Pro musica nostra Nitriensis – nový festival klasickej hudby v Nitrianskom kraji

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Nitra – Po mimoriadne úspešnom začiatku nového hudobného festivalu klasickej hudby Pro musica nostra, ktorý odštartoval v júni t.r. v Žilinskom kraji (informovali sme o ňom TU…), festival prichádza aj do Nitry a okolitých miest s názvom ,,Pro musica nostra Nitriensis“. Jeho prvý ročník sa uskutoční v dňoch 26. – 30. 9. 2018. Podujatie je realizované pod záštitou predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu.

(PR článok dodal organizátor festivalu)

Nový medzinárodný festival na Slovensku vznikol z myšlienky založiť dlhodobú tradíciu podujatia zameraného na prezentáciu klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni. „Sme nesmierne radi, že je o festival taký veľký záujem. Rozhodli sme sa preto usporiadať koncerty aj v ďalších krajoch Slovenska. Najbližšie začneme Nitrou a okolím a potom sa podujatie presunie do Prešovského kraja.“ uviedla pre Opera Slovakia Slávka Ferencová, manažérka festivalu. Podujatie s medzinárodnou účasťou zároveň predstaví publiku vybrané historické pamiatky tohto regiónu ako netradičné koncertné priestory.

Kaštieľ Chateau Oponice, jedno z miest konania sa festivalu

Hudobné centrum v Bratislave a Európske fórum vínnej kultúry organizujú festival v spolupráci s vybranými mestami a obcami z regiónu Nitrianskeho samosprávneho kraja. V priebehu piatich dní sa Oponice, Nitra, Jarok, Nová Ves nad Žitavou a Beladice premenia na miesta, ktoré návštevníkom sprostredkujú hudobné umenie nielen prostredníctvom koncertov, ale i vďaka jedinečnému vizuálnemu zážitku z najkrajších historických pamiatok regiónu.

Program festivalu je pestrý a ponúka dramaturgiu zostavenú z diel významných slovenských (Ján Levoslav Bella, Milan Novák, Johann Sigismund Kusser) i svetových skladateľov (Antonio Vivaldi, Maurice Ravel, Antonín Dvořák, Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart a ď.).

Katarína Turnerová,
foto: Ivona Orešková

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na interpretačné výkony výborných domácich i zahraničných hudobníkov. Na otváracom koncerte v Château Appony v Oponiciach predvedie pôsobivý program popredný violončelista Eugen Prochác a vyhľadávaná sólová, komorná i orchestrálna hráčka, harfistka Slovenskej filharmónie – Katarína Turnerová. V Nitrianskom Zámku u Grófa vystúpi v spolupráci s kontrabasistom Filipom Jarom vynikajúce Muchovo kvarteto, ktoré je zoskupením mladých nadaných hudobníkov a zaraďuje sa k významným komorným telesám na Slovensku. Jedinečné spojenie zvuku organa a flauty sprostredkuje na koncerte v Kostole sv. Martina v obci Jarok Marek Vrábel spolu s Monikou Štreitovou. Marek Vrábel parí ako koncertný organista, klavirista a pedagóg k špičke strednej generácie slovenského organového umenia. Monika Štreitová je talentovanou flautistkou z Českej republiky, ktorá v súčasnosti pôsobí v Portugalsku, no neustále si udržiava umelecké kontakty s českým a slovenským prostredím.

Solamente naturali

Na festivale bude účinkovať aj vynikajúci súbor interpretujúci hudbu 17. a 18. storočia – Solamente naturali pod vedením Miloša Valenta. Súbor, ktorý vystúpi v Kostole sv. Tomáša Becketa v Novej Vsi nad Žitavou, je pravidelným hosťom festivalov starej hudby na Slovensku a úspešne sa prezentoval aj na mnohých pódiách v zahraničí (USA, Nemecko, Nórsko, Francúzsko, Taliansko a i.). Záverečný koncert v Park Hotel Tartuf v Beladiciach bude patriť vokálnej tvorbe na špičkovej interpretačnej úrovni. Vynikajúca sopranistka Zoya Petrova z Ruska a slovenský spevák Gustáv Beláček predvedú v sprievode klaviristky Xénie Maskalíkovej svetoznáme árie z tvorby Mozarta, Belliniho, Donizettiho a ďalších popredných skladateľov.

Zoya Petrova, Gustáv Beláček

Festival má veľký potenciál poskytnúť publiku priestor pre oživenie kultúrneho života v danom regióne a prispieť tak k celkovej propagácii historických miest Nitrianskeho regiónu.

PREDPREDAJ VSTUPENIEK:                                                                             

www.ticketportal.sk

Oponice: +421 38 323 8111
Nitra: +421 903 223 525
Beladice: +421 37 633 0235                                                                         

* Na koncerty v Jarku a Novej Vsi nad Žitavou je vstupné dobrovoľné.   

Viac informácií o festivale:

program festivalu TU…

www.facebook.com/hudobnecentrum

Facebook Pro musica nostra

zdroj: Pro musica nostra

PR článok

Reportáž RTVS (Pro musica nostra v Žiline) TU…

video (Pro musica nostra v Žiline)

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár