery a Baletu SND 2018/2019 (videozáznam Opera Slovakia)

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár