Prvá opera Antonína Dvořáka Alfred zaznie vo svetovej premiére

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Praha – V stredu 17. septembra 2014 bude v pražskom Rudolfíne v rámci medzinárodného festivalu Dvořákova Praha koncertne uvedená prvá opera Antonína Dvořáka Alfred, ktorá sa dočká svojej svetovej premiéry po neuveriteľných 144 rokoch.

Opera, ktorej partitúra nebola hraná ani vydaná za života skladateľa, bola doteraz uvedená len raz, v roku 1938 v Olomouci – v českom preklade, čiže k uvedeniu pôvodnej verzie v nemeckom jazyku dochádza vôbec po prvýkrát.

Dvořák operu ,,Alfred“ skomponoval vo veku 29 rokov, kedy mal na svojom konte už niekoľko symfónií, sláčikové kvartetá, či piesne. Prečo vtedy siahol po 60 rokov starom nemeckom texte „Alfred der Grosse“ nemeckého romantického básnika Karla Theodora Körnera, nie je známe. Podstatou príbehu je víťazný odpor britských Sasov vedených kráľom Alfrédom Veľkým proti dánskym Vikingom.

Premiéra českej verzie opery Antonína Dvořáka Alfred v Olomouci v roku 1938

Premiéra českej verzie opery Antonína Dvořáka Alfred v Olomouci v roku 1938

Ako zaujímavosť možno uviesť, že príznačný motív kráľa Alfréda je takmer totožný s prvými taktami o 18 rokov mladšej Internacionály belgického skladateľa Pierra De Geytera. Ide však pravdepodobne len o zhodu náhod, keďže De Geyter nemohol túto Dvořákovu operu poznať.

Opera zaznie pod taktovkou nemeckého dirigenta Heiko Mathiasa Förstera, ktorý povedie Symfonický orchester Českého rozhlasu. Na uvedení sa tiež podieľa Český filharmonický zbor Brno pod vedením zbormajstra Petra Fialu. Alfreda si zaspieva Felix Rumpf, jeho sluhu Siewarda Peter Mikuláš.

Rukopis opery Alfred od Antonína Dvořáka

Rukopis opery Alfred od Antonína Dvořáka

Na uvedení opery spolupracuje Český rozhlas, vydavateľstvo ArcoDiva, ktoré operu zaznamená a následne vydá na CD, ako aj Akadémia vied Českej republiky, Ministerstvo kultúry ČR a Česko-nemecký fond budúcnosti. Celosvetovú distribúciu zabezpečí vydavateľstvo NAXOS. „Uvedením opery Alfred dokreslujeme obraz o uměleckém zrání a hudebním vývoji jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob. Je otázkou, jak by byla opera přijata v době svého vzniku. S o to větším napětím očekáváme reakce publika o téměř 150 let později. Stylově je toto dílo velmi odlišné a nese jen drobné náznaky Dvořákovy pozdější tvorby,“ vysvetľuje umelecký riaditeľ festivalu Dvořákova Praha Marek Vrabec.

Dobový plagát

Dobový plagát

​Významu tejto udalosti zodpovedá aj prítomnosť recenzentov z viacerých prestížnych odborných médií.​

​www.dvorakovapraha.cz

Informácie a fotomateriál poskytol organizátor festivalu,

spracovala Natália Dadíková

video zo skúšky

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár