Projekt Monitoring divadiel úspešne pokračuje

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Projekt Monitoring divadiel na Slovensku – najkomplexnejšia voľne prístupná databáza divadelných recenzií na produkcie činohry, opery či baletu, ktoré vznikli v priebehu ostatného desaťročia – pokračuje úspešne aj v roku 2018. Opera Slovakia je mediálnym partnerom projektu.

Webový divadelný portál www.monitoringdivadiel.sk podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. Pre odborné sledovanie divadiel v Bratislave a okolí sa projektu podarilo získať aj grant v rámci Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu umenia, ktorú zriadil Bratislavský samosprávny kraj.

Projekt Monitoring divadiel na Slovensku vznikol v roku 2007 z intenzívnej potreby reštartovať systematickú kritickú reflexiu tvorby divadiel pôsobiacich na Slovensku, a to aj vzhľadom na pokračujúci trend znižovania záujmu komerčných printových médií o uverejňovanie recenzií z oblasti divadla. Realizátorom projektu je Slovenské centrum AICT – domáca sekcia Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (www.aict.sk). Dlhodobým partnerom projektu je Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení, ktorá sa už niekoľko rokov podieľa na jeho financovaní. Pri zrode myšlienky v roku 2007 stál tiež Divadelný ústav Bratislava, ktorý projekt podporil v záujme uchovávania divadelného dedičstva aj formou odborných hodnotení jednotlivých inscenácií.

Divadlo, ilustračné foto

Počas roka 2017 pribudlo na stránke www.monitoringdivadiel.sk stotrinásť recenzií, od začiatku roka 2018 ďalších štyridsaťtri recenzií od viac než päťdesiat recenzentov, ktoré prechádzajú odbornými aj jazykovými korektúrami. Do hodnotenia divadelných inscenácií všetkých druhov a žánrov sa pravidelne zapájajú divadelní kritici, publicisti i študenti divadelnej vedy z celého Slovenska. Projekt momentálne sleduje tvorbu približne päťdesiatich divadiel a divadelných zoskupení po celom Slovensku – štátnych, samosprávnych aj nezávislých.

Všetky recenzie sú k dispozícii na www.monitoringdivadiel.sk

Informovala: Martina Borodovčáková, Slovenské centrum AICT

www.aict.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku