Pri leteckom nešťastí v Nepále zahynul bývalý sólista Baletu SND Ruan Crighton

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Slovenské národné divadlo informovalo o nešťastnom úmrtí bývalého sólistu baletného súboru Ruana Crightona pri havárii lietadla spoločnosti Yeti Airlines v Nepále. Podľa správy na webe dailymail.co.uk, lietadlo sa zrútilo do rokliny neďaleko mesta Pokhara a havária si vyžiadala 72 obetí na životoch. Ako vedenie SND uvádza, je to zdrvujúcejšie o to viac, že táto tragédia sa stala deň po jeho 34. narodeninách.

Ruan Calum Crighton sa narodil 14. januára 1989 v Orsette vo Veľkej Británii, zahynul pri leteckom nešťastí 15. januára 2023 v Pokhare v Nepále. V Balete Slovenského národného divadla pôsobil od roku 2008 do roku 2013, najskôr v baletnom zbore a veľmi rýchlo sa stal sólistom. Za tých päť rokov vystupoval v celom vtedajšom repertoári súboru; pre jeho umeleckú flexibilitu s ním tvorcovia radi spolupracovali.

P. I. Čajkovskij: Spiaca krásavica, Balet SND, Katarína Singhofferová (Mačka), Ruan Crighton (Kocúr), zdroj foto: Archív SND

Z baletov, v ktorých tancoval, spomeňme tituly ako Bajadéra, Giselle, Onegin, Romeo a Júlia, Labutie jazero, Spiaca krásavica, Raymonda, KY-TIME, Luskáčik, Popolvár, Everest, Snehulienka a sedem pretekárov, Narodil sa chrobáčik, v choreografiách Jiřiho Kyliána, Libora Vaculíka, Mária Radačovského, Jána Ďurovčíka a ďalších. V roku 2013 odišiel do baletu v Helsinkách. Momentálne študoval na Európskej škole fyzioterapie v Amsterdame a do Nepálu išiel na výmenný študijný pobyt.

Made in Slovakia, Anjeli nad mestom, Ruan Crighton, Charlie Peters Balet SND, zdroj foto: Archív SND

,,Ruan bol veľký profesionál a talentovaný umelec. O tom, že v Balete SND a na Slovensku sa cítil príjemne, svedčí aj to, že už po dvoch rokoch hovoril takmer plynule po slovensky. Bol to človek s veľkým srdcom a neuveriteľným zmyslom pre humor, ktorého smiech a pozitívna energia dokázali rozžiariť útroby divadla. Napriek tomu, že z Bratislavy odišiel takmer pred desiatimi rokmi, udržiaval priateľské kontakty s niektorými členmi súboru. Jeho predčasný odchod je pre nás veľmi bolestivý a v mene všetkých kolegov vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine.“ informovala Izabela Pažítková zo SND.

Úprimnú sústrasť blízkym a pozostalým vyjadrili prostredníctvom facebooku aj generálny riaditeľ Štátneho divadla Košice Ondrej Šoth, riaditeľ košického baletu Šimon Stariňák ako aj celé Štátne divadlo Košice.

Zdroj: SND, dailymail.co.uk, Facebook ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár