Rastislav Štúr sa stal laureátom Krištáľového krídla za rok 2017 v kategórii Hudba

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V nedeľu 21. januára 2018 sa uskutočnil 21. ročník ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2017. Toto ocenenie sa udeľuje v deviatich kategóriách tým, ktorí v predchádzajúcom kalendárnom roku dosiahli vo svojej oblasti výnimočný úspech. Galavečer odvysiela Jednotka RTVS. V kategórii Hudba sa laureátom stal slovenský dirigent Rastislav Štúr, ktorý porotu v roku 2017 zaujal hudobným naštudovaním Pucciniho Triptychu v Opere SND. Medzi ocenenými osobnosťami je aj výtvarník Juraj Čutek, autor busty slovenskej opernej legendy Lucie Popp, ktorú v júni roku 2017 slávnostne odhalili vo Viedenskej štátnej opere. Viac ako 200 ocenených osobností 20. ročníkov Krištáľového krídla mapuje knižná novinka Márie Vaškovičovej Sny premenené na hodnoty.

O ocenení

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odvetví mimoriadnu odbornosť a úspech. Ocenenie sa udeľuje v rôznych odvetviach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života. Organizátorom je umelecká a reklamná agentúra Krištáľové krídlo spol. s. r. o. Hlavnou myšlienkou Krištáľového krídla je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia najväčšiu úctu. Krištáľové krídlo je udeľované od roku 1997 a za ten čas sa stalo rešpektovaným ocenením, ktoré odráža najvyššiu odbornosť laureáta. Autor ceny Krištáľového krídla umelecký sklár a dizajnér Achileas Sdoukos.

Krištáľové krídlo,
autorom je sklár a dizajnér Mgr. art. Achilleas Sdoukos

V 21. ročníku sa členovia odborných porôt zaoberali viac ako 200 návrhmi a z nich vybrali v každej z deviatich kategórii (Filantropia, Výtvarné umenie, Rock Pop Jazz, Hospodárstvo, Divadlo a audiovizuálne umenie, Šport, Publicistika a literatúra, Hudba, Medicína a veda) troch nominovaných. Z nominovaných osobností sa laureátom Krištáľového krídla za rok 2017 stalo deväť osobností.

Slávnostný večer v réžii Nikitu Slováka uvádzala moderátorská dvojica Karin Haydu a Marcel Merčiak. V programe vystúpili viacerí umelci – člen Dračieho cirkusu a Cirque de Soleil Martin Sák, český spevák Dán Bárta spolu s dievčenským speváckym zborom zaspievali pieseň Ľalie poľné, ako poctou zosnulému Mariánovi Vargovi, laureátovi minuloročnej mimoriadnej ceny Krištáľového krídla. Ďalej účinkovali speváčky Andrea Zimányiová, Katarína Knechtová, Lucia Lužinská a najmladšiu spevácku generáciu zastúpili Matěj Vávra a Emma Drobná. Tancom galavečer spestrila tanečná skupina Old School Brothers. Hral Slovenský orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou Adriana Kokoša.

V kategórii Hudba sa držiteľom Krištáľového krídla za rok 2017 stal Rastislav Štúr – šéfdirigent Opery SND (1998 – 2012, 2016 – doteraz) a stály hosťujúci dirigent Slovenskej filharmónie. V roku 2017, za ktorý získal cenu Krištáľové krídlo, porotu Kristáľového krídla zaujal hudobným naštudovaním Pucciniho Triptychu. (O predstavení sme písali TU…) O laureátovi rozhodla porota v zložení Marián Turner (generálny riaditeľ Umeleckého súboru Lúčnica), Magdaléna Rovňáková (zakladateľka a dirigentka BCHZ, laureátka Krištáľového krídla, Štefan Kocán (operný spevák, laureát Krištáľového krídla), Dalibor Karvay (huslista, laureát Krištáľového krídla) a Miroslav Dvorský (operný spevák).

Za Výtvarné umenie ocenenie získal Juraj Čutek – odborníci na výtvarné umenie považujú jeho chápanie komornej plastiky, jej spracovanie z remeselnej, technickej, výtvarnej a ideovej stránky v rámci slovenského sochárstva za jedinečné. Je autorom busty opernej legendy Lucie Popp, ktorú v júni roku 2017 odhalili vo Viedenskej štátnej opere (o udalosti sme informovali TU…).

Laureáti 21. ročníka Krištáľového krídla za rok 2017 s Máriou Vaškovičovou a Gabrielom Csollárom,
foto: Andrej Lojan

V Kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie sa laureátom stal Tomáš Maštalír – Kristáľové krídlo získal za herecké výkony, ktoré v roku 2017 ukázal v hranom filme i v divadelných predstaveniach. Vo filme Čiara stvárnil vodcu pašeráckej skupiny Adama. Profesionálny herecký výkon prevýšil všetky očakávania divákov. Nevnímali ho ako Tomáša Maštalíra, ale ako vodcu pašerákov. Je to výnimočný slovenský herec, ktorý by sa uživil so svojím talentom kdekoľvek na svete.

Krištáľové krídlo za Filantropiu získal Marek Machata, ktorý pôsobí v dvoch občianskych združeniach. V OZ Šport bez bariér podporuje mladých talentovaných športovcov. S OZ Imobilio stavia na Dlhých dieloch v Bratislave vzdelávacie, rehabilitačné a výskumné centrum pre ľudí s postihnutím bez pomoci štátnych dotácií. Do tohto projektu sa mu v roku 2017 podarilo zapojiť viac ako 100 dobrovoľníkov.

Za Hospodárstvo ocenenie získal Vladimír Bakeš – úspešne vedie dve poisťovne na slovenskom trhu – Kooperativa a Komunálna poisťovňa. Obe patria do skupiny Vienna Insurance Group. Spolu poisťujú 45 % všetkých vozidiel na trhu. Vladimír Bakeš súčasne stojí aj na čele Slovenskej asociácie poisťovní. V roku 2017 získal ocenenie Poisťovák roka a Čestné uznanie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.

Krištáľové krídlo za Medicínu a vedu získal Lukáš Plank, ktorý vedie Expertízne konzultačné centrum bioptickej diagnostiky lymfoidných nádorových ochorení a ďalších zriedkavých ochorení v SR. Toto centrum je súčasťou Ústavu patológie JLF UK a UN v Martine. Ním vedené laboratórium ako prvé na svete v roku 2017 zaviedlo vyšetrovanie mutačného stavu génu z krvi pacientov s pľúcnou rakovinou pomocou najcitlivejšej diagnostickej metódy BEAMing. Ako jediný slovenský patológ sa podieľal na vzniku medzinárodnej Encyklopédie patológie.

V kategórii Publicistika a literatúra sa laureátom stala Dagmar Mozolová – redaktorka a moderátorka RTVS. Od marca 2014 sa v Rádiu Slovensko vysiela séria jedinečných rozhovorov Encyklopédia spravodlivých. Tieto rozhovory viedla so Slovákmi, ktorí zachránili počas druhej svetovej vojny a holokaustu mnohých Židov. Zároveň nahrala aj sériu rozhovorov so zachránenými. Dagmar Mozolová vytvorila monumentálne a historické dielo, ktoré prežije generácie.

Laureátom Krištáľového krídla v kategórii Rock pop jazz sa stala Celeste Buckingham – predstaviteľka najmladšej generácie slovenskej modernej populárnej hudby. V minulosti bola v USA nominovaná ako prvý slovenský umelec na objav roka v prestížnej ankete Radio Disney Music Awards a tiež ako prvý interpret prenikla do hitparády Mainstream top 40 Indicator Chart americkej korporácie Billboard. V roku 2017 vydala piaty štúdiový album s názvom Bare. Celeste z neho urobila platformu pre svoje aktuálne sólové výpovede.

Držiteľom Krištáľového krídla za v kategórii Šport sa stal Peter Hámor – jediný Slovák, ktorý vystúpil na všetky osemtisícovky sveta. V máji 2017 zdolal poslednú chýbajúcu – štrnástu – Dhaulágírí. Na osemtisícovkách bol 15-krát, ako jediný zdolal dvakrát Annapurnu, podľa mnohých najnebezpečnejšiu horu sveta. Je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý má na svojom konte aj Korunu Zeme (výstupy na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov). Je autorom knihy Koruna zeme.

Krištáľové krídlo za rok 2017,
Adrian Kokoš, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu,
foto: Andrej Lojan

Laureátmi Mimoriadnej ceny sa v tomto roku stali spevák, gitarista, hudobný skladateľ a maliar Pavol Hammel a neurochirurg Juraj Šteňo.

Pavol Hammel – Spevák a hudobný skladateľ. V roku 1964 založil skupinu Prúdy a prvý album z roku 1968 – Zvoňte zvonky – ovplyvnil vývoj na československej hudobnej scéne. Nasledovalo viac ako 50 rokov, počas ktorých Pavol Hammel vydal viac než 40 albumov prevažne s textami Borisa Filana a Kamila Peteraja. Je spoluautorom slovenského rockového muzikálu Cyrano z predmestia. Napísal hudbu k baletu Everest pre Slovenské národné divadlo a k detskému muzikálu Šľahačková princezná. Okrem aktívnej koncertnej činnosti vydáva nové albumy Z pekla šťastie a Best of Prúdy z roku 2017. Popri hudbe sa venuje výtvarnému umeniu – maľbe. Patrí medzi najvýraznejšie a najpodnetnejšie osobnosti slovenskej populárnej hudby a dá sa povedať, že svojim autorským a interpretačným umením ovplyvnil hudobné myslenie a cítenie celých generácií.

Juraj Šteňo – Popredný odborník v oblasti neurochirurgie, dekan lekárskej fakulty Univerzity Komenského a donedávna dlhoročný prednosta Neurochirurgickej kliniky LF UK a UNB.Rozpracoval metódu mapovania nervových dráh elektrickou stimuláciou počas mikrochirurgických operácií v mozgovom kmeni. Vypracoval klasifikáciu nádorov mozgu v oblasti tretej mozgovej komory, ktorá je celosvetovo prijatá. Je autorom vyše 400 odborných publikácií a viac ako 600 prednášok po celom svete. Bol ocenený Čestným uznaním Svetovej federácie neurochirurgických spoločností za rozvoj neurochirurgie v prospech ľudstva. V roku 2015 bol zaradený medzi 16 najvýznamnejších neurochirurgov na svete. Jeho životným krédom je „Profesionalita a empatia v prístupe k pacientovi“.

Počas predošlých 20. ročníkov ocenilo Krištáľové krídlo viac ako 200 výnimočných osobností. O príbehu tohto hľadania, o úspechoch i prekonaných ťažkostiach, o ľuďoch a vzťahoch je nová knižka s názvom Sny premenené na hodnoty, ktorú napísala autorka a organizátorka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.

www.kristalovekridlo.sk

Galavečer Krištáľové krídlo v archíve RTVS

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár