Rača miluje krásny spev

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Už v minulých rokoch som stručne informoval o predvianočných koncertoch, ktoré sa z iniciatívy sopranistky Jolany Fogašovej konajú v katedrále sv. Šebastiána a ponúkajú tak občanom Rače a Krasňan jedinečné zážitky. Teraz som sa zúčastnil po tretí raz takéhoto koncertu, ktorý sa v tomto roku konal v nedeľu 27. novembra 2022. Podujatie malo benefičný charakter a jeho výťažok poputuje na pomoc rodičom, ktorí bojujú s autizmom ich dvoch detí a s ochorením z vyčerpania u jedného z nich.

Na koncert, ktorý usporadúva MČ Bratislava-Rača, si Jolana Fogašová, sólistka Opery Slovenského národného divadla a pedagogička na Katedre spevu Vysokej školy múzických umení, vždy pozýva kvalitných operných partnerov (v posledných rokoch to boli tenorista Aleš Briscein, basista Peter Mikuláš či barytonista Aleš Jenis), no veľkú časť programu koncertu vypĺňajú vystúpenia žiakov Základných umeleckých škol. Pre nich to však nie je obyčajná besiedka v areály školy, ale vystúpenie pred širšou verejnosťou, na ktorého zvládnutie vynakladajú mimoriadne veľa zo svojho časového rozpočtu. Koncert tak slúži ako výborný motivačný impulz tak pre mladých ľudí, ako aj pre ich rodičov, aby ich naďalej podporovali v získavaní zručnosti nástrojovej hry alebo spevu, no predovšetkým v ich vzťahu k umeleckej hudbe.

Predvianočný koncert Jolany Fogašovej a jej hostí, Katedrála sv. Šebastiána v Krasňanoch, 2022, Jolana Fogašová, Boldizsár László, foto: Marek Bubnič

Okrem žiakov ZUŠ na Vrbenského ulici (orchester i spevácky zbor) a partnerskej družobnej školy Antonína Doležala z Brna (dychová sekcia) sa predstavili aj poslucháčky VŠMU Dominika MičíkováDominika Hodáňová. Ich hlasy dobre ladili v dnes tak populárnom duete z Delibesovej opery Lakmé a príjemným lyrickým tenorom obdarený Ján Zreľak prekvapil Schubertovou Ave Maria.

Jolana Fogašová si tento raz za partnera vybrala maďarského tenoristu Boldizsára Lászlóa, stvárňujúceho v poslednom desaťročí viacero úloh v Opere Slovenského národného divadla. Spolu zaspievali známy Panis Angelicus Césara Franka a potom vďaka Bocellimu populárny duet Con te partiró, v ktorých sa dopĺňali tmavý, vrúcne znejúci soprán s lesklým tónom tenoristu.

Predvianočný koncert Jolany Fogašovej a jej hostí, Katedrála sv. Šebastiána v Krasňanoch, 2022, Dominika Mičíková, Dominika Hodáňová, foto: Marek Bubnič
Predvianočný koncert Jolany Fogašovej a jej hostí, Katedrála sv. Šebastiána v Krasňanoch, 2022, Ján Zreľak, foto: Marek Bubnič
Predvianočný koncert Jolany Fogašovej a jej hostí, Katedrála sv. Šebastiána v Krasňanoch, 2022, foto: Marek Bubnič

Sopranistka ešte pridala vianočnú  pieseň Adolpha-Charla Adama Noël, ktorá sa dnes teší obrovskej popularite na rozdiel od zabúdaných skladateľových opier (Keby som bol kráľomPostilión z Lonjumeau sa hrali v Slovenskom národnom divadle takmer pred sto rokmi). Tenorista zasa vyburcoval k nadšeniu publikum Kalafovou áriou Nessun dorma z Pucciniho poslednej opery Turandot. Výborný klavírny sprievod zabezpečila Jana Nagy-Juhász. Kapacita kostola nestačila množstvu oduševnene aplaudujúcich divákov.

Autor: Vladimír Blaho

písané z koncertu 27. 11. 2022

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

operný kritik a publicista, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár