Program Viva Musica! festival 2014

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Festival tento rok oslávi jubilejné desiate výročie koncertmi na troch pódiách. Od svojho vzniku festival počas 72 večerov hostil viac ako 250 slovenských a svetových umelcov a aj tento rok sľubuje pestrý hudobný program pre malých aj veľkých poslucháčov.

Viva Musica! festival bude tento rok hostiť domácich, ale aj zahraničných umelcov. Vystúpi španielsky kontratenorista Xavier Sabata, Quasars Ensemble s husľovým virtuózom Daliborom Karvayom, kapela Korben Dallas v sprievode symfonického orchestra, bude sa premietať nemý hororový film Nosferatu s autorskou hudbou slovenského skladateľa Vladislava Šarišského, ktorý hudbu píše špeciálne pre tento festival. Záverečný koncert sa bude konať na Bratislavskom hrade a bude patriť našim operným esám Adriane Kučerovej, Jane Kurucovej, Miroslavovi Dvorskému, Daliborovi Jenisovi a Štefanovi Kocánovi, ktorí v sprievode Orchestra Viva Musica! pod taktovkou Martina Leginusa, súčasného hudobného riaditeľa a šéfdirigenta pražskej Štátnej opery, uvedú známe i menej známe operné lahôdky z pera takých operných majstrov, akými boli Giuseppe Verdi, Gioacchino Rossini či Giacomo Puccini.

Detský deň v rámci Viva Musica! festivalu na obľúbenom Hlavnom námestí a na Nádvorí Primaciálneho paláca prinesie 22. júna okrem iného aj netradičné spracovanie opernej klasiky pre deti.

V termíne od 21. do – 28. júna 2014 odznie v Bratislave na rôznych pódiách 8 koncertov.

Sen noci svätojánskej

21. jún, 20:00 hod.

Hlavné námestie 

Otvárací koncert 10. ročníka Viva Musica! festivalu a Kultúrneho leta a hradných slávností Bratislava 2014  na Hlavnom námestí v spolupráci s medzinárodným festivalom Letné shakespearovské slávnosti.

Viva Musica! festival 2014, Sen noci svätojánskej

Viva Musica! festival v roku 2014 oslavuje okrúhle 10. narodeniny a svojim návštevníkom opäť ponúkne niekoľko exkluzívnych hudobných zážitkov. V rámci otváracieho koncertu uvedieme v spolupráci s medzinárodným festivalom Letné shakespearovské slávnosti a Kultúrne leto a hradné slávnosti Bratislava 2014 Shakespearovu romantickú komédiu Sen noci svätojánskej s rovnomennou scénickou hudbou nemeckého hudobného skladateľa Felixa Mendelssohna-Bartholdyho (1809-1847). V hlavných úlohách sa predstavia herci Sabina Laurinová, Oldřich Vízner, Jakub Rybárik a Csongor Kassai v sprievode orchestra Slovenskej filharmónie pod taktovkou Leoša Svárovského. Viva Shakespeare!

voľný vstup

* * *

Čarovná flauta

Národné bábkové divadlo Praha

22. jún, 17:00 hod.

Nádvorie Primaciálneho paláca

Detský deň v rámci Viva Musica! festivalu na obľúbenom Hlavnom námestí a na Nádvorí Primaciálneho paláca prinesie okrem iného aj netradičné spracovanie opernej klasiky pre deti.

Viva Musica! festival 2014, Bábková Čarovná flauta

Mozartova opera Čarovná flauta rozpráva príbeh princa Tamina, ktorý bojuje o priazeň pôvabnej princeznej Paminy, dcéry Kráľovnej noci, a vtáčkara Papagena túžiaceho po krásnej Papagene. Silou lásky a pravdy hrdinovia prekonávajú nástrahy Kráľovnej noci, jej troch dvorných dám a sluhu Monostata. Mozartova opera v podaní pražského Národného bábkového divadla je určená predovšetkým deťom a ich rodičom a prinesie okrem stretnutia s operou a hudbou rakúskeho génia aj nevšedný zážitok z vizuálneho stvárnenia diela v podaní bábok so živými hercami.

* * *

Národný mládežnícky orchester VIRTUOSO

22. jún, 20:00 hod.

Hlavné námestie

Predstavte si obrovský orchester zložený z talentovaných detí z celého Slovenska – detí, ktoré by sa za normálnych okolností možno nikdy nestretli…

Viva Musica! festival 2014, Virtuoso

Spojila ich však láska k hudbe, hodiny cvičenia na hudobnom nástroji a možno aj v kútiku duše schovaný sen stať sa niekým, kto sa zapíše do hudobných dejín. Unikátny hudobný projekt VIRTUOSO túto predstavu premieňa na realitu prostredníctvom zapojenia detských a mládežníckych talentov zo základných umeleckých škôl z celého Slovenska do jedného veľkého národného orchestra. Šéfdirigentom orchestra je Igor Dohovič, rodák z Prešova, pod ktorého vedením už národný mládežnícky orchester úspešne absolvoval niekoľko koncertov po celom Slovensku. V orchestri platí pravidlo: „Jeden za všetkých – všetci za lásku ku klasickej hudbe!“ A tá je prudko nákazlivá aj pre všetkých ostatných.

* * *

Quasars Ensemble & Dalibor Karvay

24. jún, 20:00 hod.

Stará tržnica

Jedinečné spojenie hviezd súčasnej klasiky a husľového virtuóza Dalibora Karvaya.

Viva Musica! festival 2014, Dalibor Karvay

Komorné zoskupenie Quasars Ensemble pôsobí na slovenskej hudobnej scéne od roku 2008 a počas šiestich rokov sa vyprovilovalo na medzinárodne uznávaný súbor súčasnej klasickej hudby. Quasars Ensemble založil hudobný skladateľ, klavirista a dirigent Ivan Buffa a výnimočnosťou súboru je okrem iného aj fakt, že popri súčasnej klasickej hudbe sa v rovnakej miere venuje aj hudbe starších epoch. Súbor je pravidelným hosťom významných domácich i zahraničných hudobných festivalov, organizuje vlastné projekty v regiónoch Slovenska, má na konte šesť profilových CD albumov a je držiteľom ocenenia Krištáľové krídlo v kategórii „Hudba“ za rok 2013. Špeciálnym hosťom koncertu bude vynikajúci slovenský huslista Dalibor Karvay, ktorý v sprievode Quasars Ensemble pod taktovkou Ivana Buffu uvedie Waxmanovu verziu melódií z Bizetovej opery Carmen a Ravelovu virtuóznu skladbu Tzigane, ktoré v programe doplní Septet francúzskeho skladateľa s poľskými koreňmi Alexandra Tansmana a Komorná hudba č. 1, op. 24 nemeckého autora Paula Hindemitha.

PROGRAM:

Alexandre Tansman – Septet

Maurice Ravel (arr. Ivan Buffa) – Tzigane

Franz Waxman (arr. Ivan Buffa) – Fantázia Carmen

Alexander Moyzes (arr. Ivan Buffa) – Divertimento op. 11

Paul Hindemith – Komorná hudba č. 1 op. 24

Dalibor Karvay – husle

Quasars Ensemble

Ivan Buffa – dirigent

* * *

Xavier Sabata & Il pomo d’oro

25. jún, 20:00 hod.

Stará tržnica

Händel: Bad Guys

„Tento projekt patrí k tomu najinteligentnejšiemu a najpozoruhodnejšiemu, čo sa v hudobnom svete zrodilo za posledné roky.“ (Guardian)

Viva Musica! festival 2014, Xavier Sabata

Španielsky kontratenorista Xavier Sabata vo svojom projekte Händel: Bad Guys odhaľuje svet záporných postáv v Händlových operách a presviedča nás o tom, že baroková opera nemusí byť len o vznešených antických ideáloch. Vďaka svojmu výnimočnému hlasu stvárňuje postavy bezočivých pokrytcov, zlomyseľných tyranov či dokonca obyčajných hlupákov s absolútnym nadhľadom a ľahkosťou. Xavier Sabata pochádza z Barcelony a má za sebou hosťovania na tých najprestížnejších svetových operných a koncertných pódiách. Do Bratislavy príde po prvýkrát so súborom Il pomo d’oro pod vedením huslistu a dirigenta Riccarda Minasiho, ktorý sa špecializuje na tzv. historicky poučenú interpretáciu starej hudby na dobových nástrojoch.

PROGRAM:

Georg Friedrich Händel (1685-1759):

Sinfonia B dur, HWV 339 (1. časť)

Vo‘ dar pace a un’alma altiera (Tamerlano)

Nella terra, in ciel, nell‘onda (Faramondo)

Concerto grosso G dur, HWV 314

Bel labbro formato (Ottone, re di Germania)

Dover, giustizia, amor (Ariodante)

Domerò la tua fierezza (Giulio Cesare)

Serenatevi, o luci belle (Teseo)

Se l’inganno sortisce felice (Ariodante)

Sonáta G dur op. 5, č. 4, HWV 399

Così suole a rio vicina (Faramondo)

Voglio stragi, e voglio morte (Teseo)

* * *

Korben Dallas Symphony

Plus afterparty a autogramiáda v Gorila.sk Urban Space na nám. SNP

26. jún, 20:00 hod.

Stará tržnica 

Výnimočný objav slovenskej hudobnej scény v sprievode orchestra na Viva Musica! festivale.

Viva Musica! festival 2014, Korben Dallas

Korben Dallas minulý rok pokrstil svoj druhý album Karnevalová vrana. V éteri bodujú hity Otec, Zlatý jeleň a Beh a po rokoch v hudobnom podzemí sa Korben Dallas stáva mienkotvornou kapelou. Skupinu založili spevák a gitarista Juraj Benetin a basgitarista Lukáš Fila po rozpade skupiny Appendix, v ktorej spolu hrali trinásť rokov. Bubeníkom sa po dlhom hľadaní stal Ozo Guttler zo skupiny Tu v Dome. Kapela debutovala živým albumom Pekné cesty v roku 2011 a má za sebou okrem hrania v rámci niekoľkých hudobných festivalov aj spoločné koncerty s americkou pesničkárkou Jess Klein, spoluprácu s Ľubom Petruškom z Chiki liki tu-a či s Andrejom Šebanom. S orchestrom však Korben Dallas ešte nikdy nehral – v exkluzívnej premiére po prvýkrát na Viva Musica! festivale pod taktovkou Braňa Kostku!

Korben Dallas

Viva Musica! Orchester

Braňo Kostka – dirigent

(pozn. Slávo Solovic – aranžmány výber z albumov Karnevalová vrana a Pekné cesty)

* * *

Upír Nosferatu

27. jún, 22:00 hod.

Stará tržnica

Plus afterparty = hororová noc (premietanie filmov do rána) v Gorila.sk Urban Space na nám. SNP

„Keď sa za Hutterom samé od seba zavreli dvere hradu, jeho osud bol spečatený. Mal sa stať prvou svetoznámou obeťou prvého svetoznámeho upíra a ako mu povedal Dr. Sievers: Svojmu osudu neutečiete.“ (www.kinema.sk)

Viva Musica! festival 2014, nosferatu

Každý ho pozná, ale málokto ho v súčasnosti naozaj videl. Reč je o klasickom nemeckom nemom filme Upír Nosferatu (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens; r. F. W. Murnau, 1922), ktorý už takmer storočie desí obecenstvo na celom svete. Keď sa nemecký expresionista Friedrich Wilhelm Murnau rozhodol natočiť adaptáciu slávneho románu Brama Stokera Dracula netušil, že vytvorí nadčasové dielo, ktoré budú filmoví vedci študovať ešte dlho po jeho smrti, a ktoré položí základy filmového hororu. Mladý úradník realitnej kancelárie Hutter prichádza do Transylvánie na hrad bohatého kupca, grófa Orloka, avšak po jeho návrate už nič nie je tak ako predtým… V rámci Viva Musica! festivalu uvedieme Murnauov film s autorskou hudbou slovenského skladateľa Vladislava „Slnka“ Šarišského, laureáta prestížnej Medzinárodnej súťaže Sergeja Prokofieva v Petrohrade a držiteľa Ceny pre mladého tvorcu udeľovanej Nadáciou Tatra banky.

* * *

Viva opera!

Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Miroslav Dvorský, Dalibor Jenis a Štefan Kocán

28. jún, 20:00 hod.

Bratislavský hrad

Svetoznáme slovenské operné hviezdy po prvýkrát spolu na jednom pódiu!

Viva Musica! festival 2014, Viva Opera!

Záverečný koncert 10. ročníka medzinárodného festivalu Viva Musica! bude oslavou opery. Na jednom pódiu sa po prvýkrát spolu stretnú najlepší slovenskí operní sólisti – Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Miroslav Dvorský, Dalibor Jenis a Štefan Kocán, ktorí v sprievode Orchestra Viva Musica! pod taktovkou Martina Leginusa, súčasného hudobného riaditeľa a šéfdirigenta pražskej Štátnej opery, uvedú známe i menej známe operné lahôdky z pera takých operných majstrov, akými boli Giuseppe Verdi, Georges Bizet, Gioacchino Rossini či Giacomo Puccini. Viva opera!

Všetky informácie nájdete na

www.vivamusica.sk

Zdroj: Viva Musica!

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár