Rekonštrukcii Domu Albrechtovcov prichádzajú na pomoc aj chlapci s anjelskými hlasmi

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Oživeniu Kapitulskej ulice a rekonštrukcii legendárneho Domu Albrechtovcov je venovaný piatkový koncert Bratislavského chlapčenského zboru. Ich podmanivý spev bude znieť aj jeho jubilujúcej dirigentke, držiteľke Krištáľového krídla v kategórii HUDBA za rok 2014 – Magdaléne Rovňákovej. V júni ich po boku Lúčnice čaká aj Milánske EXPO 2015.

Už takmer 4 roky sa občianske združenie Albrecht fórum usiluje o oživenie Kapitulskej ulice a predovšetkým obnovu a rekonštrukciu Domu Albrechtovcov. Projekt  svojimi aktivitami doposiaľ podporila napr. Musica Aeterna koncertom so sólistkou Martinou Masarykovou, Slovenská filharmónia koncertom jej generálneho riaditeľa Mariána Lapšanského a Simony Houda-Šaturovej, výťažkom z aukciami svojich výtvarných diel prispel napr. Miroslav Cipár, finančnými darmi rodina Szücsová, Kamila a Peter Zajíčkovci, František Alexander, Eva Blahová, Peter Breiner, Pavel a Milica Kailingovci, a mnohí iní.

Opera Slovakia sa k iniciatíve obnovy Domu Albrechtovcov pripája medializáciou koncertu.

Bratislavský chlapčenský zbor bol vždy aktívnou súčasťou hudobného života a diania v Bratislave. Aj preto jeho členom nie je ľahostajný ani osud Kapitulskej ulice a obnova legendárneho Domu Albrechtovcov. Svojou troškou chcú aj oni prispieť a tak v piatok 1. mája 2015 o 18h v priestoroch Dómu Sv. Martina venujú svoj koncert práve spropagovaniu a podpore tejto iniciatíve.

Bratislavský chlapčenský zbor

Ako uviedla Magdaléna Rovňáková, na koncerte zaznejú skladby autorov  G. Croceho, F. Brixiho, G. F. Händla, W. A. Mozarta, C. Francka, Ch. Gounoda, M. Schneidera-Trnavského, M. Duruflé​ho, A. Pärta či S. Šurina.

Do konca sezóny, čiže počas nasledujúcich 2 mesiacov,  čaká Bratislavský chlapčenský zbor ešte 22 koncertov a vystúpení. Takto plný kalendár im môže závidieť nejedno profesionálne slovenské hudobné teleso. Na pôde Slovenského národné divadla sa predstavia v inscenáciách Carmen, Bohéma a Šperky Madony, vystúpia na samostatných chrámových koncertoch a v júni vycestujú na netradičný zájazd do Talianska.

BCHZ Na Expo Miláno 2015

V Miláne budú svojim umením reprezentovať Slovensko na Svetovej výstave EXPO  2015, kde budú súčasťou slovenskej reprezentácie  v programe počas Slovenského národného dňa. Na galakoncerte za doprovodu symfonického orchestra, speváckeho a tanečného súboru Lúčnice zaznejú v ich spoločnom podaní štylizácie folklórnych skladieb z pera Svetozára Stračinu.

EXPO Miláno 2015 je najvýznamnejšou svetovou výstavou, ktorá prebehne v dňoch 1. mája 2015 až 31. októbra 2015. Témou aktuálneho ročníka  bude „Feeding the planet, energy for life“ – Uživiť planétu, energia pre život.  Slovenská expozícia sa  bude rozkladať na celkovej ploche 1 010 m2. Slovenský pavilón bude umiestnený v exkluzívnej zóne – priamo vedľa zón Japonska a Ruska a v blízkosti Nemecka, Rakúska, USA, Monaka či usporiadateľského Talianska. Veríme, že bratislavskí chlapci so zlatými hlasmi tam svojim spevom dodajú medzinárodnému publiku veľa energie!

Jubilujúcej Magdaléne Rovňákovej

Magdaléna Rovňáková

Magdaléna Rovňáková

Redakcia Opera Slovakia by taktiež  rada zaželala zbormajsterke Magdaléne Rovňákovej k jej životnému jubileu všetko najlepšie v súkromí i pri práci s deťmi, množstvo inšpirácie a radosti pri výchove stále nových generácií skvelých muzikantov. Bez osobností, akou je táto krehká a vždy usmiata dáma, by Slovensko nemalo už takmer 30 rokov unikátny detský chlapčenský zbor, ktorého kvality a dobré meno  už dávno presiahli hranice Slovenska. Aj dnes po 30 rokoch existencie zboru nejeden rodič sníva o tom, že práve jeho dieťa bude môcť  pod vedením takéhoto pedagóga raz účinkovať v Slovenskom národnom divadle, v Slovenskej filharmónii, vo viedenskom Konzerthause, Viedenskej štátnej opere, či v newyorskej Carnegie Hall, kde ho možno bude  dirigovať Bertrand de Billy, Fabio Lusi, či Emanuelle Villaume.

www.bchz.sk

Pripravila: Natália Dadíková

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár