Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

7. septembra 2023 redakcia Sezóna 2023/2024

Rekonštrukcia historickej budovy Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo, historická budova, foto: Ľudovít Vongrej/Opera Slovakia
Veľkosť písma
A
A
A
Jedným z najväčších projektov, ktoré čaká vedenie Slovenského národného divadla v Bratislave v 104. divadelnej sezóne, je pokračovanie v procesoch rekonštrukcie historickej budovy SND. Po odchode tímu generálneho riaditeľa Mateja Drličku zo SND na jeseň 2022 sa príprava rekonštrukcie historickej budovy SND prakticky zastavila. Po jeho návrate sa opäť rozbieha.

O potrebe rekonštrukcie historickej budovy SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa hovorí už od začiatku tohto tisícročia. Posledná komplexná rekonštrukcia tejto budovy vrátane rekonštrukcie divadelných technológií prebehla v rokoch 1969 – 1972.

Prečítajte si tiež:
Pred 50 rokmi otvorili po rozsiahlej rekonštrukcii historickú budovu SND
Deň D presne pred polstoročím – operný a baletný súbor SND sa vrátili do historickej budovy

Prvé podklady na rekonštrukciu odovzdalo vedenie SND ministerstvu kultúry už v roku 2005. Otázka rekonštrukcie sa potom znova otvorila v roku 2012, veľa sa však nepohlo. Koncom roka 2017 vláda schválila 980 tisíc eur na vypracovanie projektu rekonštrukcie.

Slovenské národné divadlo, historická budova, foto: SND

Stavebný zámer komplexnej rekonštrukcie historickej budovy SND dalo vypracovať v roku 2020 vtedajšie vedenie SND. Odovzdaný bol v roku 2021. Administratívne aj finančne náročný proces prípravy rekonštrukcie sa výraznejšie začal hýbať až s príchodom nového vedenia SND na čele s generálnym riaditeľom Matejom Drličkom.

Čo je pripravené

Generálny riaditeľ SND Matej Drlička rozhodol v máji 2021 o uzatvorení historickej budovy SND pre divadelnú činnosť. Mohol za to havarijný stav divadelných a scénických technológií. Išlo najmä o nákladné výťahy pre kulisy a elektrické ťahy, ktoré boli vyradené z prevádzky.

Ďalšie scénické a javiskové zariadenia, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie plnohodnotného divadelného predstavenia, ako napríklad divadelná točňa, inšpicientske a dorozumievacie zariadenia, elektroakustické ozvučenie či scénické osvetlenie, vykazovali vysokú poruchovosť a sú technicky zastarané.

Krajský pamiatkový úrad v septembri 2021 vydal záväzné stanovisko, ktorým schválil stavebný zámer rekonštrukcie historickej budovy SND s určitými podmienkami, ktoré sa vzťahujú už na samotnú rekonštrukciu.

SND následne pripravilo verejné obstarávanie na zhotoviteľa štúdie uskutočniteľnosti a vypísalo súťaž. Víťaz súťaže bol známy koncom roka 2021.

Prečítajte si tiež:
Vláda schválila ďalšie kroky v rekonštrukcii historickej budovy Slovenského národného divadla
Národný inšpektorát práce už druhýkrát zrušil rozhodnutie o uzatvorení historickej budovy SND
Inšpektorát práce zakázal používanie historickej budovy SND
Národný inšpektorát práce zrušil rozhodnutie o zákaze používania historickej budovy SND
SND predstavuje zásadný míľnik v príprave rekonštrukcie historickej budovy divadla

Havarijný stav historickej budovy SND vedie k jej uzatvoreniu pre divadelnú prevádzku

V úzkej spolupráci so SND a s Ministerstvom kultúry SR pripravil štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá bola zverejnená v októbri 2022. Štúdia uskutočniteľnosti obsahuje podrobné informácie o zmysle rekonštrukcie historickej budovy SND, predbežnú finančnú analýzu rekonštrukcie, analýzu nákladov a prínosov projektu, ako aj víziu ďalšej prevádzky zrekonštruovanej budovy.

Hotovú štúdiu uskutočniteľnosti posúdil a svoje stanovisko vyjadril Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR. Zároveň Ministerstvo kultúry SR požiadalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR o štátny dozor a expertízu stavebného zámeru, ktoré boli ukončené v decembri 2022.

V roku 2023 MK SR pod vedením ministerky Silvie Hroncovej po rokovaniach s MF SR alokovalo prostriedky na projektové práce na roky 2025 a 2026.

Čo čaká SND najbližšie

Pracovná skupina na pôde SND pripraví podklady na verejné obstarávanie na architektonickú štúdiu a projektové práce. Víťaz tejto súťaže následne pripraví projekt komplexnej rekonštrukcie historickej budovy SND.

Až s hotovým projektom komplexnej rekonštrukcie historickej budovy SND môže vedenie pristúpiť k inžinieringu, resp. povoľovaciemu konaniu. Do celého procesu bude opäť zapojený aj Krajský pamiatkový úrad.

Havarijný stav historickej budovy SND, 2021, foto: SND

Projektová dokumentácia oproti stavebnému zámeru presne určí, aké pamiatkové práce bude treba vykonať pri rekonštrukcii budovy aj akými technológiami bude divadlo po rekonštrukcii disponovať.

Keď bude mať SND garantované finančné krytie komplexnej rekonštrukcie historickej budovy SND, bude môcť vypísať verejné obstarávanie na zhotoviteľa celého diela. Pôjde o mimoriadne zložité a dlhé verejné obstarávanie, ktorého príprava a realizácia môže trvať aj celý rok.

Jeho víťaz s vedením SND podpíše zmluvu a následne môže začať s rekonštrukčnými prácami. Pri najoptimistickejšom scenári je odhadovaný termín začiatku stavebných prác v historickej budove SND rok 2027. Rekonštrukcia bude trvať minimálne tri roky.

Kolaudácia a znovuotvorenie historickej budovy SND pre divadelnú činnosť by tak mohli prísť najskôr v roku 2030.

Informovala: Jana Alexová, PR manažérka SND

zdroj, text: SND

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...