Priame prenosy predstavení Metropolitnej opery New York už aj v Piešťanoch

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Piešťany – Od novej umeleckej sezóny 2016/2017, pribudne do dramaturgie Domu umenia v Piešťanoch aj atraktívny hudobný žáner – OPERA. Milovníci opery na Slovensku tak majú možnosť sledovať predstavenia jednej z najprestížnejších svetových operných scén – Metropolitnej opery v New Yorku – popri bratislavskom divadle Aréna či Multikine Golden Apple Cinema v Liptovskom Mikuláši aj v najväčšom jednosálovom kine na Slovensku – v Dome umenia v Piešťanoch. Jedenásta sezóna prenosov „The Metropolitan Opera: Live in HD“ ponúka desať produkcií. V jednej z nich sa predstaví aj slovenský bas Štefan Kocán.

Prenosy The Metropolitan Opera: Live in HD kombinujú špičkové operné umenie s najmodernejšími technológiami. HD (High Definition) je akronymom pre vysoké obrazové rozlíšenie, ktoré svojou kvalitou ďaleko prevyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk sa prenáša priestorovým šesťkanálom 5.1. Oko kamery sa počas prenosu dostane podstatne bližšie k dianiu na javisku, než oko diváka sediaceho na tom najlepšom mieste priamo v Metropolitnej opere. Diváci pri prenosoch si tak môžu vychutnávať úžasné detailné zábery, ktoré by v samotnej Metropolitnej opere nikdy nevideli.

Priame prenosy Metropolitnej opery v Dome umenia Piešťany, sezóna 2016 2017

Najväčšie jednosálové kino na Slovensku v Dome umenia Piešťany

Najväčšie jednosálové kino na Slovensku v Dome umenia Piešťany

Priame prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku sledujú diváci v 70-tich krajinách sveta. Od novej sezóny k ním pribudne aj najväčšie jednosálové kino na Slovensku v Dome umenia v kúpeľnom meste Piešťany. Pre skvelý divácky zážitok sa Dom umenia Piešťany môže hrdiť najväčším širokouhlým premietacim plátnom na Slovensku  s rozmermi 12,5 m a 7,6 m a zvukovým systémom Dolby Surround. Priame prenosy umožňujú divákovi kina zažiť neopakovateľnú atmosféru predstavenia vrcholnej medzinárodnej opernej scény, vidieť svetové operné špičky či nové inscenácie v zaujímavých inscenačných podobách. Každý priamy prenos ponúka nielen celé operné dielo v podaní vynikajúcich operných interpretov, ale i pohľad a atmosféru zo zákulisia a foyerov Metropolitnej opery, rozhovory s umelcami pred predstavením i počas prestávky.

„Všetky tituly, priame prenosy, sú s titulkami. Tie nám pošlú v deň prenosu a človek, ktorý ich u nás bude sprostredkúvať, musí ovládať daný jazyk. Priama reč respondentov v rozhovoroch sa už prekladať nebude. Predstavenia sa uvedú v pôvodnom jazyku, v Dome umenia Piešťany budú k dispozícii anglické titulky so slovenským prekladom.“ – uviedla Anna Močková z Domu umenia Piešťany.

the-metropolitan-opera-live-in-hd-sezona-2016-2017

V sezóne 2016/2017 budú môcť diváci Domu umenia Piešťany uvidieť desať priamych prenosov pod taktovkami svetoznámych dirigentov ako James Levine, Fabio Luisi, Sir Simon Rattle a ďalšími, zinscenovanými vynikajúcimi režisérskymi osobnosťami. V desiatich operných tituloch sa predstavia špičkoví operní sólisti, napríklad Anna Netrebko, Simon Keenlyside, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Vittorio Grigolo, Diana Damrau, Sonya Yoncheva, Thomas Hampson, Matthew Polenzani, Dmitri Hvorostovsky, Renée Fleming, Elīna Garanča a ďalší. V prenose Čajkovského Eugena Onegina sa spolu s Annou Netrebko či Dmitrijom Hvorostovským predstaví vo svete najžiadanejší slovenský bas Štefan Kocán, ktorý stvárni rolu Gremina.

Jedenástu séria prenosov The Metropolitan Opera: Live in HD otvorí už 8. októbra 2016 o 18:00 hod. východného času nová inscenácia Wagnerovej opery Tristan a Izolda. Sir Simon Rattle bude prenos Live in HD dirigovať prvý raz. Nina Stemme sa predstaví ako Izolda, v tejto role zažiarila na mnohých svetových operných javiskách. Tristana stvárni popredný austrálsky tenorista Stuart Skelton, ktorý tu spieval Siegmunda už v roku 2013. Jekaterina Gubanova spieva Brangänu a Jevgenij Nikitin Kurwenala (obaja v Met debutujú), René Pape si zopakuje kráľa Marka, túto rolu vynikajúco stvárnil aj v predchádzajúcich troch sezónach. Dielo zinscenoval režisér Mariusz Treliński (v roku 2015 režíroval v MET-ke dvojprogram Jolanta a Modrofúzov zámok). Na koprodukcii sa podieľal festival v Baden-Badene, varšavský Teatr Wielki – Opera narodowa a čínske Národné centrum múzických umení v Pekingu. Autorom scény tejto novej produkcie MET-ky je slovenský scénograf Boris Kudlička, ktorý v spolupráci s poľským režisérom Mariuszom Trelińskim pripravil viacero operných produkcií.

R. Wagner: Tristan a Izolda, Metropolitná opera New York, 2016, foto: Kristian Schuller

R. Wagner: Tristan a Izolda, Metropolitná opera New York, 2016,
foto: Kristian Schuller

Ďalšie prenosy 11. série The Metropolitan Opera: Live in HD: W. A. Mozart: Don Giovanni (22. októbra, 18.55 hod.); Kaija Saariaho: Láska zďaleka, (10. decembra o 18.55 hod. – premiéra v MET); Giuseppe Nabucco (7. januára, 18.55 hod. – po prvý raz v HD kvalite); Charles Gounod: Romeo a Júlia (21. januára, 18.55 hod. – nová produkcia); Antonín Dvořák: Rusalka (25. februára, 18.55 hod. – nová produkcia); Giuseppe Verdi: La traviata (11. marca, 18:55 hod.); W. A. Mozart: Idomeneo (25. marca ,17.55 hod. – po prvý raz v HD kvalite), P. I. Čajkovskij: Eugen Onegin (22. apríla, 18.55 hod.) a Richard Strauss: Gavalier s ružou (13. mája, 18:30 hod. – nová produkcia). Všetkých desať operných predstavení sa uskutoční v sobotu ako popoludňajšie matiné na javisku Metropolitnej opery, odkiaľ sa bude prenášať.

Vstupné na operné kinoprenosy v Dome umenia Piešťany:

12,-€  /  základné vstupné za jednu vstupenku –  1 predstavenie
6,-€  / zľavnené vstupné za jednu vstupenku – 1 predstavenie pre študentov a dôchodcov, ZŤP a ZŤP-S
8,-€  / za jednu vstupenku pri zakúpení všetkých 10 programov naraz (vstupenky v cene 8,- sú v  predaji iba v POKLADNI Domu umenia)

Predaj vstupeniek: POKLADŇA  Domu umenia Piešťany a v sieti www.ticketportal.sk

Viac info na www.domumenia-piestany.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: Dom umenia Piešťany, prenosydokin.cz

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár