Prezident SR Andrej Kiska udelil kontrabasistovi Romanovi Patkolóvi štátne vyznamenanie

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V utorok 8. januára 2019 udelil Prezident SR Andrej Kiska pri príležitosti 26. výročia vzniku Slovenskej republiky štátne vyznamenania za mimoriadne a významné zásluhy v prospech Slovenskej republiky 30 osobnostiam spoločenského a kultúrneho života, z toho trom in memoriam. Medzi ocenenými osobnosťami je aj slovenský kontrabasista Roman Patkoló, ktorý je považovaný za jedného z najlepších kontrabasistov sveta.

Ceremoniál sa konal v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie bratislavskej Reduty za účasti predsedu Národnej rady SR Andreja Danka, predsedu vlády Petra Pellegriniho, predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej, poslancov Národnej rady SR, viacerých ministrov a ďalších predstaviteľov verejného života.

Prezident SR Andrej Kiska udelil najvyššie štátne vyznamenania, 2019,
foto: Kancelária prezidenta SR

Udelením štátnych vyznamenaní prezident Slovenskej republiky oceňuje osoby (výnimočne aj kolektívy) za ich mimoriadne alebo významné zásluhy v prospech Slovenskej republiky, demokracie, obrany a bezpečnosti štátu, výsledky činnosti alebo za ich iné výnimočné činy. Prezident môže na návrh Národnej rady Slovenskej republiky alebo vlády Slovenskej republiky, alebo aj bez návrhu (na základe vlastného uváženia) udeliť tieto štátne vyznamenania: Rad Bieleho dvojkríža (občiansky alebo vojenský druh), Rad Andreja Hlinku, Rad Ľudovíta Štúra (občiansky alebo vojenský druh), Kríž Milana Rastislava Štefánika, Pribinov kríž, Medailu prezidenta Slovenskej republiky. Okrem Medaily prezidenta Slovenskej republiky majú štátne vyznamenania tri triedy, z ktorých najvyššia je I. trieda, pri ktorej udelení sa predpokladá obzvlášť mimoriadna miera zásluh vyznamenaného.

Príhovor prezidenta SR Andreja Kisku

„Zišli sme sa tu dnes, aby sme oslávili život a dielo pätnástich žien a pätnástich mužov. Aby sme vzdali hold ich poctivej práci, nevšednému talentu, osobnej odvahe či výnimočnému prínosu pre našu krajinu. Je pre mňa osobným potešením a veľkou cťou v mene Slovenskej republiky udeliť najvyššie štátne ocenenia 30 ľuďom, vďaka ktorým je naša krajina lepším, krajším, múdrejším, slušnejším i spravodlivejším miestom pre život nás všetkých.

Slovenská republika oslavuje 26 rokov od svojho vzniku. Je milou, dôstojnou a zároveň dôležitou tradíciou pri príležitosti narodenín moderného demokratického Slovenska vyznamenať osobnosti,
ktoré významne prispeli k zdravému rozvoju našej krajiny, jej slobody, kultúrnosti a prosperity. Je to šanca vyzdvihnúť zásluhy žien a mužov najlepšie reprezentujúcich hodnoty, na ktorých naša spoločnosť stojí a ktorými by sme sa mali riadiť pri našom spolunažívaní. Tak ako každý rok bol výber ťažký, pretože tých, ktorí by si dnes ocenenie zaslúžili je na Slovensku určite viac. Známych ale aj menej známych občanov našej krajiny na ktorých môžeme byť právom hrdí.

O to väčšmi ma teší, že sa mi dnes ako prezidentovi opäť dostalo cti oceniť nielen výnimočné individuálne výkony. Ale niečo dôležitejšie. Môžem vyznamenať ľudí, ktorí v nás vzbudzujú hrdosť, podnecujú lásku k Slovensku. Ľudí, ktorých životné príbehy napĺňajú príbeh našej krajiny sebavedomím, rešpektom i citom. Skutočných lídrov, ktorí ukazujú ako riešiť problémy, prekonávať prekážky, inšpirovať ostatných. Ľudí, ktorí pomáhajú tvoriť, chrániť a rozvíjať spoločnú identitu Slovenskej republiky.

V tomto roku si pripomenieme 30. výročie najdôležitejšej udalosti v moderných dejinách našej krajiny. V novembri 1989 sme sa zbavili režimu, ktorý šliapal po našich právach a slobodách. Vďaka odvahe, spoločnému úsiliu a schopnosti správne sa rozhodnúť sme súčasťou slobodnej demokratickej Európy.

Som veľmi rád, že sa môžem v mene občanov Slovenskej republiky poďakovať ľuďom, ktorí v kritických okamihoch prejavili statočnosť a odvahu vzdorovať zlu.

Dnes mám tú česť tiež oceniť slobodnú umeleckú tvorivosť, športovú súťaživosť a vytrvalosť.

Prejaviť rešpekt k ochote postaviť sa za spravodlivosť a slušnosť. Znova si pripomenúť, že ako spoločnosť sme iba takí silní a úspešní, ako účinne sa dokážeme postarať o tých najslabších a najzraniteľnejších spomedzi nás. Či už ide o jednotlivcov alebo celé komunity, ktoré potrebujú našu pozornosť a našu pomoc.

Je mi cťou podporiť dnes vynaliezavosť, zvedavosť, túžbu po pravde a poznaní. Vďaka nim lepšie rozumieme svetu, v ktorom žijeme a lepšie sa dokážeme pripraviť na to, čo nás čaká.

Ďakujem vám v mene občanov Slovenskej republiky, ktorých dnes ako prezident zastupujem. Ďakujem vám za výnimočné zážitky a radosť, ktorú nám prinášate. Ďakujem vám za inšpiráciu, ktorou nás motivujete a poznanie, ktorým nás obohacujete. Ďakujem vám, že nám pomáhate byť lepšími ľuďmi, lepšou spoločnosťou, lepšou krajinou.“

Počas ceremoniálu vystúpila v hudobnom vstupe sólistka Opery SND Terézia Kružliaková so sprievodom Vojenskej hudby Banská Bystrica.

Prezident SR Andrej Kiska udelil najvyššie štátne vyznamenania, 2019,
Terézia Krúžliaková, Vojenská hudba Banská Bystrica (hudobní hostia),
foto: Kancelária prezidenta SR

Ocenené osobnosti v roku 2019

Roman Patkoló

Jedným z tridsiatich ocenených osobností v roku 2019 je aj slovenský kontrabasista, rodák zo Žiliny Roman Patkoló, ktorému prezident SR udelil Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti interpretačného umenia.

,,Je to pre mňa obrovská česť a potešenie a zároveň to pre mňa bude veľkou motiváciou a inšpiráciou do ďalšej prace. Pánovi prezidentovi a aj celému Slovensku som veľmi vďačný.” uviedol pre Opera Slovakia Roman Patkoló.

Roman Patkoló študoval na konzervatóriu v Žiline a na mníchovskej Hochschule für Musik und Theater. Vo svojich 24. rokoch sa stal jedným z najmladších profesorov hudby v Európe. Je považovaný za jedného z najlepších kontrabasistov sveta a patrí medzi najznámejších slovenských koncertných umelcov v zahraničí. Od roku 2005 pôsobí v orchestri Opernhaus v Zürichu vo Švajčiarsku. V roku 2018 získal prestížnu nemeckú cenu Opus Klassik v kategórii “Inštrumentalista roka”. (www.romanpatkolo.com)

Palácový koncert v Drážďanoch, 2017, Anne-Sophie Mutter, Roman Patkoló,
foto: Oliver Killig

Roman Patkoló sa venuje interpretácii sólovej kontrabasovej literatúry a komornej tvorby. Ako sólista spolupracoval s telesami Nordwestdeutsche Philharmonie, Münchener Kammerorchester, Philharmonie der Nationen, Virtuosi di Kuhmo, Orchester divadla v St. Petersburgu, Camerata Moskva, Deutsches Symphonie Orchester Berlin a i. Sólisticky sa predstavil na koncertoch vo Švajčiarsku, Nemecku, Srbsku, Rakúsku, Rusku, Španielsku, v Kanade a USA, a to v prestížnych koncertných sálach ako napr. Herkulessaal v Mníchove, Meistersingerhalle v Norimbergu, v koncertnej sále Berlínskych filharmonikov či v Konzertsaal Stadtcasino Basel. Vystúpil na mnohých festivaloch v zahraničí (Musical Olympus International Festival, Schleswig-Holstein Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Festival de Cadaques, International Laureates Festival v Los Angeles, Lucerne Festival) i na Slovensku (Stredoeurópsky festival koncertného umenia v Žiline a i.).

V rokoch 2002 – 2004 absolvoval prehrávky u osobností ako Sir André Previn, Krysztof Penderecki, Anne- Sophie Mutter, James Levine, Zubin Mehta, Gidon Kremer a Daniel Barenboim. Výkon Romana Patkola podnietil prvých dvoch menovaných autorov k napísaniu skladieb, ktoré mu boli venované.V roku 2004 vyhral konkurz na post sólového kontrabasistu telesa London Symphony Orchestra. Od roku 2005 pôsobí v orchestri Opernhaus Zürich na poste zástupcu sólového kontrabasistu. Účinkoval v hudobných reláciách televíznych staníc ARTE („Stars von Morgen“ – so Svetovým orchestrom Jeunesses Musicales – JM World Orchestra v Saarbrückene), Bayerisches Fernsehen (s kvartetom Bassiona-amorosa), Hessischer Rundfunk – Fernsehen a ZDF („Sunday nights classics“ duet s Maximom Vengerovom).

V marci 2011 realizoval koncertné turné so svetoznámou huslistkou Anne-Sophie Mutter v sprievode komorného orchestra Mutters Virtuosi v nemeckých kultúrnych centrách – v Hannoveri, Frankfurte, Kolíne, Essene a v Hamburgu. O mesiac neskôr uviedol rovnako s touto huslistkou Koncert pre husle, kontrabas a orchester Andrého Previna, ktoré skladateľ dedikoval obom umelcom. Pod taktovkou autora účinkoval prominentný Boston Symphony Orchestra. Po koncerte bola Patkolóovi odovzdaná prestížna cena huslistky a pedagogičky Aidy Stucki.

Patkoló je od roku 1999 členom medzinárodného kontrabasového kvarteta Bassiona-amorosa pod vedením Prof. Klausa Trumpfa, s ktorým koncertoval v USA, Holandsku, Nemecku, Švajčarsku, Rakúsku a i. Popri bohatej koncertnej činnosti je aktívny i v pedagogickej oblasti, vo veku 24 rokov získal titul profesora ako jeden z najmladších v Európe a začal vyučovať na mníchovskej Hochschule für Musik und Theater. V súčasnosti pôsobí ako profesor na Hudobnej akadémii v Bazileji, ako lektor viedol majstrovské kontrabasové kurzy (Novi Sad, Belehrad, Burgdorf a i.). (zdroj: Hudobné centrum).

Ďalšie ocenené osobnosti v roku 2019

Josef Abrhám – Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, výtvarného umenia a dizajnu.

Dagmar Burešová [in memoriam] Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti práva a za všestranný rozvoj vzťahov medzi Českou republikou a Slovenskou republikou.

Radoslav Danilák – Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj Slovenskej republiky v oblasti podnikania a informačných technológií.

Jana Dubovcová – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj práva.

Alexej Fulmek Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o budovanie demokratickej spoločnosti a o rozvoj vydavateľskej činnosti.

Daniela Hantuchová – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti športu a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Peter Hunčík – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj literárnej činnosti.

Pavel Cheben – Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj Slovenskej republiky a významné vedecké výsledky v oblasti fyzikálnej chémie a optiky.

Mária Jasenková – Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti prevencie zdravia.

Jana Juráňová – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj literárnej činnosti.

Darina Kárová – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry a divadelného umenia a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Osobnosti ocenené štátnym vyznamenaním prezidenta SR v roku 2019.
zdroj: Kancelária prezidenta SR

Ján Kuciak – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy [in memoriam] za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a o rozvoj v oblasti žurnalistiky.

Zuzana Kumanová – Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti etnografie a histórie.

Ľubomír Longauer – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, výtvarného umenia a dizajnu.

Dušan Mitana – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj oblasti kultúry, básnickej tvorby a literárnej činnosti.

Svetozár Naďovič – Rad Ľudovíta Štúra (vojenský) I. triedy za mimoriadne zásluhy o obranu a bezpečnosť Slovenskej republiky.

Mária Omastová – Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj Slovenskej republiky a významné vedecké výsledky v oblasti chémie polymérov.

Klára Orgovánová – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a o ochranu ľudských práv a slobôd.

Veronika Racková – Pribinov kríž I. triedy [in memoriam] za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti prevencie zdravia a misionárskej činnosti.

Ladislav Snopko – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o budovanie demokratickej spoločnosti a o rozvoj v oblasti kultúry.

Richard Stanke – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a o rozvoj v oblasti kultúry, divadelného a filmového umenia.

Marián Valko – Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj Slovenskej republiky a významné vedecké výsledky v oblasti fyzikálnej chémie.

Magdaléna Vášáryová – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, divadelného a filmového umenia, medzinárodných vzťahov a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Veronika Velez Zuzulová – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti športu a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Gyula Zalabai – Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj Slovenskej republiky a významné vedecké výsledky v oblasti šľachtiteľstva.

Katarína Zavacká – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj v oblasti právnych vied.

Miroslav Žbirka – Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti populárnej hudby.

Jana Želibská – Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti výtvarného umenia.

Zuzana Žirková – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti športu a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: KP SR, HC

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Ľudovít Vongrej

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku