Pucciniho Tosca z Metropolitnej opery naživo v Rádiu Devín už 27. januára

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Už túto sobotu 27. januára 2018 o 19.00 hod. odvysiela Rádio Devín priamy prenos operného predstavenia Pucciniho Toscy z Metropolitnej opery v New Yorku. V hlavných úlohách dramatického príbehu lásky maliara Cavaradossiho a speváčky Toscy sa predstavia Sonya Yoncheva, Vittorio Grigolo a Željko Lučić. Predstavenie diriguje francúzsky dirigent Emmanuel Villaume (bývalý šéfdirigent Slovenskej filharmónie). O sprievodné slovo v Rádiu Devín sa postará muzikologička, operná kritička a publicistka Michaela Mojžišová spolu s jej hosťom teatrológom Milošom Mistríkom.

Tosca je štvrtým z ôsmich prenosov tohtosezónnej série exkluzívnych satelitných prenosov z prestížnych operných domov ako sú Royal Opera House Londýn, Teatro alla Scala, či Metropolitná opera New York. RTVS ich prináša v spolupráci s Európskou vysielacou úniou. Tieto prenosy si môžu poslucháči vypočuť raz do mesiaca, v relácii Operné Rádio Devín.

Michaela Mojžišová

„Tosca je nevkusné umelecké poblúdenie, ktoré znamená úpadok opernej tvorby“, znel jeden z verdiktov kritiky krátko po premiére diela Giacoma Pucciniho. Nebolo to ani po prvýkrát, ani naposledy, čo na adresu skladateľových opier zaznelo obvinenie z gýčovitosti, emocionálneho vydieračstva, nadmernej sentimentality či hudobnej popisnosti. Tieto hlasy však v minulosti nezmenili a zrejme ani v budúcnosti nezmenia nič na tom, že tvorba Giacoma Pucciniho si získala trvalé miesto v svetovom opernom repertoári i nehynúcu obľubu u poslucháčov.

Najnovšie naštudovanie Tosky v newyorskej Metropolitnej opere, ktorej priamy prenos si v sobotu budeme môcť vypočuť na Rádiu Devín, sprevádzala smola. Po viacnásobných zmenách v speváckom obsadení i za dirigentským pultom sa na javisku napokon stretli mladá bulharská sopranistka Sonya Yoncheva, temperamentný taliansky tenorista Vittorio Grigolo a charizmatický srbský barytonista Željko Lučić. Predstavenia premiérovej série diriguje aj nám dobre známy Francúz Emmanuel Villaume, ešte donedávna šéfdirigent Slovenskej filharmónie. A kým retro-inscenácia v réžii Davida McVicara veľa nadšenia u kritiky nevzbudila, vokálne obsadenie si vyslúžilo slová uznania.

Krásnej hudby bude počas trojhodinového operného večera dostatok, a tak sa s mojím hosťom, teatrológom Milošom Mistríkom, cez prestávky porozprávame o divadelnom zázemí Pucciniho tvorby, o jeho interpretačnej tradícii na Slovensku, ale aj o skladateľovej múze, ktorou bola v prípade tejto opery legendárna francúzska herečka Sarah Bernhardtová, titulná predstaviteľka rovnomennej drámy Victoriena Sardoua. Zároveň Vám tým predstavíme niektoré z tém, ktorým sa v Ústave divadelnej a filmovej vedy SAV venujeme v rámci riešenia projektu APVV „Slovenské divadlo a súčasná divadelná kultúra – kontinuita a diskontinuita“. Srdečne Vás pozývame!“

G. Puccini: Tosca, Metropolitná opera New York, 2017,
Sonya Yoncheva (Tosca), Željko Lučić (Scarpia),
foto: Ken Howard

Giacomo Puccini: Tosca
Priamy prenos z Metropolitnej opery New York na Rádiu Devin
27. januára 2017 o 19:00 hod.

Dirigent: Emmanuel Willaume
Réžia:
Sir David McVicar

osoby a obsadenie

Sonja Jončeva (Tosca)
Vittorio Grigolo (Cavaradossi)
Željko Lučić (Scarpia)
Patrick Carfizzi (Kostolník)

G. Puccini: Tosca, Metropolitná opera New York, 2017,
foto: Ken Howard

Operné Rádio Devín
nasledujúce priame prenosy, sezóna 2017/2018

17. 2. 2018 o 19.00 hod.
Metropolitná opera New York – priamy prenos
Richard Wagner: Parsifal
Yannick Nézet-Séguin – dirigent
účinkujúci: Evelyn Herlitzius, Klaus Florian Vogt, Peter Mattei, Evgeny Nikitin, René Pape

10. 3. 2018 o 19.00 hod.
Metropolitná opera New York – priamy prenos
Gioachino Rossini: Semiramide
Maurizio Benini – dirigent
účinkujúci: Angela Meade, Elizabeth DeShong, Javier Camarena, Ildar Abdrazakov, Ryan Speedo Green

7. 4. 2018 o 19.00 hod.
Metropolitná opera New York – priamy prenos
Gaetano Donizetti: Lucia di Lammermoor
Roberto Abbado – dirigent
účinkujúci: Olga Peretyatko-Mariotti, Vittorio Grigolo, Massimo Cavalletti, Vitalij Kowaljow

5. 5. 2018 o 19.00 hod.
Metropolitná opera New York – priamy prenos
Charles Gounod: Rómeo a Júlia
Plácido Domingo – dirigent
účinkujúci: Ailyn Pérez, Bryan Hymel, Joshua Hopkins

Rádio Devín

video


Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste byť informovaní o novinkách na webe Opera Slovakia, prihláste sa na odber pravidelného týždenného newslettera.

[wysija_form id=“1″]
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár