Riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová: Návyky spoločnosti sa zmenili, chceme zabojovať o nového diváka

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Štátna filharmónia Košice (ŠFK) vstúpila do svojej 54. sezóny Otváracím koncertom, na ktorom 13. októbra v Dome umenia zazneli skladby od Sibelia, Suchoňa a Atterberga. Orchester spolu so sólistkou – huslistkou Juliou Pusker – sa predstavil pod taktovkou svojho šéfdirigenta Roberta Jindru. Čo všetko nová sezóna divákom prinesie, aké počas nej zaznejú diela, akých hosťujúcich umelcov ŠFK privíta a čo je pre ŠFK v smerovaní rozhodujúce, prezradila v rozhovore riaditeľka košickej filharmónie – Lucia Potokárová.

Aká bola pre ŠFK uplynulá sezóna? Čo mimoriadne priniesla?

Do uplynulej 53. koncertnej sezóny sme vstúpili s novým šéfdirigentom, českým dirigentom Robertom Jindrom, ktorý nadviazal na skvelú prácu svojho predchodcu Zbyňka Müllera. Je pre mňa veľmi ťažké vyzdvihnúť len niekoľko koncertov, či mená hostí, ktorí účinkovali s našim orchestrom. Mimoriadny zážitok vo mne zanechala napríklad symfónia rakúskeho skladateľa Hansa Rotta, jediná symfónia francúzskeho skladateľa Ernesta Chaussona, atraktívny výber z opery Lohengrin Richarda Wagnera či dielo Metacosmos od islandskej skladateľky Anny Thorvaldsdottir.

A. Briscein, J. Fogašová, R. Jindra, M. Hundeling, K. Szemerédy, Štátna filharmónia Košice, 2022, foto: Miriama Fenciková

Nadchol ma bravúrny umelecký výkon kontrabasistu Romana Patkolóa, violončelistu Václava Petra, harfistu Xaviera de Maistre i sopranistky Maidy Hundeling. Veľmi som sa tešila zo spolupráce s talentovanými študentmi košického Konzervatória na Timonovej ulici, ktorí sa na jeden týždeň stali súčasťou orchestra ŠFK, čoho výsledkom bol úspešný koncert. Štátna filharmónia Košice dokázala aj v turbulentných časoch uplynulej koncertnej sezóny napĺňať svoje poslanie a prinášať tak hudobné umenie na vysokej úrovni prostredníctvom výkonov orchestra a hostí. 

Uplynulá sezóna bola ešte pomerne zásadne ovplyvnená kovidom, vracia sa konečne ŠFK – čo sa týka opatrení – do normálnu?

Začiatok roka 2022 ovplyvňovala našu koncertnú činnosť ešte pretrvávajúca pandémia. Najmä v mesiaci január bolo častou príčinou zmien a zrušených koncertov ochorenie hosťujúcich umelcov – dirigentov aj sólistov. Všetky zrušené koncerty sa ŠFK podarilo presunúť na náhradné termíny. Od februára až do konca sezóny už bolo možné programy realizovať podľa plánu s minimálnymi úpravami. Doznievanie pandémie však aj naďalej negatívne ovplyvňovalo návštevnosť koncertov, čo žiaľ trvalo až do ukončenia 53. koncertnej sezóny. Novú koncertnú sezónu sme začali bez obmedzení.

Dom umenia, sídlo Štátnej filharmónie Košice, foto: Jaroslav Ľaš

Pred rokom boli návštevníci koncertov opatrní vrátiť sa k nákupu abonentiek. Aká je situácia teraz?

S radosťou konštatujem zvýšený záujem abonentov, čo sa prejavilo v počte predaných abonentiek na koncerty ŠFK. Aj napriek tomu je pred nami náročná úloha, a to návrat publika do koncertných sál. V porovnaní s dvoma pandemickými rokmi je záujem o koncerty vyšší, no aj napriek tomu nedosahuje ešte počty predchádzajúceho obdobia. Myslím však, že sa musíme prestať ohliadať za obdobím pred covidom, pretože návyky spoločnosti sa zmenili. Skladba publika sa zmenila a my dnes viac ako predtým musíme a chceme zabojovať o nového diváka – pravidelného návštevníka našich koncertov.

Prečítajte si tiež:
Otvárací koncert 54. koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice
Nová sezóna v Štátnej filharmónii Košice bude plná emócií a zvučných mien

S akou víziou ste pristupovali k novej sezóne práve s ohľadom na divákov, na akýsi postpandemický návrat k normálu?

Program celej koncertnej sezóny sme tvorili spoločne so šéfdirigentom Robertom Jindrom. Našou víziou bolo pripraviť atraktívnu programovú ponuku, ktorá bude zahŕňať prelomové diela hudobných dejín, raritné kompozície, bude reflektovať významné jubileá, neopomenie slovenskú hudobnú tvorbu a doplní ju populárna klasická hudba. Verím, že sa nám to podarilo. Pri príprave novej sezóny sme sa už snažili vytesniť z mysle termíny ako ,postpandemický´ či ,postcovidový´, pretože počas posledných dvoch koncertných sezón sme sa tým museli zaoberať pomerne často. Je to už dosť dlhé obdobie, počas ktorého sa veľa zmenilo, a tak ideme jednoducho do nastávajúcej koncertnej sezóny s atraktívnym programom a veríme, že sa nám ho podarí v plnej miere realizovať.

Lucia Potokárová, Štátna filharmónia Košice, foto: ŠfK

S akou dramaturgiou teda prichádza aktuálna sezóna?

Koncertný A cyklus ponúka najvýraznejšie dramaturgické počiny, z ktorých iste zaujala raritne uvádzaná Symfónia č. 3 Kurta Atterberga, ktorou sme otvorili sezónu. Také sú aj Symfónia č. 6 Dimitrija Šostakoviča, Symfónia č. 3 Sergeja Prokofieva či Štvrtá Symfónia Karola Szymanowského s virtuóznym sólovým klavírnym partom. Teším sa aj na prelomové dielo hudobných dejín – suitu z baletu Svätenie jari Igora Stravinského, ale i na Suitu z opery Věc Makropulos Leoša Janáčka, jedného z najvýznamnejších českých hudobných novátorov svojej doby.

Z takzvaných pilierov symfonického repertoáru tiež v sérii koncertov tohto abonentného cyklu zaznie napríklad Prvá Symfónia Johanesa Brahmsa či slávna symfonická suita Šeherezáda Nikolaja Rimskeho-Korsakova. Z populárnej klasickej hudby sme v rámci programovej ponuky koncertov B cyklu pripravili pestré dramaturgické kombinácie – Beethovenovu slávnu ´Osudovú´ Symfóniu č. 5, Musorgského Obrázky z výstavy, Mozartovu ´Jupiterskú´ Symfóniu č. 41 či Husľový koncert D dur Piotra Iljiča Čajkovského. Tento rok bude súčasťou tohto cyklu aj prvý z trojice Vianočných koncertov, ako aj atraktívny koncert filmovej hudby.

Aké ďalšie projekty ponúknete?

Pripravili sme taktiež populárny koncert Filmovej hudby z oscarových filmov, Vianočné koncerty, ako aj Novoročný koncert pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky. Jednou z mimoriadne dôležitých činností ŠFK je edukácia a vzdelávanie nielen mladého poslucháča. Veľmi citlivo vyberáme hudobno-vzdelávacie projekty pre deti a študentov a mám obrovskú radosť, že v aktuálnej sezóne sme ich pripravili hneď niekoľko, a to Príbeh hudby – Slovenská hudba, Vianočný špeciál a tiež projekt s názvom Spoznaj orchester!

Súčasťou sezóny 2022/2023 sú aj verejné generálky a predkoncertné stretnutia, ktorými bude slovom sprevádzať lektor dramaturgie Peter Katina. Okrem abonentných a mimoriadnych koncertov pokračujeme aj v čoraz populárnejšom cykle komorných koncertov.

Predkoncertné stretnutie, Štátna filharmónia Košice, 2022, Peter Katina, dramaturg ŠFK, Maroš Potokár, dirigent, foto: Miriama Fenciková / ŠFK

ŠFK je organizátorom troch festivalov. Už štandardne otvárame koncertnú sezónu Medzinárodným organovým festivalom Ivana Sokola. Zároveň pripravujeme 67. ročník Medzinárodného hudobného festivalu Košická hudobná jar, ako aj festival súčasného umenia ARS NOVA.

Spomenuli ste zaujímavé diela, spomeniete aj dirigentov?

Osobitne sa teším na spoluprácu a koncerty s našim šéfdirigentom Robertom Jindrom, ktorý okrem tohto postu pôsobí zároveň ako hudobný riaditeľ Opery Národného divadla Praha a spolupracuje s prestížnymi opernými domami ako Nórska kráľovská opera Oslo či Bavorská štátna opera Mníchov. Prostredníctvom taktovky šéfdirigenta sa tak do Košíc dostávajú nové interpretačné podnety, inšpirácie a významné umelecké osobnosti.

V Košiciach prvýkrát privítame brazílskeho dirigenta Marcela Lehningera, ktorý spolupracuje s poprednými orchestrami nielen v Amerike, ale aj v Európe. Premiérovo sa u nás predstaví aj dirigent Benjamin Bayl, ktorý v posledných sezónach zaznamenal úspešné debuty s významnými symfonickými orchestrami a diriguje v prestížnych operných domoch ako napríklad Viedenská štátna opera a iné.

Po úspešných spoluprácach so Štátnou filharmóniou Košice sa k nám vrátia dirigenti Finnegan Downie Dear, YuAn Chang i Christian Øland. Českú scénu bude reprezentovať aj náš stály hosťujúci dirigent Zbyněk Müller, taktiež dirigent Tomáš Brauner či debutant Pražského jara Marek Prášil. Slovenské dirigentské umenie budú reprezentovať dirigenti všetkých generácií – jubilant Ondrej Lenárd, Rastislav Štúr, Marián Lejava, Maroš Potokár, ako aj Martin Leginus.

Śéfdirigent Štátnej filharmónie Košice Robert Jindra, foto: Miriama Fenciková

A čo sólisti?

Naše koncerty bude zdobiť celý rad výnimočných sólistov z domácej scény, ako aj zo zahraničia. Do Košíc zavítajú víťazi jednej z najprestížnejších Medzinárodných súťaží Queen Elisabeth Competition – víťazka 1. ceny (2022) Kórejčanka Hayoung Choi nám v úvode sezóny zahrala sugestívny Šostakovičov violončelový koncert (pozn. red.: recenziu si prečítate TU…), maďarská huslistka Julia Pusker sa predstaví v interpretácii obľúbeného koncertu Jeana Sibelia, v podaní francúzskeho umelca Bruna Philippa zaznie meditatívny Elgarov violončelový koncert a český klavirista Lukáš Vondráček sa nám predstaví na svojom celovečernom sólovom recitáli.

Privítame víťaza Ceny Arthura Wasera za rok 2022, klarinetistu Jonathana Leibowitza, ktorý ukáže svoje majstrovstvo v Coplandovom klarinetovom koncerte. Taktiež sa tešíme sa na spoluprácu s domácimi umelcami. V aktuálnej koncertnej sezóne ŠFK budú slovenské interpretačné umenie reprezentovať sopranistky Slávka Zámečníkova, Eva Bodorová, Simona Šaturová, Eva Hornyáková, mezzosopranistka Jana Kurucová, tenoristi Juraj Hollý a Peter Berger, basista Peter Mikuláš, huslisti Dalibor Karvay a Milan Paľa, harfistka Katarína Turnerová či klaviristi Marián Lapšanský a Ladislav Fančovič. Štátna filharmónia Košice bude taktiež spolupracovať so Slovenským filharmonickým zborom, ako aj so všetkými lokálnymi zbormi – Collegium Technicum, Zbor sv. Cecílie a Košický spevácky zbor učiteľov.

Otvárací koncert 54. koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice, 2022, Robert Jindra, Štátna filharmónia Košice, foto: Miriama Fenciková

ŠFK sa darí držať si nielen vysokú úroveň interpretácie diel, ale aj stabilné dramaturgické smerovanie. Ako veľmi je pre vás táto skutočnosť dôležitá?

Vývoj dramaturgického smerovania nasledujúcich koncertných sezón je pre mňa mimoriadne dôležitý – je to záväzok, obrovská zodpovednosť a možnosť posúvať hranice vývoja nášho symfonického orchestra a jeho postavenie nielen na Slovenku. Štátna filharmónia Košice sa tak, verím, môže stať konkurencieschopným orchestrom v európskom meradle – má na to všetky predpoklady!

Zdá sa, že po dvoch rokoch, kedy do organizovania podujatí zasahovali kovidové opatrenia, je tu riziko, že do prevádzky kultúrnych inštitúcií zasiahnu vysoké ceny energií. Akým spôsobom je na to ŠFK pripravená?

Dom umenia, v ktorom sídlime, je budovou energeticky náročnou. Obdobie posledných dvoch rokov, kedy bola hlavná činnosť ŠFK obmedzená, sme využili práve na realizáciu možných úsporných opatrení, ako je napríklad výmena veľkorozmerných okien v pôvodnej časti budovy Domu umenia, výmena termostatických a odvzdušňovacích ventilov na vykurovacom systéme v Dome umenia a v administratívnej budove či výmena okien v garážových a skladových priestoroch. Momentálne je v platnosti príkaz pani ministerky znížiť spotrebu energie o 15% v období od 1. 10. 2022 – 30. 4. 2023 v porovnaní s obdobím 1. 10. 2019 – 30. 4. 2020. V rámci možností sme vykonali potrebné interné úkony na zvládnutie vzniknutej situácie do konca roka 2022.

Rozprávala sa: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár