Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

18. septembra 2016 Ľudovít Vongrej Sezóna 2016/2017

Premiéry sezóny 2016/2017 v slovenských operných divadlách

Operné divadlá na Slovensku, koláž: Opera Slovakia
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Nová operná sezóna na Slovensku ponúkne trinásť premiér. Šesť Opera SND, štyri Štátna opera Banská Bystrica a tri Opera ŠD Košice. Z nich bude 10 operných, dve operetné a jedna premiéra oratória. Do repertoárov slovenských operných divadiel pribudnú nové inscenácie talianskeho, francúzskeho či nemeckého repertoáru, úprava opery pre deti i klasická opereta. Taktiež sa pripravuje aj svetová premiéra originálnej verzie Vivaldiho opery Arsilda a na javisko Opery SND sa v obnovenej premiére vrátila Suchoňova Krútňava.

Opera SND

Sezóna 2016/2017 sa začala v Opere SND premiérou opernej inscenácie Nepredajme nevestu. Ide o úpravu opery Bedřicha Smetanu Predaná nevesta so sprievodným slovom Martina Vaneka. V inscenácii, ktorej premiéra sa konala počas Dňa otvorených dverí SND 10. septembra 2016, sa predstavili aj mladí operní speváci. Oficiálnym otvorením novej sezóny bola obnovená premiéra opery Eugena Suchoňa Krútňava. Inscenácia Juraja Jakubiska z roku 1999 zaznela 17. septembra 2016 (bolo to jej 36. uvedenie) pod taktovkou Dušana Štefánka vo vynovenom speváckom obsadení a zostáva na repertoári Opery SND. Obnovená premiéra našej národnej opery zaznela ako kultúrny príspevok k predsedníctvu Slovenskej republiky v Európskej únii, ale aj ako príspevok k Roku slovenskej hudby.

Slovenské národné divadlo, foto: Ľudovít Vongrej
Slovenské národné divadlo,
foto: Ľudovít Vongrej

Zrušená premiéra

SND zrušilo pôvodne avizovanú premiéru spoločného operno-baletného večera zostaveného z diel Igora Stravinského Oidipus Rex a Svätenie jari. Premiéra sa mala konať vo februári 2017 pod taktovkou Ondreja Olosa a v réžii a choreografii Edwarda Cluga.

Presunutá premiéra

Pôvodne prvou ohlásenou premiérou Opery SND v sezóne 2016/2017 mal byť Pucciniho Triptych – Plášť, Sestra Angelika a Gianni Schicchi v hudobnom naštudovaní Rastislava Štúra a v réžii Romana Poláka. Premiéra sa však presúva z októbra 2016 na 17. a 19. februára 2017.

Premiéry Opery SND

Po uvedení inscenácie Nepredajme nevestu pripravuje SND premiéru dramatickej legendy v štyroch častiach francúzskeho skladateľa Hectora Berlioza Faustovo prekliatie. Literárne činný Berlioz bol významným priekopníkom programovej hudby. Jeho dielo z roku 1846 zaznie v Opere SND v poloscénickom uvedení. Pod hudobné naštudovanie sa podpíše Rastislav Štúr, ktorý je od novej sezóny šéfdirigentom Opery SND, a javiskovú podobu tomuto dielu dá režisér Marián Chudovský. Vo februári SND uvedie už spomínanú premiéru Pucciniho Triptychu – Plášť, Sestra Angelika a Gianni Schicchi.

Program Opery SND obohatí v marci 2017 mimoriadny projekt – svetová premiéra originálnej verzie Vivaldiho opery Arsilda a prvé novodobé javiskové uvedenie tohto titulu. Toto dielo naštuduje špecialista na starú hudbu Václav Luks a inscenačnú podobu mu dá David Radok. Spoluúčinkovať bude Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704. Dielo uvedie Opera SND v spolupráci s festivalom Dni starej hudby.

V apríli pribudne do repertoáru SND Halévyho opera Židovka v hudobnom naštudovaní Roberta Jindru (jeho prvé hudobné naštudovanie v Opere SND) a v réžii Petra Konwitschného. Na záver sezóny to bude v rámci Operného štúdia SND Mozartova opera Únos zo serailu v hudobnom naštudovaní Friedricha Haidera a s réžiou Jána Ďurovčíka, ktorý ako režisér vstupuje na opernú pôdu po prvýkrát.

Slovenské národné divadlo, nová budova
Slovenské národné divadlo, nová budova

Popri premiérach doplnia ponuku opery v sezóne 2016/2017 reprízy inscenácií z predchádzajúcich sezón, v ktorých budú hosťovať viaceré osobnosti medzinárodnej scény. ,,Sezónu spestria aj výrazné spevácke osobnosti ako napríklad Ferruccio Furlanetto, ktorý príde hosťovať do inscenácie Simona Boccanegru, Simona Houda-Šaturová, ktorá bude debutovať na javisku Opery SND ako Gilda vo Verdiho Rigolettovi a v tomto istom titule sa predstaví aj Ivan Magri, ktorého si diváci pamätajú z Belliniho Puritánov. Vráti sa k nám už v trošku inom šate, pretože sa vypracoval na takmer spinto tenor a v súčasnosti spieva iný repertoár ako kedysi. Do Bratislavy zavítajú aj Maida Hundeling, Dalibor Jenis, Pavol Bršlík, Adriana Kučerová, Adam Plachetka, Štefan Kocán a iní.”, povedal riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek.

Na repertoár Opery SND sa vracajú viaceré tituly ako Čajkovského Eugen Onegin, Verdiho Macbeth, Straussova opereta Netopier. Ohlásené sú aj Kontituity, ktoré pre SND pripravuje Jaroslav Blaho, ako aj cyklus komorných koncertov Voci da camera, v ktorých sa predstavia ďalší sólisti Opery SND.

Bedřich Smetana: Nepredajme nevestu! (opera, úprava pre deti)
10. septembra 2016
Hector Berlioz: Faustovo prekliatie (oratórium)
21. októbra 2016
Giacomo Puccini: Triptych: Plášť, Sestra Angelika, Gianni Schicchi (opera)
17. a 19. februára 2017
Antonio Vivaldi: Arsilda (opera)
9. marca 2017
Fromental Halévy: Židovka (opera)
7. a 9. apríla 2017
Wolfgang Amadeus Mozart: Únos zo serailu (opera, Operné štúdio SND)
16. a 17. júna 2017

www.snd.sk

Štátna opera Banská Bystrica

Sezónu 2016/2017 Štátna opera začína premiérou inscenácie G. Pucciniho Tosca. Podieľa sa na nej taliansky dirigent Fabio Mastrangelo dlhodobo pôsobiaci v Rusku, pre ktorého pôjde o slovenský debut. Režijne operu naštuduje významný slovenský herec a režisér Martin Huba, ktorý sa v tejto pozícii Banskej Bystrici predstaví tiež po prvýkrát. Sugestívny príbeh nešťastnej lásky je témou decembrovej premiéry, ktorou bude opereta Zem úsmevov Franza Lehára. Hudobné naštudovanie pripraví domáci dirigent Ján Procházka a Banskobystričania opäť privítajú hosťujúcu českú režisérku Janu Andělovú Pletichovú. Treťou premiéru sezóny bude marcové uvedenie známej komickej opery Gaetana Donizettiho Don Pasquale. Pripraví ho domáci inscenačný tím: dirigent Igor Bulla a režisérka Dana Dinková. Aktuálnu opernú sezónu uzavrie Štátna opera Banská Bystrica premiérou operného exkluzívneho dvojtitulu – Rachmaninovovým Alekom a Čajkovského Jolantou. Obe diela hudobne naštuduje šéfdirigent Štátnej opery Marián Vach a réžie sa zhostí hosťujúci taliansky režisér Marcello Lippi.

Štátna opera Banská Bystrica
Štátna opera Banská Bystrica

Giacomo Puccini: Tosca (opera)
14. a 15. októbra 2016
Franz Lehár: Zem úsmevov (opereta)
9. a 10. decembra 2016
Gaetano Donizetti: Don Pasquale (opera)
17. a 18. marec 2017
Piotr Iľjič Čajkovskij: Jolanta
Sergej Vasilievič Rachmaninov: Aleko
(operný dvojtitul)
máj 2017

www.stateopera.sk

Opera Štátneho divadla Košice

Operný súbor Štátneho divadla Košice ohlásil dve operné a jednu operetnú premiéru. V nasledujúcej divadelnej sezóne 2016/2017 obohatí repertoár Opery ŠD Košice neznámy Wagner, Straussova opereta a svetoznámy Puccini.

Prvou premiérou novej divadelnej sezóny 2016/2017 v Štátnom divadle Košice bude už na konci septembra slávna opera Giacoma Pucciniho Bohéma. Operný súbor ju uvedie 30. septembra 2016 v Historickej budove ŠD Košice v réžii Michaela Taranta a hudobnom naštudovaní Maroša Potokára. Bohéma (La bohème) z roku 1896 je jednou z Pucciniho najobľúbenejších opier a patrí do kmeňového repertoáru všetkých svetových operných scén. Paríž, hýriví umelci, veľká láska, krutý osud – to je krátka charakteristika deja vykresľujúceho lásku chudobného básnika Rodolfa k nežnej krajčírke Mimi, ktorých na chvíľu spojí náhoda, ale navždy rozdelí krutá choroba.

Štátne divadlo Košice
Štátne divadlo Košice

Opereta Noc v Benátkach Johanna Straussa ml. bude druhou premiérou operného súboru v novej sezóne a diváci ju uvidia 24. februára 2017 v Historickej budove ŠD Košice. Réžie sa ujme Dagmar Hlubková, hudobné naštudovanie bude mať v rukách domáci Igor Dohovič. Zaujímavosťou tohto Straussovho diela je, že je jedinou Straussovou operetou, ktorá mala premiéru mimo Viedne. Prvý raz ju uviedli 3. októbra 1883 v Berlíne. Výnimočnou opernou udalosťou bude 26. mája 2017 premiéra opery Richarda Wagnera Víly, ktorá zaznie na slovenských divadelných javiskách prvýkrát. Prvá dokončená skladateľova opera komponovaná ešte v štýle nemeckej romantickej opery a silne ovplyvnená Carlom Maria von Weberom a Heinrichom Marschnerom mala premiéru až päť rokov po autorovej smrti dňa 29. júna 1888 na kráľovskom dvore v Národnom divadle v Mníchove. Nie je bez zaujímavosti, že dielo naštudoval mladý Richard Strauss. Napriek tomu, že sa dielo stretlo s úspechom, časom padlo takmer do zabudnutia a v súčasnosti sa uvádza len zriedkavo. Košická opera v spolupráci s dirigentom Robertom Jindrom a režisérom Luborom Cukrom znovu vzkriesia romantický príbeh s rozprávkovými prvkami, ktorý zobrazuje lásku Ady, ochotnej vzdať sa svojej nesmrteľnosti pre lásku k manželovi Arindalovi.

Giacomo Puccini: Bohéma (opera)
30. septembra 2016
Johann Strauss ml.: Noc v Benátkach (opereta)
24. februára 2017
Richard Wagner: Víly (opera)
26. mája 2017

www.sdke.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: SND, ŠOBB, ŠDKE

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...