Riaditelia divadiel a orchestrov sa dohodli, že pripravia návrh o sponzoringu v kultúre

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V Slovenskom národnom divadle sa v piatok 30. septembra konalo ďalšie zasadnutie Asociácie slovenských divadiel a orchestrov (ASDO). Riaditelia zriaďovaných kultúrnych inštitúcií diskutovali o financovaní a hospodárení s ohľadom na infláciu a rast cien, ale tiež o možnostiach európskych grantových schém. Dôležitou témou bol opäť sponzoring v kultúre. Členovia ASDO sa dohodli, že návrh zákona pripravia vo svojej réžii.

Zástupcovia ASDO diskutovali o návrhu zákona o sponzoringu v kultúre so zástupcami ministerstva kultúry ešte v júni. Hoci naň umelecká obec čaká desaťročia, v súčasnosti však žiadny relevantný návrh zákona o sponzoringu v kultúre neexistuje.

Zasadnutie Asociácie slovenských divadiel a orchestrov, SND, 2022. Ekonomický riaditeľ Matej Bošňák prednáša počas zasadnutia ASDO. Foto: Jozef Barinka

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička preto vyzval Asociáciu slovenských orchestrov a divadiel, ktorej je členom aj SND, aby spoločne prevzali iniciatívu a začali návrh pripravovať vo svojej réžii.

„ASDO združuje odborníkov z oblasti živej kultúry s bohatou praxou, preto sa mi zdá zmysluplné, že by sme sa mali podieľať na príprave zákona o sponzoringu v kultúre. Po konzultáciách so zástupcami Ministerstva kultúry SR na dnešnom zasadnutí ASDO bol náš návrh angažovať sa z ich strany prijatý pozitívne. Som si, samozrejme, plne vedomý, že zákon musí presadiť ministerstvo kultúry, ale som presvedčený, že ako odborníci z brandže môžeme byť veľkým prínosom pri tvorbe návrhu tohto zákona,“ zdôvodňuje Matej Drlička. Prítomní riaditelia divadiel a orchestrov vrátane predsedu ASDO s jeho návrhom súhlasili a dohodli sa na ďalších krokoch.

Zasadnutie Asociácie slovenských divadiel a orchestrov, SND, 2022, Matej Drlička, generálny riaditeľ SND, foto: Jozef Barinka
Zasadnutie Asociácie slovenských divadiel a orchestrov, SND, 2022, Jaroslav Dóczy, predseda ASDO a riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre, foto: Jozef Barinka

„Zákon o sponzoringu v kultúre je jedna z našich hlavných tém, ktorými sa dlhodobo zaoberáme, pretože by znamenal výraznú pomoc zriaďovanej aj nezriaďovanej kultúre. Ministerstvo kultúry aj poslanci výboru NR SR pre kultúru a médiá síce sľubujú, že sponzorský zákon raz príde na rad, ale stále sa nič nedeje. Preto sme sa my ako profesijné združenie dohodli, že návrh tejto legislatívy pripravíme a ukážeme, ako by mohol sponzorský zákon podľa nás vyzerať,“ hovorí Jaroslav Dóczy, predseda ASDO a riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Prečítajte si tiež:
Zákon o sponzoringu v kultúre je nevyhnutnosť, zhodli sa riaditelia divadiel a orchestrov
Riaditelia divadiel a orchestrov v SND hovorili o dopadoch pandémie

Ďalšou dôležitou témou bol panel o možnostiach využitia európskych štrukturálnych fondov a grantov pri financovaní projektov divadiel a orchestrov. Konkrétne programy a výzvy riaditeľom divadiel predstavili zástupcovia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Medzinárodného vyšehradského fondu, Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu aj Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. 

Zasadnutie Asociácie slovenských divadiel a orchestrov, SND, 2022. Panel o možnostiach európskych grantových schém, Peter Balun, Ján Pongrác, Vladimír Šucha, politik. Foto: Jozef Barinka

Ekonomický panel, v ktorom vystúpil ekonomický riaditeľ SND Matej Bošňák, bol zameraný na dlhodobé a aktuálne témy ekonomických úsekov divadiel a orchestrov ako výdavky v postpandemickom období, inflácia a rast cien, administratívne bariéry pri generovaní príjmov, ako aj strednodobé strategické plánovanie rozpočtov.

Informovala: Jana Alexová, SND

Archív Asociácia slovenských divadiel a orchestrov

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár