Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

5. mája 2022 redakcia Sezóna 2021/2022

Pucciniho Turandot z newyorskej Metropolitnej opery naživo v Rádiu Devín

G. Puccini: Turandot, Metropolitná opera New York, foto: Ken Howard / Met Opera
Veľkosť písma
A
A
A
Ďalší z priamych prenosov z Metropolitnej opery v New Yorku v Rádiu Devín bude v sobotu 7. mája 2022 patriť poslednej opere Giacoma Pucciniho Turandot. V hlavných postavách Zeffirelliho inscenácie sa pod taktovkou Marca Armilliata predstavia Ljudmila Monastyrskaja a Yonghoon Lee. O tom, že Turandot nie je len slávna ária Nessum dorma, ale aj o ďalších kontextoch a zaujímavostiach sa budú v štúdiu Rádia Devín rozprávať operní kritici Michaela Mojžišová a Pavel Unger.

,,Rozprávka o krutej princeznej Turandot, ktorá núti nápadníkov uhádnuť tri hádanky. Kto neuhádne, zomrie. Za dejom zasadenom do stredovekej Číny je však oveľa viac. Obsahuje všetky ingrediencie, ktoré z diela robia nesmrteľný hit: tému lásky v tesnom susedstve s krutosťou a nenávisťou, aj symbolizmus v podobe motívov ľadu, ohňa, slnka a mesiaca. Tomu všetkému však dominuje veľkolepá, brilantná, nádherná – skrátka ,,pucciniovská“ hudba.“ predstavuje dielo upútavka Rádia Devín.

G. Puccini: Turandot, Metropolitná opera New York, Liudmyla Monastyrska (Turandot), Yonghoon Lee (Calaff), foto: Ken Howard / Met Opera

..Milovníci opernej tradície nezriedka označujú Giacoma Pucciniho za posledného operného skladateľa. Veľkolepá Turandot, ktorou sa v roku 1924 predčasne uzavrela jeho tvorivá i životná dráha, prepája v sebe podmanivú melodickosť a plnokrvnú výrazovosť talianskej tvorby s výdobytkami nastupujúcej moderny 20. storočia – odvážnymi harmonickými postupmi, metrickou voľnosťou, novátorskou inštrumentáciou. Pestrofarebná partitúra si vyžaduje technicky i muzikálne disponovaný orchester, invenčného dirigenta a špičkových interpretov. Najmä party Calafa a Turandot kladú vysoké nároky na technické ovládanie hlasov, ich dramatický potenciál a fyzickú kondíciu predstaviteľov.“ uviedla pre Opera Slovakia Michaela Mojžišová.

Prečítajte si tiež:
Výročie Pucciniho Turandot
Pucciniho Turandot na Slovensku
Simonetta Puccini: Súhlasila som so zmenou záveru Turandot. Presvedčil ma Ricordi
Čo všetko prezradil o Puccinim obsah nenápadného kufríka
Niekoľko poznámok k okrúhlemu výročiu Pucciniho úmrtia
Pred 20 rokmi zomrela Gina Cigna. Na „Turandot storočia“ si zaspomínal aj Juraj Hurný
Nezabudnuteľná Turandot Hana Svobodová-Janků
Potomok Leonarda da Vinciho na tróne režisérov. Franco Zeffirelli

Rádio Devín v priamom satelitnom prenose z newyorskej Metropolitnej opery v sobotu 7. mája 2022 o 19. hodine ponúka poslucháčom predstavenie Turandot pod taktovkou medzinárodne rešpektovaného talianskeho dirigenta Marca Armiliata. V revivale legendárnej inscenácii Franca Zeffirelliho z roku 1987, ktorá sa zaradila k najväčším diváckym bestsellerom slávneho operného domu, sa v hlavných postavách predstavia ukrajinská sopranistka Liudmyla Monastyrska (Turandot), juhokórejský tenorista Yonghoon Lee (Calaf), albánska sopranistka Ermonela Jaho (Liù) a taliansky basista Ferruccio Furlanetto (Timur).

G. Puccini: Turandot, Metropolitná opera New York, Ferruccio Furlanetto (Timur), Ermonela Jaho (Liù), foto: Ken Howard / Met Opera

,,S mojím hosťom v štúdiu, operným kritikom Pavlom Ungerom, sa cez prestávky porozprávame o newyorskej i slovenskej tradícii Pucciniho diela, aj o jeho pozícii v opernej tvorbe a jej estetickej reflexii. Čestné miesto v našom rozhovore bude patriť spomienke na veľkú osobnosť slovenského operného divadelníctva Jaroslava Blaha, ktorý by sa bol 6. mája dožil osemdesiatych narodenín.“ pozýva na sledovanie prenosu Michaela Mojžišová. Predstavenie bude uvedené v rámci projektu Met Live in HD.

zdroj: Rádio Devín, MET opera, redakcia Opera Slovakia

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024