Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

7. augusta 2015 Natália Dadíková Sezóna 2014/2015

Pripravuje sa nová opera: ,,(R)evolúcia Steva Jobsa“

Steve Jobs
Veľkosť písma
A
A
A
New Mexico – Životný príbeh zakladateľa počítačového gigantu – spoločnosti Apple – Steva Jobsa, bol od jeho smrti v roku 2011 predmetom už množstva dokumentov, viacerých biografií a dvoch celovečerných filmov. Na rade je opera, ktorej premiéra sa plánuje v roku 2017.

V stredu 5. augusta 2015 oznámila The Santa Fe Opera (New Mexico, USA) na svojej tlačovej konferencii, že v roku 2017 chystá premiéru titulu s názvom ,,The (R)evolution of Steve Jobs“. Autorom hudby bude skladateľ Mason Bates, libretistom Mark Campbell. Dirigovať ju bude hudobný riaditeľ opery v Minnesote Michael Christie.

Námetom je komplikovaný profesionálny a súkromný život jednej z najvýraznejších postáv našej doby. Inovátora, ktorý zjednodušil komunikáciu, ale ktorý paradoxne musel sám zistiť, že medziľudské vzťahy na to, aby fungovali, vyžadujú viac, než len jedno tlačidlo. Opera sa začína v momente Jobsovho života, kedy čelí vlastnej smrteľnosti a vracia sa späť k udalostiam a ľuďom jeho minulosti, ktorí ho formovali a inšpirovali – k svojmu otcovi Paulovi, zen budhizmu, jeho vzťahu s istou ženou, ktorej spoločné dieťa spočiatku poprel, jeho rýchly vzostup a pád ako magnáta, ale predovšetkým k jeho manželke Laurence, ktorá mu ukázala silu lásky. The (R)evolution of Stev Jobs si pomocou kinetickej elektro-akustickej partitúry, sviežich vokálov a podmanivého nelineárneho rozprávania kladie za cieľ zachytiť a zobraziť rušné a kreatívne prostredie Silicon Valley. Aby táto produkcia bola taká inovatívna, akou počas života bol jej hlavný predstaviteľ.

Ako uvádza riaditeľ opery Charles Mackay: ,,The (R)evolution of Steve Jobs bude v poradí našou pätnástou svetovou premiérou, čím pokračujeme v tradícii produkovať diela, ktoré posúvanú hranice tejto hudobnej formy. Máme veľkú radosť, že spolu podnikneme túto cestu za životom a dedičstvom významnej americkej osobnosti prostredníctvom kreatívneho génia skladateľa Masona Batesa a libretistu Marka Campbella“.

Opera vzniká v spolupráci so San Francisco Coservatory of Music a Kalifornskej univerzity Berkeley. Autor hudby Mason Bates je v USA obľúbený a druhý najhranejší žijúci skladateľ, DJ a propagátor digitálnej hudby, ktorý je známy predovšetkým experimentovaním na poli tradičného symfonického repertoáru v kombinácii s elektronickými zvukmi, jazzovými harmóniami, rytmami techno a pod. Je rezidenčným skladateľom Kennedy Center for the Performing Arts. K vášnivým propagátorom jeho hudby patria napr. dirigenti Riccardo Muti, či Leonard Slatkin. Jeho kompozícia ,,Omnivorous Furniture for sinfonietta and electronica“ vznikla na objednávku filharmónie Los Angeles a premiéru mala vo Walt Disney Concert Hall v roku 2004.

Libretista Mark Campbel vytvoril libretá k viac ako 15 operám a je spoludržiteľom Pulitzerovej ceny za operu ,,Silent Night“, ktorá vznikla na námet filmu o 1. svetovej vojne ,,Joyeux Noël“.

Steve Jobs Muž, ktorý dal svetu iMac (1998), iPod (2001), iPhone(2007) a iPad(2010)
Steve Jobs
Muž, ktorý dal svetu iMac (1998), iPod (2001),
iPhone(2007) a iPad(2010)

Steve Jobs zomrel v roku 2011 vo veku 56 rokov na následky rakoviny pankreasu.

Santa Fe opera neuviedla zatiaľ žiadne podrobnosti ohľadom termínov uvedenia, okrem informácie, že operu uvedie vo svojej 61. sezóne.

Hovorkyňa spoločnosti Apple Kristine Huguet zatiaľ túto udalosť nekomentovala.

Pripravila: Natália Dadíková

foto: internet

Video

Ukážka z kompozície masona Batesa ,,Alternatívna energia“, dir. Riccardo Muti

https://youtu.be/-JVIR_TmnnU

Zdieľať:

O autorovi

Natália Dadíková
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)