Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

18. októbra 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Projekt ,,Students Meet Professionals“ pokračuje ďalšími pozoruhodnými podujatiami

Projekt ,,Students Meet Professionals“, Moderný viacboj, Koncert skladieb 20. a 21. storočia, 15.4.2015, foto: CK BA
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Cirkevné konzervatórium v Bratislave pokračuje v tomto školskom roku edukačno-umeleckým projektom zameraným na podporu a skvalitnenie vzdelávania v oblasti interpretačného umenia pod názvom „Students Meet Professionals“. Po predošlých koncertoch prinesie jesenná časť projektu ďalšie pozoruhodné podujatia – semináre, majstrovské kurzy, tvorivé dielne a koncerty – na ktorých sa predstavia výnimočné osobnosti domácej i zahraničnej umeleckej scény.

Hlavným cieľom projektu „Students Meet Professionals“ je aktívna spolupráca študentov hudobného umenia a profesionálnych interpretov na širokej platforme vzdelávacích podujatí – semináre, masterclassy a tvorivé dielne. Projekt je jedinečným počinom na poli edukačnom i interpretačnom, s cieľom podporiť neformálne vzdelávanie a rozvoj slovenského interpretačného umenia, mladým umelcom vytvoriť príležitosť pre ich prezentáciu a podporiť ich intelektuálny rast. Organizátorom projektu je Cirkevné konzervatórium v Bratislave. 1. ročník „Students Meet Professionals“ sa nesie „V znamení Bacha“, nakoľko si v r. 2015 pripomíname 330. výročie narodenia a 265. výročie úmrtia tohto hudobníka.

Johann Sebastian Bach, (1985-1750)
Johann Sebastian Bach,
(1985-1750)

Prvá časť projektu Students Meet Professionals priniesla bratislavskému publiku niekoľko zaujímavých akcií. V marci projekt odštartoval úvodným organovým koncertom so sprievodným slovom pod názvom V znamení J. S. Bacha (24. marec 2015, Hudobná sieň Bratislavského hradu). V apríli sa konal Klavírny maratón (13. – 17. apríl 2015), ktorý uviedol množstvo koncertov, seminárov a majstrovský kurz klavírnej hry pod vedením významnej slovenskej klaviristky Magdalény Bajuszovej. Vyvrcholením jarnej časti projektu bol Slávnostný koncert „Klavírna tvorba v stopách odkazu J. S. Bacha“ v Mirbachovom paláci.

Projekt ,,Students Meet Professionals“, Klavírna tvorba v stopách odkazu J. S. Bacha, koncert 28.4.2015 , Mirbachov palác v Bratislave
Projekt ,,Students Meet Professionals“,
Klavírna tvorba v stopách odkazu J. S. Bacha,
koncert 28.4.2015 , Mirbachov palác v Bratislave

Jesenná časť projektu znova prinesie ďalšie pozoruhodné podujatia, na ktorých sa predstavia výnimočné osobnosti domácej i zahraničnej umeleckej scény.

Utorok 20. októbra 2015 organizátori privítajú významnému talianskeho lutnistu Luciana Continiho (ITA/AT), ktorý sa bude venovať téme „Johann Sebastian Bach a lutna“. Po seminári a koncerte bude nasledovať majstrovský kurz pre gitaristov, resp. lutnistov. Podujatie sa uskutoční v Organovej sieni Cirkevného konzervatória v Bratislave.

Projekt bude pokračovať hneď nasledujúci deň – v stredu 21. októbra seminárom a majstrovským kurzom slovenskej organistky Moniky Melcovej (FRA/SK) v Hudobnej sieni Bratislavského hradu. Témou seminára bude hudba „Johanna Sebastiana Bacha a jeho synov“.

25. november je venovaný „Knižočke skladieb pre Annu Magdalénu Bachovú“. Dopoludnia sa uskutoční seminár a tvorivá dielňa s problematikou interpretácie Bachovej hudby určenej pre klávesové nástroje pod vedením klaviristky Andrei Bálešovej a čembalistky Agnes Ferienčíkovej. O 17,00 hod. sa na Bratislavskom hrade uskutoční jedinečný koncert, na ktorom odznejú všetky skladby z uvedenej zbierky. Okrem „tradičných“ klavírnych skladbičiek si poslucháči budú môcť vypočuť aj árie a chorály, ktoré sú v tomto kontexte pre naše publikum nepoznané. Na realizácii koncertu sa okrem pedagógov a študentov Cirkevného konzervatória podieľajú aj žiaci a pedagógovia základných umeleckých škôl z Bratislavy a okolia (ZUŠ sv. Cecílie, ZUŠ M. Ruppeldta, ZUŠ Sklenárova, ZUŠ Jozefa Kresánka, ZUŠ Daliborovo námestie, ZUŠ Modra, ZUŠ Ivanka pri Dunaji).

Záverečným podujatím 1. ročníka projektu Students Meet Professionalsvianočné koncerty s názvom „Jesu meine Freunde“, ktoré sa uskutočnia 10. a 11. decembra v Hudobnej sieni Bratislavského hradu a v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Bratislave – Petržalke. Okrem Bachových kantát písaných na vianočné obdobie, odznejú na koncertoch premiéry diel slovenského skladateľa Lukáša Borzíka, ktorý ich napísal špeciálne pre tento projekt.

Vstup na všetky podujatia je voľný.

Viac informácií: www.ckba.sk

Prehľad podujatí:

20. október 2015
,,JOHANN SEBASTIAN BACH A LUTNA
seminár a majstrovský kurz
Luciano Contini (ITA/AT)
Organová sieň Cirkevného konzervatória, Beňadická 16

21. október 2015
JOHANN SEBASTIAN BACH A JEHO SYNOVIA
seminár a majstrovský kurz
Monika Melcová (SK/FRA)
Hudobná sieň Bratislavského hradu

25. november 2015
KNIŽOČKA SKLADIEB PRE ANNU MAGDALÉNU BACHOVÚ
seminár a tvorivá dielňa Agnes Ferienčíková- čembalo
Andrea Bálešová – klavír
Koncertná sála Cirkevného konzervatória v Bratislave
koncert: „KNIŽOČKA SKLADIEB PRE ANNU MAGDALÉNU BACHOVÚ (1725)“
Koncert žiakov ZUŠ, Cirkevného konzervatória a pozvaných hostí
Hudobná sieň Bratislavského hradu

10. – 11. december 2015
JESU, MEINE FREUDE
koncert
Koncertná sieň Bratislavského hradu (10. 12. o 17:00)
Kostol Sedembolestnej Panny Márie, Betliarska 3, Bratislava – Petržalka (11. 12. o 19:30)

plagat s logamA3 contini

Fotogaléria z predošlých podujatí projektu Students Meet Professionals

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: CK BA

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)