Rossiniho Semiramide z Metropolitnej opery naživo v Rádiu Devín už 10. marca

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Rádio Devín odvysiela v sobotu 10. marca 2018 so začiatkom o 19.00 hod. priamy prenos predstavenia Rossiniho opery Semiramide z Metropolitnej opery v New Yorku. O sprievodné slovo sa zo štúdia Rádia Devín postará operný kritik a publicista Pavel Unger spolu so svojou hostkou muzikologičkou a historičkou opery Luciou Laudoniu.

Predstavenie Metropolitnej opery je súčasťou 12. sezóny operných prenosov The Met: Live in HD 2017/18 a spolu s prenosmi do viac ako dvoch tisícok kín v 71 krajinách sveta bude odvysielané aj prostredníctvom rádiových vĺn.

Semiramide je šiestym z ôsmich prenosov tohtosezónnej série exkluzívnych satelitných prenosov z prestížnych operných domov ako sú Royal Opera House Londýn, Teatro alla Scala, či Metropolitná opera New York. RTVS ich prináša v spolupráci s Európskou vysielacou úniou prostredníctvom relácie Operné Rádio Devín.

G. Rossini: Semiramide, Metropolitná opera New York,
Javier Camarena (Idreno), Ryan Speedo Green (Oroe),
foto: Ken Howard

Príbeh Semiramide sa odohráva v Babylone, kde vládne kráľ Nino, ktorým je v skutočnosti Semiramis, manželka bývalého kráľa. Jej vydávanie sa za dediča trónu však spôsobí komplikovanú milostnú zápletku. V hlavnej úlohe Semiramidy sa v rámci priameho prenosu 10. marca 2018 predstaví Angela Meade, ktorá túto rolu stvárnila po prvýkrát. Elizabeth DeShong sa predstaví ako veliteľ asýrskeho vojska Arsace, Javier Camarena ako indický kráľ Idreno, Ildar Abdrazakov ako princ Assur a Ryan Speedo Green ako veľkňaz Oroe.

Pavel Unger

,,Operu Semiramide, tridsiatu štvrtú javiskovú prácu Gioachina Rossiniho, považujem za jedno zo skladateľových najskvostnejších, ale aj spevácky najnáročnejších diel. Premiéra v Benátkach sa uskutočnila 3. februára 1823, keď slávny rodák z Pesara ani nedovŕšil 31. rok svojho života. Išlo o jeho poslednú operu písanú pre Taliansko, ďalších päť už uzrelo svet v Paríži. Do newyorskej Metropolitan Opery sa vracia po štvrťstoročí, v hudobnom naštudovaní talianskeho dirigenta Maurizia Beniniho, ktorý má za sebou na prvej americkej scéne už dvesto vystúpení. Zaujímavé bude sledovať výkony dvoch Američaniek, sopranistky Angely Meade (Semiramide) a mezzosopranistky Elizabeth DeShong (Arsace), ruského basistu Ildara Abdrazakova (Assur) a aj nám známeho mexického tenoristu Javiera Camarenu ako Idrena.

Podobne ako väčšina ďalších Rossiniho vážnych opier aj Semiramide po smrti skladateľa padla do zabudnutia, až kým ju nevzkriesila mohutná vlna renesancie belcantových drám. V tomto prípade do bolo roku 1962 v milánskej La Scale s Joan Sutherlandovou v titulnej úlohe. Je zaujímavé, že ju spievala vo vyššej transpozícii než prvá interpretka, skladateľova manželka Isabella Colbran, na miery ktorej bol part šitý.

Rossiniho Semiramide na slovenskom profesionálnom javisku nikdy nezaznela, no Bratislava ju spoznala počas pôsobenia divadelného riaditeľa Augustina Stögera roku 1886. Mnoho zaujímavostí o postave kráľovnej Semiramis, o Gioachinovi Rossinim, libretistovi Gaetanovi Rossim, ale aj o okolnostiach vzniku diela, sa dozviete v rozhovore s mojou hostkou, opernou historičkou, publicistkou a stálou spolupracovníčkou portálu Opera Slovakia Dr. Luciou Laudoniu. Srdečne pozývame na vlny Rádia Devín v sobotu 10. marca o 19:00 hodine.“

Gioachino Rossini: Semiramide
Priamy prenos z Metropolitnej opery New York v Rádiu Devin
10. marca 2018 o 19:00 hod.

Dirigent: Maurizio Benini
Réžia: John Copley
Scéna: John Conklin
Kostýmy: Michael Stennett
Svetelný dizajn: Gil Wechsler

osoby a obsadenie

Semiramide: Angela Meade
Arsace: Elizabeth DeShong
Idreno: Javier Camarena
Assur: Ildar Abdrazakov
Oroe: Ryan Speedo Green

Operné Rádio Devín
nasledujúce priame prenosy, sezóna 2017/2018

7. 4. 2018 o 19.00 hod.
Metropolitná opera New York – priamy prenos
Gaetano Donizetti: Lucia di Lammermoor
Roberto Abbado – dirigent
účinkujúci: Olga Peretyatko-Mariotti, Vittorio Grigolo, Massimo Cavalletti, Vitalij Kowaljow

5. 5. 2018 o 19.00 hod.
Metropolitná opera New York – priamy prenos
Charles Gounod: Rómeo a Júlia
Plácido Domingo – dirigent
účinkujúci: Ailyn Pérez, Bryan Hymel, Joshua Hopkins

Rádio Devín

video


Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste byť informovaní o novinkách na webe Opera Slovakia, prihláste sa na odber pravidelného týždenného newslettera.

[wysija_form id=“1″]
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár