Romeo a Júlia z Metropolitnej opery New York naživo v Rádiu Devín

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Sobotný operný večer 5. mája 2018 bude v Rádiu Devín patriť tragickému príbehu lásky veronských milencov Romeovi a Júlii. Gounodove dielo si budú môcť poslucháči vypočuť v priamom prenose z Metropolitnej opery New York so začiatkom o 19:00 hodine. V titulných postavách sa predstavia Ailyn Pérez a Charles Castronovo, diriguje Plácido Domingo. O sprievodné slovo sa zo štúdia Rádia Devín postará operný kritik a publicista Jozef Červenka so svojou hostkou, kostýmovou výtvarníčkou Ľudmilou Várossovou.

Gounodova francúzska opera Romeo a Júlia na námet rovnomennej hry Williama Shakespeara uzatvára sériu ôsmich titulov tohtosezónnej série exkluzívnych satelitných prenosov z prestížnych operných domov ako sú Royal Opera House Londýn, Teatro alla Scala, či Metropolitná opera New York. RTVS ich prináša v spolupráci s Európskou vysielacou úniou prostredníctvom relácie Operné Rádio Devín.

Ch. Gounod: Romeo a Júlia, Metropolitná opera New York,
foto: Ken Howard

Inscenácia amerického režiséra Bartletta Shera je koprodukciou Salzburger Festspiele, Teatro alla Scala, Lyric Opera Chicago a Metropolitan Opera New York a pôvodne bola predstavená v roku 2008 na Salzburskom festivale. Hlavné postavy v sobotu 5. mája stvárnia Ailyn Pérez (Júlia), Charles Castronovo (Romeo), Karine Deshayes (Stéphano), Joshua Hopkins Mercutio a Kwangchul Youn (Otec Laurent).

Jozef Červenka

,,Operné adaptácie slávnych dramatických námetov často nedosahujú kvalitu predlôh – týka sa to predovšetkým francúzskej opery a špeciálne skladateľa Charlesa Gounoda. Významný predstaviteľ francúzskej lyrickej opery bol povestný svojim umením vyberať si slávne námety  svetovej literatúry, čoho dokladom je aj jeho druhé úspešné dielo, lyrická tragédia Romeo a Júlia. Podobne ako v predchádzajúcej opere, Faustovi, aj v tomto prípade sa libreto (Jules Barbier a Michel Carré) odchýlilo od predlohy Williama Shakespeara smerom k romantickému príbehu zamilovanej dvojice. Podobne aj skladateľ položil dôraz na lyrickú stránku opery, trocha v neprospech dramatickej účinnosti. Mimoriadna je však melodická invencia, smelé harmónie, bohatá inštrumentácia a presunutie časti dramatického výrazu do orchestra, v čom sa prejavil vplyv Richarda Wagnera. Aj napriek výhradám sa jedná o najvýznamnejšie operné spracovanie známeho príbehu a dodnes si udržuje veľkú divácku priazeň. Predpokladom javiskovej úspešnosti Gounodovej opery je však vynikajúce obsadenie titulnej dvojice. V aktuálnej inscenácii Metropolitnej opery v New Yorku, ktorú si budete môcť vypočuť v priamom prenose v Rádiu Devín, spieva Júliu sopranistka Ailyn Pérez a Romea Charles Castronovo. Mená amerických operných hviezd by mali byť zárukou špičkových speváckych výkonov. Trojicu hlavých postáv uzatvára skvelý kórejský bas Kwangchul Youn ako Otec Laurent a meno dirigenta je nemenej slávne: bývalý tenorista, dnes barytonista a dirigent Plácido Domingo. Priamy prenos bude mať jednu prestávku; počas nej v štúdiu Rádia Devín privítame kostýmovú výtvarníčku Ľudmilu Várossovú, s ktorou si zaspomíname na jej spoluprácu na významnej inscenácii tejto opery z pražského Národného divadla (1994 – 2000) v réžii legendárneho Jozefa Bednárika. Srdečne pozývame – priamy prenos Gounodovej opery Romeo a Júlia sa začína v Rádiu Devín v sobotu 5. mája o 19. hodine.“

Kwangchul Youn (Frère Laurent) and Ailyn Pérez (Juliette)

Ch. Gounod: Romeo a Júlia, Metropolitná opera New York,
Kwangchul Youn (Otec Laurent), Ailyn Pérez (Júlia),
foto: Ken Howard

Rádio Devín vysiela okrem klasického analógového spôsobu či svojej webstránky aj prostredníctvom mobilnej aplikácie iRádio RTVS, ktorá je dostupná zadarmo v obchodoch Google Play a App Store. Jednoduchým kliknutím si môžete spustiť práve vysielaný program a taktiež si ľahko nastavíte čas vypnutia a zmeníte kvalitu streamu (32kbps, 128kbps, 256kbps). Aplikáciu iRádio RTVS si stiahnete na webe aplikacie.rtvs.sk.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video


 


 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár