Prezident Andrej Kiska udelil Lucii Popp najvyššie štátne vyznamenanie

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Pätnástim osobnostiam udelil vo štvrtok 7. januára 2016 slovenský prezident Andrej Kiska ​najvyššie štátne vyznamenania. Urobil tak pri príležitosti Dňa vzniku Slovenskej republiky. Najvyššie štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam udelil Andrej Kiska opernej speváčke Lucii Popp.

Prezident SR každoročne udeľuje štátne vyznamenania výnimočným osobnostiam našej krajiny, ktoré sa významným spôsobom pričinili o rozvoj alebo reprezentáciu Slovenska. Ide o morálne a spoločenské ocenenie vynikajúcich jednotlivcov z rôznych oblastí. Štátne vyznamenania sú rady (vyššie) a kríže (nižšie). Prezident udeľuje aj Rad Andreja Hlinku, Kríž Milana Rastislava Štefánika a Medailu prezidenta SR.

Slávnostný akt sa pri príležitosti Dňa vzniku Slovenskej republiky odohral 7. januára 2016 v Rytierskej sále Bratislavského hradu a o hudobný vstup sa postarala formácia Lotz Trio, hrajúca na kópiách unikátnej sady Lotzových basetových rohov z hradu Krásna hôrka.

Lotz Trio na udeľovaní štátnych vyznamenaní

Lotz Trio na udeľovaní štátnych vyznamenaní

Prezident v príhovore vyzdvihol zmysel ocenených prejaviť odvahu v ťažkých časoch a zmysel pre spoločenskú zodpovednosť:

,,Je mi cťou o malú chvíľu v mene Slovenskej republiky oceniť 15 žien a mužov, ktorí svojim dielom, svojimi skutkami a svojím poctivým úsilím uskutočňovali svoje ideály a sny. Žili a konali tak, že pomohli náš svet robiť lepším, krajším, múdrejším a humánnejším. A ktorí robili a robia česť svojej vlasti u nás doma aj za hranicami Slovenska.

Vyznamenávame 15 žien a mužov. V ich príbehoch nájdeme osobnú statočnosť a veľa správnych osobných rozhodnutí. Profesionálne majstrovstvo, uplatnený talent, za ktorým je ale aj obrovské množstvo každodennej poctivej vytrvalej neúnavnej práce. V ich príbehoch nájdeme ale aj nepriazeň osudu, v dávnejšej aj nedávnej minulosti. V horších časoch, ktorým sme boli vystavení, ktoré sme však aj spoluvytvárali alebo ktorým sme sa niektorí prispôsobovali. Ale boli tu vždy ľudia, ktorí sa ideálov nevzdávali.“

Podľa Kisku sú štátne vyznamenania predovšetkým individuálnym ocenením. ,,Ale vždy im rozumieme aj ako vyznamenanie všeobecného úsilia o to, na čom musíme stavať, aby sme nestratili ideály a sny,“ uviedol prezident a prítomných požiadal o minútu ticha za zosnulého kňaza, nositeľa Radu Ľudovíta Štúra Slovenskej republiky Antona Srholca.

Lucii Popp udelil Andrej Kiska Rad Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam

Najvyššie štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam udelil Kiska svetoznámej opernej speváčke, rodáčke zo Záhorskej Vsi, Lucii Popp. Prezident Andrej Kiska jej udelil vyznamenanie za dlhoročné mimoriadne zásluhy v oblasti umenia a kultúry a za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. Vyznamenanie prevzala v zastúpení pani Kamila Konečná.

Pri príležitosti 20. výročia smrti Lucie Popp, v roku 2013, si na opernú divu zaspomínal operný kritik a publicista Vladimír Blaho v článku 20 rokov od smrti Lucky.

Lucia Popp (1939-1993)

Lucia Popp
(1939-1993)

Kamila Konečná preberá Rad Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam za opernú speváčku Luciu Popp z rúk prezidenta SR Andreja Kisku

Kamila Konečná preberá Rad Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam
za opernú speváčku Luciu Popp z rúk prezidenta SR Andreja Kisku

Štátne vyznamenania udelil Andrej Kiska spolu s Luciou Popp aj ďalším štrnástim osobnostiam.

Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o ochranu ľudských práv a slobôd a rozvoj práva odovzdal Kiska ústavnemu právnikovi Pavlovi Holländerovi.

Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam udelil prezident Ernestovi Valkovi za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a rozvoj práva. Ocenenie prevzala dcéra zosnulého právnika Enesta Valka Jana Valková.

Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd získala účastníčka odboja Dalma Špitzerová. Rovnaké vyznamenanie udelila hlava štátu aj Olegovi Pastierovi za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a za literárnu a vydavateľskú činnosť, politologičke a sociologičke Soni Szomolányi za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj v oblasti spoločenských vied, divadelníkovi Martinovi Porubjakovi in memoriam za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj v oblasti kultúry a divadla a speváčke Hane Hegerovej za dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry Slovenskej republiky.

Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti výtvarného umenia udelil Andrej Kiska výtvarníkovi Rudolfovi Sikorovi a rovnaké vyznamenanie za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky a za literárnu a pedagogickú činnosť aj spisovateľovi Dušanovi Dušekovi.

Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti zdravotníctva získala odborníčka na hematológiu a onkológiu Júlia Horáková a za dlhoročné mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti architektúry aj architekt Vladimír Dedeček.

Medaila prezidenta SR za dlhoročné významné zásluhy v oblasti školstva, výchovy a vzdelávania si odniesla riaditeľka gymnázia Mária Smreková, rovnaké vyznamenanie získali aj riaditeľka gymnázia Helena Pašiaková za dlhoročné významné zásluhy v oblasti školstva, výchovy a vzdelávania a hokejista Michal Handzuš za významné osobné zásluhy o rozvoj v oblasti športu a za významné šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Soňa Szomolányi, (politologička a sociologička) pri preberaní štátneho vyznamenania z rúk prezidenta SR Andreja Kisku

Soňa Szomolányi, (politologička a sociologička)
pri preberaní štátneho vyznamenania z rúk prezidenta SR Andreja Kisku

Za všetkých vyznamenaných sa v závere slávnostného aktu prihovorila politologička a sociologička Soňa Szomolányi.

,,Dovolím byť si v tejto slávnostnej atmosfére na mňa nezvykle osobná. Predpokladám však, poznajúc vyznamenaných, že budem hovoriť aj v mene ostatných, pred chvíľou tu ocenených. Preto, lebo som z generácií formovaných v dobe, keď štátne vyznamenania neboli príliš často znakom kvality, ale skôr konformity. Tá doba je našťastie už minulosťou. Celý doterajší profesionálny život som aj tak však bola povznesená nad štátne vyznamenania. V poslednom období som však s potešením ľudským i profesionálnym sledovala, ako sa od hlavy nášho štátu dostáva ocenenia osobnostiam, ktoré média skôr zneviditeľňujú, hoci sú nositeľmi profesionálnej výnimočnosti a osobnej statočnosti a zároveň príkladom toho, ako byť prospešný v rozvoji spoločnosti často napriek nepriaznivým podmienkam. Tieto osobnosti tvoria, ako sme to kedysi s kolegami nazvali, takzvané ostrovčeky pozitívnej deviácie a tie sú kľúčové pre pozitívnu zmenu a myslím si, že v každej dobe. Keď mi bolo oznámené, že mám prísť na Hrad pre štátne vyznamenanie, priznávam, že bývalú povznesenosť nahradilo isté dojatie. Na mojom mieste, to viem, by mohli stáť aj mnohí iní. Na rozdiel od športových kategórií, kde sa dá merať výkon na sekundy či počty gólov, v našich profesiách je hodnotenie výsledku vždy do určitej miery subjektívne, ide predsa o výkony nesúmerateľné. Myslím si, že ocenenie ľudí tvorivých v oblasti vzdelávania, vedy, práva, zdravotníctva a kultúry v tom najširšom slova zmysle, s dôrazom na osobnú integritu a prínos k rozvoju demokracie, slobody a práva, v našom stále ešte mladom štáte, je prostredníctvom jeho hlavy zviditeľnením skutočných fundamentov našej spoločnosti a to napriek tomu, že zatiaľ žiaden štátny rozpočet to nezohľadnil v svojich prioritách. Tak práve od týchto fundamentov bude závisieť kvalita života v našej krajine a tento posun v budovaní štátu ako súčasti európskeho priestoru je zase hoden nášho ocenenia.“

Pripravil: Ľudovít Vongrej

informovali: Tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR a TASR

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár