Pucciniho Bohéma z Kráľovskej opery v Londýne v kinách CINEMAX

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vybrané kiná CINEMAX v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Martine, Nitre, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline uvedú už v stredu 30. novembra 2022 o 18. hod. ďalší operný záznam sezóny 2022/2023. Pucciniho Bohému z Royal Opera House v Londýne i prestávkový program si návštevníci kín môžu pozrieť s českými titulkami. Ústrednú dvojicu stvárnia Ailyn Pérez a Juan Diego Flórez.

(PR článok, CINEMAX)

Operno-baletná sezóna 2022/2023 z Kráľovskej opery v Londýne je už v plnom prúde. Po úspešnej Madama Butterfly, jedinečnom balete Mayerling a celkom novej inscenácii Verdiho Aidy sa diváci môžu už túto stredu tešiť na ďalší skvost vrcholného verizmu – Pucciniho Bohému.

G. Puccini: Bohéma, Royal Opera House, 2020, foto: Tristram Kenton / ROH
G. Puccini: Bohéma, Royal Opera House, 2022, Danielle de Niese (Musetta), zbor, foto: Marc Brenner / ROH

Paríž, okolo roku 1900. Chudobný básnik Rodolfo verí, že umenie je všetko, čo potrebuje – až kým nestretne Mimì, osamelú krajčírku, ktorá býva v byte nad ním. Tak začína veľký milostný príbeh, ktorý postupne kvitne, vädne a znovu ožíva. Ohrozuje ho ale sila, ktorá je väčšia než láska.

Inscenácia medzinárodne oceňovaného britského režiséra Richarda Jonesa evokuje spoločenské kontrasty prelomu 19. a 20. storočia v Paríži, od bohémskych bytov po ligotavé arkády. Dej opery je presunutý o niekoľko desaťročí neskôr oproti pôvodnému libretu, takže pôsobí spoločensky ešte apelatívnejšie a bližšie súčasnému divákovi.

Prečítajte si tiež:
Niekoľko poznámok k okrúhlemu výročiu Pucciniho úmrtia
Vladimír Blaho: Viva La Bohème! – až na dreň diela

Pucciniho štatisticky najhranejšia opera na svetových scénach vychádza zo série časopisových skíc o bohémskom životnom štýle, ktoré publikoval Henri Murger. Tie neskôr vyšli spojené do románu Scenes de la vie de Bohéme v roku 1848. Návrh na zhudobnenie tejto témy sprvu Puccini odmietal, chladné podkrovia, chudoba a rôzne choroby mu neprišli dostatočne nosné ani zaujímavé pre zhudobnenie. Na naliehanie vydavateľa Giulia Ricordiho však napokon Bohéma v roku 1898 uzrela svetlo sveta.

G. Puccini: Bohéma, Royal Opera House, 2020, foto: Tristram Kenton / ROH
G. Puccini: Bohéma, Royal Opera House, 2022, foto: Marc Brenner / ROH

Viac ako Ricordiho naliehanie a peniaze sa však na vzniku opery podieľala Pucciniho ctižiadostivosť a súťaživosť. Šťastnou náhodou sa v Miláne stretol so skladateľom Ruggerom Leoncavallom, ktorý sa v tom čase tešil veľkej popularite vďaka svojím Komediantom. Ako vyplynulo z rozhovoru, aj Leoncavallo sa zaoberal bohémskou tematikou, ktorú sa chystal zhudobniť. Talianske noviny túto zhodu natoľko vyostrili, že došlo aj k osobnej potýčke medzi oboma skladateľmi.

Škriepky o to, kto má väčšie právo skomponovať Bohému napokon ukončilo Pucciniho vyhlásenie: „Nechajte ho zložiť operu, ja tiež budem skladať. A publikum rozhodne.“ Operný svet sa tak teší z dvoch opusov, z ktorých jeden patrí k najhrávanejším dielam vôbec a na druhý padá prach zabudnutia, ktorý len z času na čas jemne sfúkne ambiciózny dramaturg.

Inscenácia z Royal Opera House mala premiéru v roku 2017 a odvtedy sa teší veľkému diváckemu úspechu. Návštevníci kín CINEMAX sa môžu tešiť na prvotriednych interpretov na čele s Ailyn Pérez ako Mimì, Juana Diega Floréza v úlohe Rodolfa, Andreya Zhilikhovskeho ako jeho priteľa Marcella a Danielle de Niese v úlohe skvostnej Musetty. Za dirigentským pultom sa predstaví Kevin John Edusei, šéfdirigent Mníchovského symfonického orchestra, ktorý bude od sezóny 2022-23 hlavným hosťujúcim dirigentom Symfonického orchestra v texaskom Fort Worthe.

Na návštevníkov kín CINEMAX čaká už tradičný welcome drink, pohodlné sedenie, kvalitný zvuk i obraz a mimoriadny kultúrny zážitok, ktorý si netreba nechať ujsť.

Nasledujúca programová ponuka operno-baletnej sezóny 2022/2023 v kinách CINEMAX
všetky produkcie budú z Royal Opera House Londýn

DIAMANTOVÁ OSLAVA, 14. decembra 2022, balet
LUSKÁČIK, 30. decembra 2022, balet
AKO VODA NA ČOKOLÁDU, 8. februára 2023, balet
BARBIER ZO SEVILLY, 22. marca 2023, opera
TURANDOT, 26. apríla 2023, opera
POPOLUŠKA, 13. mája 2023, balet
FIGAROVA SVADBA, 24. mája 2023, opera
ŠÍPKOVÁ RUŽENKA, 24. júna 2023, balet
TRUBADÚR, 12. júla 2023, opera

www.cinemax.sk

Informovala: Klára Madunická, CINEMAX

PR článok, text: CINEMAX

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár