Profesorka Eva Blahová na majstrovských kurzoch v Akadémii muziky J. Obrazcovovej

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Medzinárodne uznávaná Univ. Prof. Mgr. art. Eva Blahová (Slovensko), umelecky a pedagogicky pravidelne činná vo väčšine európskych krajín, ale i v USA, Južnej Kórei, Japonsku, Kanade, či v Austrálii, aj tento rok zasadne do medzinárodných porôt v prestížnych zahraničných speváckych súťažiach. V týchto dňoch sa vrátila zo Sankt-Peterburgu, kde prijala pozvanie na majstrovské kurzy v Akadémii muziky Jeleny Obrazcovovej, ktorú vedie Ildar Abdrazakov.

Eva Blahová v minulom roku pôsobila na Univerzite v Brisbane a spolupracovala s operou v Sydney v Austrálii. V tomto roku opäť nadviazala spoluprácu s operným domom v Ljubljane (Slovinsko), a prijala členstvo v porotách Staatsoper Wien (Rakúsko), Prinzregenttheater v Mníchove (Nemecko), Gran Teatre del Liceu v Barcelone (Španielsko) a inde pre 1. kolo súťaže Belveder. Bola členkou poroty Medzinárodnej speváckej súťaže Borisa Štokolova v Sankt-Peterburgu (Rusko) s vyše 200 účastníkmi. V týchto dňoch sa vrátila zo Sankt-Peterburgu, kde prijala pozvanie na majstrovské kurzy v Akadémii muziky Jeleny Obrazcovovej, ktorú vedie vynikajúci spevák svetovej opernej scény Ildar Abdrazakov (prezident Akadémie muziky). ,,Akadémia muziky sa nachádza v centre Petrohradu na Nevskom Prospekte v budove ktorú zrekonštruovali za osem mesiacov. Vybavenie Akadémie zodpovedá všetkým požiadavkám pre študentov hudobného zamerania a všetkých 20 študentov operného spevu má svoju vlastnú triedu aj s vybavením. Mojim predchodcom na kurzoch bol významný taliansky spevák Giuseppe Sabbatini a momentálne tam pôsobí vynikajúci ruský bas z Mariinskeho divadla Vladimir Vaneev.“, uviedla pre Opera Slovakia Eva Blahová, ktorá už o niekoľko dní (3. mája) odlieta na majstrovský kurz na konzervatórium do Tbilisi v Gruzínsku.

Irina Soboleva, klaviristka, Vladimir Vaneev (obaja z Mariinskeho divadla), Eva Blahová a účastníci majstrovského kurzu na Akadémii muziky J. Obrazcovovej v Petrohrade, 2016, foto: súkr. archív Evy Blahovej

Irina Soboleva, klaviristka, Vladimir Vaneev (obaja z Mariinskeho divadla), Eva Blahová
a účastníci majstrovského kurzu na Akadémii muziky J. Obrazcovovej v Petrohrade, 2016,
foto: súkr. archív Evy Blahovej

V minulosti pôsobila ako členka porôt Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, Medzinárodnej speváckej súťaže Ady Sari, Nowy Sącz (Poľsko), Medzinárodnej speváckej súťaže v Sankt-Peterburgu, Medzinárodnej speváckej súťaže V. Bucchiho v Ríme, Medzinárodnej speváckej súťaže v Patrica (Taliansko), Concorso Lirico Internazionale Seravezza (Taliansko), Súťaže v českej a slovenskej tvorbe v Montreali (Kanada) a Green Bay vo Wisconsine (USA), ďalej  Speváckej súťaže v Baku (Azerbajdžan) a v Ruse (Bulharsko).

Eva Blahová pred univerzitou v Brisbane, foto: súkr. archív Evy Blahovej

Eva Blahová pred univerzitou v Brisbane,
foto: súkr. archív Evy Blahovej

,,Pre mňa osobne je účasť na speváckych súťažiach obohatením, pretože, kde inde máte možnosť sledovať rôzne metodické postupy, či porovnávať jednotlivé hodnotenia kolegov, alebo spoznávať nové spevácke talenty?“, povedala pre Opera Slovakia Eva Blahová, ktorá spevácke súťaže považuje za preverenie si talentu, ale aj kondície začínajúcich spevákov. ,,Každý mladý spevák má jedinečnú šancu overiť si svoju momentálnu technickú aj interpretačnú úroveň, či psychickú záťaž, ktorá je súčasťou tohto povolania. Ale ide i o získanie ponúk od agentúr alebo divadiel na prípadnú spoluprácu. Vo svete existuje množstvo medzinárodných súťaží rôznej úrovne a kvality. Určuje ich náročnosť predpísaného programu, tradícia, počet kategórií, či finančná odmena. Od týchto faktorov sa odvíja potom úroveň spevákov.“ ,dodala Eva Blahová

Eva Blahová

Eva Blahová

Univ. Prof. Mgr. art. Eva Blahová sa narodila v roku 1944 v Skalici a je dcérou prvého slovenského profesionálneho operného speváka Dr. Janka Blaha. Patrí k významným osobnostiam slovenskej hudobnej scény, je pedagogičkou mnohých úspešných spevákov, ako napr. Magdalény Koženej, či poľského tenoristu Piotra Beczału, nášho Gustáva Beláčka, Petra Bergera a mnohých ďalších. Študovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u doc. Anny Hrušovskej, neskôr na viedenskej Akademie für Musik und darstellende Kunst (piesne a oratóriá). V roku 1965 debutovala v Slovenskej filharmónii. Účinkovala v mnohých krajinách Európy, Ázie, v USA a Kanade. Pedagogickej práci sa začala venovať v roku 1969 na Vysokej škole múzických umení a na banskobystrickej Akadémii umení pôsobí od roku 2004 dodnes. Od roku 1989 pôsobí aj v zahraničí ako hosťujúca profesorka a členka poroty na mnohých medzinárodných súťažiach. Viedla majstrovské kurzy v krajinách Európy, Ázie a v Spojených štátoch amerických. V rokoch 2005 – 2008 bola hlasovou poradkyňou opery Den Norske v Oslo. V rokoch 1994 – 2010 bola prezidentkou Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského v Trnave, iniciovala Medzinárodnú spevácku súťaž Lucie Popp a je zakladateľkou pražského festivalu Operné hviezdy zajtrajška v Galéria Miro (kostol sv. Rocha). Od sezóny 2011/2012 do roku 2015 pôsobila ako umelecká šéfka Janáčkovej opery v Brne. Za svoju doterajšiu činnosť získala viacero spoločenských ocenení a štátnych vyznamenaní.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár