Ročenka SND predstavuje premiéry a repertoár aktuálnej 102. sezóny

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Slovenské národné divadlo predstavilo tituly a plány prebiehajúcej 102. divadelnej sezóny. Vedenie divadla sa vyjadrilo aj k prevádzke v aktuálnej situácii súvisiacej s pandémiou koronavírusu a predstavilo Ročenku SND 2021/2022.

(zdroj textu: SND)

,,V tomto období sme v SND privítali možnosť navýšiť divácku kapacitu na úroveň 50% možnej obsadenosti divadelnej sály. Umožní to aspoň do určitej miery oživiť všetky umelecké aktivity, ktorým sa vedenie divadla, umelci a všetci zamestnanci venovali v uplynulom období. V tejto súvislosti upravujeme program na nasledujúce týždne. Vstupenky si môžu diváci zakúpiť online, ale aj v pokladnici v novej budove SND, kde môžete dostať aj Ročenku 102. divadelnej sezóny.“ uviedla Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka SND.

Nová budova SND, sála opery a baletu, foto: Archív SND

Vedenie SND si uvedomuje, že ročenku aktuálnej sezóny ponúka v čase, keď vstupuje do druhej polovice. V úvodnom slove situáciu ozrejmuje generálny riaditeľ SND Matej Drlička „Naša ročenka je pripravená už pol roka… Nechceli sme avizovať naše plány bez ich finančného krytia. Prišli sme však do bodu, v ktorom sme sa napriek pretrvávajúcim neistotám rozhodli o naše plány s vami podeliť. To, že pracujeme v neistote, totiž neznamená, že nepracujeme,“ uvádza Matej Drlička.

Na začiatku divadelnej sezóny, od septembra, sa v SND začalo intenzívne skúšať a hrať do momentu, keď protipandemické opatrenia 25. novembra 2021 opäť zatvorili aj brány divadiel. Okrem repertoárových predstavení uviedli umelecké súbory SND za necelé tri mesiace sedem premiér – dve činoherné (Glengarry Glen Ross, Matka), jednu opernú (La traviata) a dve baletné (Balet&SĽUK/Tancom k sebePopoluška).

Matej Drlička, foto: Petra Lajdová

Vo svojich aktivitách pokračovalo aj Operné štúdio uvedením premiéry dvoch diel Zuzanka HraškovieDido a Aeneas. S veľkým ohlasom sa stretlo gala pri príležitosti jubilea nášho výnimočného operného speváka Petra Dvorského a zaujímavý galavečer Umenie pre život s hviezdami európskych baletných súborov. Tento projekt je pokračovaním tradície, ktorá vznikla z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave a SND.

Prečítajte si tiež:
Pocta Petrovi Dvorskému v SND – jubilantov hlas nezaznel, hviezdou bol Piotr Beczała

Hudobne aj scénicky asketická La traviata v SND
Dramaturgicky netradičná dvojička v Opernom štúdiu SND
Otvárací koncert 2. cyklu Operného štúdia SND
Slovenské národné divadlo uvádza premiéru klasického baletu Popoluška od Sergeja Prokofieva
Balet SND uviedol benefičný galavečer Umenie pre život 2021

Každý z umeleckých súborov zaznamenal aj v tomto náročnom období mimoriadny záujem o živú kultúru. Rešpektujúc všetky protipandemické opatrenia sa sály na predstavenia v SND plnili do posledného povoleného miesta. Pretože, ako ďalej zdôrazňuje vo svojom príhovore v Ročenke SND Matej Drlička: „Dištančná práca vo forme ,home officuʻ a dištančné vzdelávanie si v relatívne krátkom čase našli svoje pevné miesto v našej dennej rutine. Ale živá kultúra, a divadlo zvlášť, sa dištančne robiť nedá,“ a ďalej upozorňuje, že „Situáciu SND zhoršuje aj nedostatočne a zle nastavene financovanie zo strany štátu, ktoré nás drží v zajatí potenciálnej insolventnosti a nekoncepčných rozpočtových opatrení, ktoré vždy prichádzajú v poslednej chvíli. Svetové divadla plánujú s trojročným predstihom, my s dvojmesačným…“ A to je aj odpoveď na potenciálnu otázku, prečo vydáva naša prvá scéna Ročenku SND 2021/2022 až teraz.

Ročenka SND 2021/2022, zdroj foto: SND

Opera SND

Opera SND prišla od aktuálnej sezóny o zaujímavý hrací priestor – o historickú budovu. Toto obmedzenie prijíma ako výzvu. Čas pandémie nie je tomuto predsavzatiu celkom naklonený. Riaditeľ Opery SND Lubor Cukr sumarizuje, že ambíciou súboru bolo uviesť v sezóne tri premiéry. Jednu z nich, Donizettiho operu Lucia di Lammermoor, musela však Opera SND zrušiť pre nedostatočné finančné krytie v čase, keď sa malo začať s výrobou scény a kostýmov v Umelecko-dekoračných dielňach SND.

Prečítajte si tiež:
Havarijný stav historickej budovy SND vedie k jej uzatvoreniu pre divadelnú prevádzku
Zmena vo vedení Opery SND. Dalibor Jenis končí na poste umeleckého riaditeľa

,,Premiéra Verdiho opery La traviata na konci októbra 2021 sa stretla s mimoriadnym ohlasom (napríklad v ankete DenníkaN rezonoval aj tento titul medzi kultúrnymi počinmi roka.“ uviedla v tlačovej správe Izabela Pažítková.

G. Verdi: La traviata, Opera SND, 2021, Monika Fabianová (Flora), Martin Morháč (Marchese d’Obigny), Ján Galla (Dottore Grenvil), Adriana Kučerová (Violetta), zbor Opery SND, foto: Marek Olbrzymek/SND

V sezóne 2021/2022 uvedie operný súbor ešte jednu premiéru, vo februári 2022 Dvořákovu operu Čert a Káča. Ku galavečeru, ktorý sa uskutočnil 25. septembra 2021, v deň jubilea Petra Dvorského, uvedie opera do konca sezóny tematicky zaujímavé koncerty: podstatnú časť večera v marci bude tvoriť Pucciniho Messa di gloria, v apríli je na programe večer slovenských operných hviezd Simony Šaturovej a Štefana Margitu, na Čarovné noci v opere z diel Leoncavalla, Martinů a Saint- Saënsa pozýva Opera SND v máji. Do hudby strhujúceho diela Jána Cikkera, opery Vzkriesenie, sa budú môcť návštevníci započúvať na začiatku apríla v koncertom uvedení diela.

Pre deti a mladých divákov je pripravený interaktívny program Príbeh hudby: Tajomstvo ľudského hlasu, v ktorom účinkujú sólisti, orchester a zbor Opery SND a Bratislavský chlapčenský zbor.

Balet SND

Balet SND pod vedením umeleckej riaditeľky Niny Polákovej a výkonnej riaditeľky Andrey Skočekovej pripravil na úvod sezóny premiéru s názvom Balet&SĽUK, ktorá spojila baletný súbor SND s najväčším profesionálnym folklórnym súborom na Slovensku. Premiéra Prokofievovej baletnej rozprávky Popoluška s medzinárodným realizačným tímom sa konala tesne pred lockdownom. A tak baletný Luskáčik mohol zavítať pod stromček len online.

S. Prokofiev: Popoluška, Balet SND, 2021, Artemyj Pyzhov (princ), Tatum Shoptaugh (Popoluška), foto: Juraj Žilinčár

K jedinečnému gala Umenie pre život pribudnú zaujímavé projekty: „V druhej polovici sezóny budeme pokračovať v tom, čo sme si predsavzali pri jej plánovaní – predvádzaní krásy baletu v jeho širokej štýlovej a žánrovej diverzite. Dynamické choreografie v neoklasickom štýle zaujmú vo večere Rukopisy majstrov. V slovenských premiérach uvedieme diela svetových choreografov ako William Forsythe, Jerome Robbins, Craig Davidson a Edwaard Liang, ktorých tvorba nesie punc najvyššej kvality. Pôvodnú tvorbu bude prezentovať štvorica slovenských choreografov na výnimočnom podujatí Fashion Balet Gala, v ktorom sa tanec na javisku stretne s módou,“ charakterizuje aktivity Baletu SND Nina Poláková.

Činohra SND

Riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová je presvedčená, že v tomto čase, keď panuje neistota, možno práve divadlo ponúka presný opak: „Pokoj, trpezlivosť, odhodlanosť, sústredenie, empatiu, meditáciu, pokoru. A kdesi na druhej strane aj kritiku, triezvu reflexiu, úvahu nad stavom veci, vecnosť.“ Preto premiéry činohry zachytávajú: „Alúziu dravosti v Glengarry Glen Ross, aktualizáciu súčasnosti v Salemských bosorkách, grotesknosť nenávisti v Špine; deformácie rozpadnutého sveta v Ostrove dopĺňa citlivosť Matky, provokačná živelnosť Kým prídu Stouni… a fantazijnosť rozprávky Nebojsa.“

Záver 102. divadelnej sezóny bude patriť na konci júna pokračovaniu tradície Letného gala, na ktorom participujú umelci Opery, BaletuČinohry SND.

Letné gala SND, káverečná klaňačka, 2021, foto: Juraj Žilinčár

Čas pandémie nie je naklonený múzam, žijeme však v nádeji, že do konca sezóny sa podarí zrealizovať plánované projekty, aby SND pokračovalo v začatých reformách, realizácii premiér, nadväzovaní medzinárodných spoluprác, zvyšovaní návštevnosti s dôrazom na divákov zo vzdialenejších krajov Slovenska, užšími kontaktmi s detským divákom, práci na novom rezervačno-predajnom systéme a príprave rekonštrukcie historickej budovy SND. Generálny riaditeľ SND Matej Drlička zdôrazňuje, že SND smeruje všetky svoje aktivity k divadelným predstaveniam najvyššej umeleckej kvality.

Informovala: Izabela Pažítková
zdroj textu: SND

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár