Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

25. februára 2016 redakcia Sezóna 2015/2016

Rezignácia Friedricha Haidera z pohľadu hudobných kritikov

Friedrich Haider, foto: Sim Canetty-Clarke
Veľkosť písma
A
A
A
V Opernom korze by sme sa radi vrátili k téme Rezignácia hudobného riaditeľa Opery SND Friedricha Haidera. K situácii sa vyjadrili aj hudobní kritici a publicisti prostredníctvom obsiahleho článku Michaely Mojžišovej v časopise Hudobný život. V spolupráci s týmto časopisom umožníme našim čitateľom zoznámiť sa s názormi hudobnej kritiky.

Článok z časopisu Hudobný život č. 1-2

Štandardná tlačová konferencia pred premiérou Mozartových Così fan tutte (20. 1.) dostala neočakávanú dramatickú pointu: Friedrich Haider oznámil svoju abdikáciu na post hudobného riaditeľa opery. Zo SND odchádza v júni, po hudobnom naštudovaní Simona Boccanegru.

V interview poskytnutom Hudobnému životu (10/2012) menoval nastupujúci operný šéf SND Friedrich Haidera ako jednu zo svojich priorít zlepšenie platových pomerov v SND: „Budem sa nekompromisne zasadzovať o finančné ohodnotenie umelcov, domácich aj hosťujúcich. Je neprípustné očakávať od orchestrálnych hráčov, že budú kvalitatívne rásť len z lásky k umeniu. (…) Uvedomujem si, že finančná situácia v SND sa ocitla na hrane, jej riešenie však nesmie ísť na úkor umeleckých zložiek.“

Nemožnosť naplniť túto víziu bola hlavným dôvodom, ktorým Friedrich Haider v januári 2016 zdôvodnil rozhodnutie opustiť vedúci post v SND. „Povedal som hráčom, že musíme všetkých presvedčiť našou vysokou kvalitou. Keď kompetentní uvidia, že na to máme, tak sa to odrazí aj vo financiách. Ako odpoveď na naše úspechy nám boli financie škrtnuté“, vyjadril sa na tlačovej konferencii (kompletný prepis vystúpenia na www.operaslovakia.sk TU…). Podľa hovorcu Jozefa Bednára, Ministerstvo kultúry SR považuje Haiderovo rozhodnutie za správne, „malo však byť urobené oveľa skôr“, keďže „sťažnosti na jeho riadiacu prácu sú dlhodobé“. Veľká časť týchto sťažností vraj smerovala k nedostatočnému obsadzovaniu stálych členov súboru a nadštandardnému angažovaniu hostí.

O vyjadrenie k aktuálnej situácii v SND sme požiadali našich kmeňových recenzentov. Ich vyjadrenia nájdete tu:

http://www.hc.sk/hudobny-zivot/clanok/hudobne-divadlo-zahranicie/819-rezignacia-friedricha-haidera/

Zdroj: Hudobný život č. 1-2

K situácii sa môžu vyjadriť aj čitatelia Opera Slovakia prostredníctvom diskusného fóra pod týmto článkom.

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

26 12:09:59.02 2016 maros
Bohužiaľ,vážený kritici,vidíte všetko len okrajovo a z Vašich reakcii je až dramaticky vidno ako sa do danej témy nerozumiete. Začnite možno prieskumom niektorych faktov ktoré sú oficiálne k zhliadnutiu zo zákona na hlavnej web stránke SND. Ak si prejdete zopár Info,možno pochopíte viac prečo a potom možno napomozete nejakými vyhláseniami k náprave situácie v SND. I keď veľmi pochybujem. Vaše komenty sú zatiaľ len obyčajne tliachanice. Ak chcete vedieť viac,prídete dnu a budete sa rozprávať s ľudmi na ktorých táto situácia najviac vplýva.

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024