Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

16. decembra 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Rossiniho Jazerná pani v priamom prenose z Metropolitnej opery v Rádiu Devín

Jazerná pani, Metropolitná opera New York, foto: Ken Howard/Met Opera
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Operná sezóna živých prenosov zo svetových operných domov v Rádiu Devín pokračuje už 19. decembra, kedy si budú môcť milovníci opery vypočuť Rossiniho dielo „La donna del lago“ – Jazerná pani. Reprízu sobotného predstavenia, v priamom prenose z Metropolitnej opery v New Yorku, bude zo štúdia Rádia Devín naživo komentovať operný kritik a publicista Pavel Unger.

Jazerná pani je romantický príbeh na poému Sira Waltera Scotta, skrášlený úchvatnou Rossiniho hudbou, rozpráva o škótskom kráľovi Jakubovi V., povstalcoch a hlavne o láske ku krásnej Elene – „Jazernej panej“. V hlavných úlohách sa v inscenácii Paula Currana predstavia fenomenálna Joyce DiDonato ako Elena, Lawrence Brownlee ako kráľ Jakub, Daniela Barcellona (Malcolm Groeme), John Osborn  (Rodirigo di Dhu) a Eleninho otca Duglasa d’Angusa stvárni Oren Gradus. Orchester Metropolitnej opery zaznie pod taktovkou Michela Mariottiho.

Jazerná pani, Metropolitná opera New York, foto: Ken Howard/Met Opera
Jazerná pani, Metropolitná opera New York,
foto: Ken Howard/Met Opera

Priamy prenos bude naživo komentovať Pavel Unger

Predstavenie bude v štúdiu Rádia Devín naživo komentovať operný kritik a publicista špecializujúci sa na Rossiniho opernú tvorbu Pavel Unger, ktorý už dvadsaťpäť rokov navštevuje Rossiniho operný festival v Pesare. Rozhovor s ním na tému Rossini a Rossiniho festival v Pesare (publikovaný v septembri 2015) si môžete prečítať tu: Štvrťstoročie v kolíske belcanta – Pavel Unger o Rossiniho opernom festivale v Pesare, alebo Pavel Unger: Gioachino Rossini – náš neznámy známy (publikovaný v septembri 2013).

Pavel Unger pozýva počúvať priamy prenos

V 95-ročnej histórii slovenskej opery sa naše divadlá len dvakrát odvážili prelomiť rámec komickej tvorby Gioachina Rossiniho. V roku 1933 vtedajší šéf Opery SND Karel Nedbal uviedol Viliama Tella a roku 2014 sa jednorázovo, v koncertnej verzii, objavila na Zámockých hrách zvolenských (žiaľ už zaniknutých) prvá úspešná skladateľova opera seria Tancredi. V titulnej postave sa predstavila naša vynikajúca mezzosopranistka Jana Kurucová. Pritom medzi tridsiatimi deviatimi titulmi, ktoré „labuť z Pesara“ zanechala, kvantitou prevládajú vážne a polovážne diela. Teda žáner opera seria a semiseria. Ich obchádzanie, hoci vieme, že vokálne party v nich sú mimoriadne exponované, svedčí o nechuti našich dramaturgov dvíhať latku kritérií a rozširovať obzor publika.

La donna del lago je siedmou z deviatich opier skomponovaných v časovej perióde 1815-1822 pre Neapol a titulná rola, podobne ako v ostatných, bola určená dobovej primadone Isabelle Colbran. Rossini ju skomponoval ako 27-ročný a premiéra sa uskutočnila roku 1819. V tom istom roku uzreli svetlo sveta aj tri ďalšie skladateľove opery – v Neapole Ermione, v Benátkach Edoardo e Cristina a v Miláne Bianca e Falliero. Z nich je relatívne najviac hraná práve Jazerná pani. Poslucháči Rádia Devín budú mať jedinečnú možnosť presvedčiť sa, že Gioachino Rossini nebol len majstrom opery buffy. Prvotriedne obsadenie a dirigent predstavenia zaručujú výnimočný belcantový zážitok.

Toto Rossiniho dielo sa na javiskách operných domoch uvádza len zriedka, milovníci Rossiniho opier ho mohli za posledné obdobie zhliadnuť na festivale v Pesare v roku 2013 a organizátori tohto jedinečného festivalu ho zaradili aj do najbližšieho ročníka 2016. Na javisku Metropolitnej opery bolo toto dielo po prvýkrát uvedené 14. marca 2015 v priamom prenose v rámci projektu Metropolitan Opera: Live in HD. Priame prenosy opier z ,,Metky“ sledujú diváci v 70-ich krajinách na šiestich svetadieloch vrátanie 750 kín v USA. Prenosy, ktoré prináša Metropolitná opera už 10. sezónu, zaznamenali od roku 2006 už viac ako 90 priamych prenosov a videlo ich vyše 17 miliónov milovníkov opery na celom svete.

Reprízu tejto historicky prvej inscenácie Rossiniho Jazernej panej na javisku ,,Metky“ ponúka Rádio Devín 19. decembra v priamom prenose o 19:00. Prenos sa bude dať počúvať aj prostredníctvom webstránky Rádia Devín http://devin.rtvs.sk/

Gioachino Rossini: Jazerná pani
Priamy prenos reprízy predstavenia z Met v Rádiu Devín
prenos bude zo štúdia Rádia Devín komentovať operný kritik a publicista Pavel Unger
19. december 2015 o 19:00 hod.

Dirigent: Michel Mariottiho
Réžia: Paul Curran
Scéna a kostýmy: Kevin Knight

Joyce DiDonato (soprán), Elena – Jazerná pani
Daniela Barcellona (alt), Malcolm Groeme
Lawrence Brownlee (tenor), Umberto, alias Giacomo – Kráľ Jakub V.
John Osborn (tenor), Rodirigo di Dhu
Oren Gradus (bas), Duglas d’Angus, – Elenin otec

Po uvedení priameho prenosu Rossiniho Jazernej pani (19. decembra) sa v rámci relácie Operné Rádio Devín môžu poslucháči tešiť na známy príbeh podľa Vianočnej koledy Ch.Dickensa Mr.Scrooge, v opernej podobe od skladateľa Jána Cikkera. Rádio Devín toto dielo odvysiela 26. decembra o 19:00.

Rádio Devín

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024