Priateľstvo na klavírny spôsob. Ivan Šiller a Tomáš Boroš majú nový album

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Môže z ľudského priateľstva vzniknúť aj hudobné? Túto otázku si kládli Ivan Šiller a Tomáš Boroš – klaviristi, pedagógovia a dlhoroční priatelia.

(reklamný článok, InMusic)

Premeny svojho kamarátstva sledovali počas rôznych hudobných projektov, ktoré spoločne realizovali. Postupne prišli na to, že „bez priateľstva sa tiež dá hrať štvorručne a dokonca vynikajúco, ale nie je to taká zábava.“ Zábava je pre nich hra, ktorú chápu ako skúšanie, hľadanie, tvorenie a z toho plynúcu radosť. V rozmanitých podobách ju pretavili do nového albumu, ktorý v júli vydalo občianske združenie InMusic.

Ivan Šiller, Tomáš Boroš, foto: Martin Hruboš

Album sa volá Divertimento podľa rovnomennej kompozície holandského skladateľa Lea Smita a v preklade z taliančiny znamená zábava. Novinka obsahuje aj cyklus Moja matka Hus od Mauricea Ravela a dielo Cinéma dvojice Erik Satie – Darius Milhaud. Tomáš Boroš a Ivan Šiller na CD album ďalej vybrali skladby Collected Piano Pieces a Duet for Piano and Woodblocks britského autora Howarda Skemptona. Ozvú sa aj Tarantulky – hravé a poetické skladby z notovej zbierky Tomáša Boroša.

Ivan Šiller a Tomáš Boroš nahrali skladby v marci 2021 v nitrianskom Župnom dome. Zvuk mal na starosti Roman Laščiak, album redakčne pripravila Irena Lányiová spolu s interpretmi, vizuál úspešne sa rozrastajúcej edície vytvoril Ján Šicko a preklady zabezpečil Peter Zagar.

Divertimento, CD album Ivana Šillera a Tomáša Boroša, 2021, foto: Lukáš Gál

Vydanie albumu podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. Album vznikol s podporou Hudobného fondu a SOZA.

CD sa dá kúpiť v online obchode shop.in-music.sk.

www.in-music.sk

Informovala: Katarína Uhrová, InMusic

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár