Prepisujeme dejiny: stratené Verdiho listy sa vrátili do Talianska

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Londýn – V katalógu jesennej aukcie hudobných autografov a manuskriptov londýnskeho aukčného domu Sotheby’s sa objavila unikátna kolekcia Verdiho listov adresovaných libretistovi Salvatore Cammaranovi. Z 36 listov ponúkaných na dražbe, ktorá sa konala 26. októbra 2017 v britskej metropole, je len 5 známych verejnosti, ostatné sa doteraz považovali za stratené. Ide o jeden z najvýznajmnejších objavov vo verdiovskom bádaní posledného decénia.

Proveniencia jedinečného súboru korešpondencie medzi kľúčovou osobnosťou talianskej opery druhej polovice 19. storočia a libretistom Trubadúra nie je známa. Listy vznikli v rokoch 1844-1851 a podľa vyjadrenia aukčnej siene pochádzajú zo súkromnej zbierky. Tieto listy s doteraz neznámym obsahom prezentované v katalógu aukcie pod číslom 138 nenájdeme ani v kritickej pramennej edícii Verdiho listára Carteggio Verdi-Cammarano 1843-1852, ktorá vyšla v roku 2001 pod hlavičkou Národného inštitútu verdiovských štúdií v Parme. Jedna z Verdiho dedičiek Maria Mercedes Carrara Verdi definitívne vylúčila špekulácie, že predmet aukcie bol odcudzenou súčasťou rodinného archívu Verdiho potomkov.

Giuseppe Verdi (1813 – 1901), Salvadore Cammarano (1801 – 1852)

Záujemcovia o kúpu mali podľa finančnej politiky dražobníka siahnuť hlboko do vrecka: cenová estimácia kolekcie bola 271.025 – 325.230 €. V ponuke londýnskej aukčnej siene sa nachádzal tiež najstarší notovaný fragment 3. dejstva Verdiho opery Ernani s cenovým odhadom 108.410 – 162.615 € a niekoľko ďalších verdiovských memorabílií, medzi nimi Verdiho fotografia s venovaním poprednej sólistke parížskej Opéra-Comique altistke Marii Delne, prvej Quickly na francúzskej premiére Falstaffa. Pod kladivkom Sotheby’s sa ocitli ďalšie perličky z Verdiho epištolára – autografy listov adresované skladateľovej priateľke Clarine Maffei, listy právnikovi a ministrovi verejného vzdelávania Talianskeho kráľovstva Emanuele Gianturcovi, doteraz nepublikovaný Verdiho text o produkcii Aidy v Benátkach v júli 1876 určený lekárovi Cesare Vignovi či rukopis maestrovej životnej družky a neskôr manželky Giuseppiny Strepponi, v ktorom niekdajšia slávna sopranistka referuje o Requiem.

Najstarší notovaný fragment 3. dejstva Verdiho opery Ernani,
zdroj: Archív Opera Slovakia

Verdiho listy,
zdroj: sothebys.com

Zlatým klincom aukcie, ktorá sa uskutočnila 26. októbra 2017 v britskej metropole, mali byť práve Verdiho listy Salvatore Cammaranovi. To nenechalo chladným popredné osobnosti kultúrneho života regiónu Emilia-Romagna na čele s primátorom Parmy Federicom Pizzarottim. List, pod ktorý sa podpísal prezident Národného inštitútu verdiovských štúdií Nicola Sani a generálna riaditeľka Kráľovského divadla v Parme Anna Maria Meo, putoval na stôl ministra pre kultúrne dedičstvo a turizmus Daria Franceschiniho. Signatári listu žiadali ministra o intervenciu, aby sa tieto dokumenty kľúčového významu nedostali do súkromných rúk, pretože by to znamenalo „nevyčísliteľnú stratu pre ďalšie verdiovské štúdium a výskum.“ Iniciatívu podporil aj popredný expert na dejiny kinematografie a kultúrny referent magistrátu mesta Parma Michele Guerra. „Záujem o obsah doteraz nepublikovaného materiálu je veľmi vysoký. Je pre nás veľmi dôležité, aby dokumenty zostali k dispozícii pre verejnosť, skrátka, aby boli dostupné pre všetkých. Žiadame ministra, aby nám pomohol vzbudiť povedomie verejných inštitúcii a jednotlivcov vo vzťahu k tomuto výnimočnému dokumentačnému dedičstvu,“ poznamenáva Guerra. Boj za zachovanie prameňov, ktoré vrhajú nové svetlo na životné a umelecké osudy Giuseppe Verdiho, rozvíril hladiny muzikologickej obce. „Bolo by veľmi dôležité, aby sa toto dedičstvo vrátilo späť do Talianska, alebo aspoň zabezpečiť, aby zostalo dostupné aj po predaji.“, povedal pre denník La Reppublica popredný verdiovský a belliniovský expert, muzikológ Fabrizio Della Seta z univerzity v Pavii, editor kritickej edície partitúry Verdiho Traviaty a súčasný prezident vedeckej komisie Dokumentačného centra pre belliniovské štúdiá pri univerzite v sicílskej Catanii.

Verdiho listy, náhľad

Dňa 25. októbra talianske médiá obletela správa, že londýnska aukcia 36 listov maestra z Busseta bola zrušená. Záchrana unikátneho verdiovského materiálu tak dostala reálne kontúry. „Mlčky sme pracovali na tom, aby sa toto výnimočné kultúrne dedičstvo vrátilo do Talianska.“ poznamenal na margo nedávnej masívnej kampane talianskej kultúrnej verejnosti za návrat verdiovskej rarity pod apeninské Slnko minister Franceschini. „Prípadný nákup zo strany súkromných osôb by ochudobnil kultúrne bohatstvo tejto krajiny o dokumentáciu mimoriadneho a zásadného významu pre štúdium, nakoľko sa jedná o úplne nový materiál vzťahujúci sa k chronologickému oblúku, v ktorom je Verdi konfronotovaný s impresáriami, interpretmi, literatúrou, divadlami a veľmi jasne vyjadruje svoje osobné koncepcie hudobného divadla,“ píše sa v stanovisku rímskej tlačovej agentúry il Velino/AGV News. Taliansko zakúpilo položku 138 za rekordných 358.800 anglických libier (libier šterlingov) vďaka spolupráci s Generálnym riaditeľstvom knižníc a kultúrnych inštitútov a s Generálnym riaditeľstvom archívov Talianskej republiky.        

Verdiho listy, náhľad

Nie je to prvý prípad, kedy sa v zahraničnom aukčnom dome dražili verdiovské artefakty nevyčísliteľnej historickej a kultúrnej hodnoty. 370 000 € je suma, za ktorú sa v roku 2012 predali v Sotheby’s notové výňatky z Falstaffa vlastnoručne písané skladateľom a slávny telegram určený Toscaninimu, v ktorom bard talianskej melodrámy ďakuje dirigentovi za naštudovanie Falstaffa. Dokumenty zakúpila ropná korporácia Eni a banková skupina Intesa. V súkromných rukách sa však dlho neohriali. Vzácne pramene putovali ako dar priamo do múzea La Scaly.   

Novoobjavená kolekcia Verdiho listov bude v najbližšom období pravdepodobne sprístupnená odbornej verejnosti. Nie je vylúčené, že budeme prepisovať Verdiho životopis.

Pripravila: Lucia Laudoniu

zdroj: agentúrne správy

V novembri sa môžete tešiť na dobrodružnú cestu za tajomstvami Verdiho života, na ktorú Vás v pripravovanom článku o Verdiho listoch pozýva Lucia Laudoniu. Sledujte Opera Slovakia.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

slovenská historička, muzikologička, publicistka a výtvarníčka rumunsko-talianskeho pôvodu

Zanechajte komentár