Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

31. júla 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Pri požiari domu zahynula významná česká sopranistka Ludmila Dvořáková

Ludmila Dvořáková, (1923 – 2015)
Veľkosť písma
A
A
A
Praha – Vo štvrtok 30. júla 2015 obletela české média smutná správa o tragickej smrti významnej českej sopranistky Ludmily Dvořákovej (92). Sopranistka zahynula spolu s jej sestrou pri požiari v ich pražskom dome Na Ořechovce. Umelkyňa bola výraznou osobnosťou českej aj svetovej opernej scény, pôsobila aj v Opere Slovenského národného divadla.

„V 6.23 hod. jsme přijali hlášení o požáru domu v ulici Na Ořechovce. Jednalo se o požár dvou pokojů ve dvoupodlažním rodinném domě, který jsme hasili pomocí dvou vodních proudů,“ informovala české médiá hovorkyňa hasičov Pavlína Adamcová s tým, že celý dom bol silno zadymený a doplnila, že na vyšetrovaní požiaru sa bude podieľať Technický ústav požiarnej ochrany, ktorý na mieste odobral vzorky.

Dom Ludmily Dvořákovej po požiari, zdroj foto: internet

V dome našli hasiči dve ženy v bezvedomí. „I přes veškerou snahu ženy ve věku 92 a 87 let na následky požáru zemřely,“ oznámila hovorkyňa záchranárov Klára Fikejzová. Dom patril slávnej českej opernej speváčke Ludmile Dvořákovej (1923 – 2015).

Ludmila Dvořákova (1923 – 2015), zdroj foto: internet

Ludmila Dvořáková študovala spev v rokoch 1942-49 na konzervatóriu v Prahe u Jarmily Vavrdovej a debutovala v roku 1949 v Štátnom divadle v Ostrave ako Káťa Kabanová v rovnomennej opere L. Janáčka. Od roku 1954 bola päť rokov sólistkou opery Národného divadla v Prahe, neskôr odišla do Slovenského národného divadla v Bratislave, kde začínala pohostinsky spievať Leonoru v Beethovenovom Fideliovi v roku 1952 ešte počas pôsobenia v Ostrave a v rokoch 1958 – 1960 bola v SND angažovaná ako stály hosť. V repertoárových inscenáciách spievala Miladu v Daliborovi, Sentu v Blúdiacom Holanďanovi a Dvořákovu Rusalku. S operným súborom naštudovala titulnú úlohu v Pucciniho Manon Lescaut (1958) a Zuzanu Vojířovú v rovnomennej opere J. Pauera (1959). Spevácke umenie Dvořákovej v postave Manon ohodnotila kritika ako mimoriadny tvorivý čin na medzinárodnej úrovni. Na bratislavskom javisku vystúpila ešte v roku 1961 ako Milada pod taktovkou dirigenta a manžela Rudolfa Vašatu (1911-1982), avšak už ako členka Štátnej opery v Berlíne. O pôsobení Ludmily Dvořákovej v SND sme v roku 2013 pri príležitosti jej okrúhleho životného jubilea (90) priniesli článok Vladimíra Blahu Ludmila Dvořáková v SND.

Ludmila Dvořáková vo Wagnerovej opere Tannhäuser (1955), foto: archív Národného divadla v Prahe

V roku 1960 dostala ponuku z berlínskej Štátnej opery a hoci to za vtedajšieho režimu nebolo obvyklé, získala súhlas úradov a odvtedy pôsobila takmer výhradne v zahraničí, mimo iného v Mníchove (1964-1974), New Yorku (1966-1968) a Londýne (1966-1972).

Dvořáková vynikla i v Metropolitnej opere v New Yorku, kde zastala miesto po Eme Destinnovej, Marii Jeritze a Jarmile Novotnej ako prvá česká speváčka novej doby. Pozvanie do Metropolitnej opery v New Yorku jej umožnilo vystupovať tak v historickej, ako aj v novej budove. Speváčka, ktorá sa špecializovala na interpretáciu Wagnerovych a Straussovych operných diel, dostala Celu Thálie za celoživotné dielo (2002) i Cenu Antonína Dvořáka za celoživotné majstrovstvo a prínos v popularizácii českej hudby (2012).

CD Ludmila Dvořáková, Wagner – Smetana

V roku 2003 vyšiel na CD jej recitál pod názvom Wagner – Smetana zostavený zo vzácnych štúdiových nahrávok ktoré nahrala pre Supraphon a Československý rozhlas. Orchester Národného divadla v Prahe na nahrávkach dirigoval jej manžel Rudolf Vašata.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024