Riaditeľom baletného súboru Štátneho divadla Košice sa stal Peter Dedinský

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Riaditeľom Baletu Štátneho divadla Košice sa od utorka 2. júna 2020 stal tanečník a choreograf, bývalý dlhoročný sólista baletu Slovenského národného divadla, Peter Dedinský. Novovymenovaný generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth ho poveril vedením baletného súboru divadla na dobu šiestich mesiacov respektíve do vyhlásenia konkurzu.

Peter Dedinský prevzal vedenie baletného súboru po Ondrejovi Šothovi, ktorý sa od 1. júna 2020 stal generálny riaditeľom Štátneho divadla Košice.

Rodák z oravskej Trstenej Peter Dedinský vyštudoval klasický tanec na Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej v Bratislave pod vedením Mikuláša Vojtka a Bachrama Juldaševa v roku 2006. Počas štúdia sa zúčastnil tanečnej stáže Ballet master classes v Prahe, ktorú organizuje primabalerína Dária Klimentová (2004, 2005). Je absolventom Vysokej školy múzických umení v Bratislave v triede Vladimíra Marušina (2015).

Ondrej Šoth poveril vedením baletného súboru Štátneho divadla Košice Petra Dedinského, 2020, foto: ŠDKE

Od roku 2006 bol členom a od roku 2010 sólistom Baletu Slovenského národného divadla v Bratislave. Pravidelne účinkoval v klasických baletoch Labutie jazero, Spiaca krásavica, Luskáčik či Bajadéra. Svoj talent predviedol najmä v baletoch súčasných choreografov Nacha Duata, Mária Radačovského, Lukáša Timuláka, Igora Holováča, Jiřího Kyliána a Paula Lightfoota. Svoj herecký talent predviedol naplno ako zlá Víla Carabose v balete Vladimira Malakhova Spiaca krásavica.

S Baletom Slovenského národného divadla vystupoval na javiskách v Kanade, Maďarsku, Českej republike, Rakúsku a Francúzsku. V roku 2008 za svoj výkon v predstavení Ky – Time získal cenu Literárneho fondu. O rok neskôr získal rovnakú cenu za predstavenie Everest. Profesionálnu kariéru tanečníka ukončil na sklonku roku 2017.

Meno si získal nielen ako tanečník, ale aj ako choreograf. Jeho absolventská práca na Vysokej škole múzických umení, Panta Rhei, bola zaradená do projektu The Pieces – večer mladých choreografov (2014), ktorý o rok neskôr zaradilo do svojho programu aj Slovenské národné divadlo. Zaujal aj autorskými choreografiami Signál Odkaz v rámci vernisáže projektu Barbary Brathovej „Nahý muž, ktorý chytá na kopci signál“.

Ondrej Šoth poveril vedením baletného súboru Štátneho divadla Košice Petra Dedinského, 2020, foto: ŠDKE

V Liptovskom divadle tanca uviedol autorské projekty Z rozprávky do rozprávkyZrkadlenie, v Moravskom divadle Olomouc choreograficky spolupracoval na inscenácii Zrkadlenie. Okrem mnohých iných je autorom choreografií do videoklipov Mafiacorner a Kaliho, spolupracoval aj na televíznych projektoch Chartshow a Tvoja tvár znie povedome a choreografiách koncertného turné Lucie Bílej a v minulom roku pripravoval choreografie pre 40 tanečníkov na slávnostné otvorenie Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli.

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár