Pri leteckom nešťastí zahynuli aj operní speváci Maria Radnerová a Oleg Bryjak

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Düsseldorf – Havária nemeckého airbusu v južnom Francúzsku má aj dve obete z radov hviezd opernej scény. Stali sa nimi Maria Radnerová (34) a Oleg Bryjak (54). Nikto zo 150 ľudí na palube letu 4U 9525 neprežil.

Medzi obeťami havárie Airbusu A320 nízkonákladovej spoločnosti Germanwings, ktorý sa zrútil v utorok 24. marca vo francúzskych Alpách na ceste z Barcelony do Düsseldorfu je popri basbarytonistovi düsseldorfskej Nemeckej opery na Rýne, rodákovi z Kazachstanu Olegovi Bryjakovi (54) aj kontraaltistka nemeckého pôvodu Maria Radnerová (34), ktorá cestovala spolu s manželom a ich malým dieťaťom. Obaja umelci sa vracali z Barcelony do Düsseldorfu po tom, ako v sérii predstavení na scéne Gran Teatre del Liceu v katalánskej metropole účinkovali v opere Richarda Wagnera Siegfried.

Maria Radnerová absolvovala debuty na svetových scénach ako Metropolitná opera v New Yorku či La Scala v Miláne iba pred troma rokmi, medzičasom sa však zaradila medzi skutočné hviezdy opernej scény, nechýbala napríklad ani na prestížnych festivaloch v Bayreuthe či Salzburgu. Meno si urobila aj koncertnou interpretáciou opusov velikánov ako Beethoven, Dvořák či Mahler.

Oleg Bryjak účinkoval na operných scénach v Paríži, Zürichu, Londýne, Los Angeles, Chicagu, Viedni, Berlíne, Mníchove, Sao Paule a Tokio, ale aj v Českej republike v Národnom divadle v Prahe a Ostrave. Od sezóny 1996/1997 bola Bryjakovou domovskou scénou Nemecká opera na Rýne v Düsseldorfe.

Príbuzní cestujúcich na letisku v Barcelone, foto: Jordi Boixareu

Príbuzní cestujúcich na letisku v Barcelone,
foto: Jordi Boixareu

Nikto z cestujúcich haváriu neprežil

Podľa polície potrvá niekoľko dní, pokiaľ nájdu telá všetkých obetí leteckého nešťastia. Lietadla dopadlo na skaly a nikto z cestujúcich nemal šancu prežiť. Príbuzným obetí pomáhajú najhoršie chvíle po tragédii zvládať lekári a psychológovia.

Na palube lietadla bolo 150 ľudí z toho šiesti členovia posádky, medzi ktorými bolo aj 16 študentov vo veku v priemere okolo 16 rokov a dve učiteľky z Gymnázia Josepha Königa v západonemeckom meste Haltern am See, ktorí sa vracali z týždenného výmenného pobytu na partnerskej škole v Llinars del Vallés neďaleko Barcelony.

Pieta za nemeckých študentov pred budovou gymnázia, zdroj: ČTK

Pieta za nemeckých študentov pred budovou gymnázia,
zdroj: ČTK

Nemecký Spolkový snem i francúzske Národné zhromaždenie si uctili obete katastrofy minútou ticha. Španielsko vyhlási trojdňový štátny smútok, nemecké úrady majú vlajky spustené na pol žrde. Ľútosť nad tragédiu vyjadrili aj operné divadlá v Düsseldorfe a Barcelone.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: agentúrne správy

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár