RTVS odvysiela medzinárodnú Superstar klasickej hudby Virtuózi aj s talentmi zo Slovenska

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Pod záštitou operného speváka a dirigenta Plácida Dominga vrcholí v týchto dňoch v Budapešti už 6. ročník medzinárodnej talentovej show pre mladých v oblasti vážnej hudby Virtuosos V4 + (maďarsky Virtuózok, v slovenskej verzii Virtuózi). Po prvýkrát sa tak deje v koprodukcii televízií V4 a Srbska a za účasti súťažiacich z týchto krajín. Do finále postúpili aj súťažiaci zo Slovenska.

Cieľom tejto jedinečnej súťaže je objavovanie a podpora mladých talentov klasickej hudby, pomôcť pri začiatkoch ich umeleckej dráhy, ale aj širokej verejnosti predstaviť klasickú hudbu, pamiatky, kultúru či hudobných skladateľov. Ako uviedla zakladateľka súťaže Mariann Peller ,,Som nadšená, že sa do projektu zapojila Slovenská republika, Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Srbsko.“

Jednotlivé finálové kolá odvysielajú ČT art, Dvojka RTVS, maďarská Duna TV, poľská TVP Kultura a srbská RTS s potenciálom zasiahnuť asi 70 miliónov divákov. RTVS bude show vysielať pod názvom Virtuózi na svojom okruhu Dvojka. Prvý diel odvysiela v sobotu 28. novembra o 20.35h, ďalšie vždy v sobotu večer – 5. a 12. decembra 2020.

Virtuózi 2020, súťažiaci zo Slovenska

Svoje silné zastúpenie vo finále súťaže bude mať aj Slovensko v podobe štyroch talentovaných účinkujúcich – 12-ročného huslistu Tea Gertlera z Bratislavy, 13-ročnej hráčky na zobcovú flautu Ajny Marosz zo Žiliny a dvoch nádejných operných speváčok – 18-ročnej Alžbety Rehákovej z Trenčína a 19-ročnej Vanesy Čiernej z Oslian (obe v čase kastingu poslucháčky bratislavského Konzervatória z triedy Dagmar Podkamenskej Bezačinskej). Do medzinárodnej poroty Slovensko nominovalo Petra Valentoviča, dirigenta a dvorného klaviristu slovenskej opernej divy Edity Gruberovej.

Ďalšími členmi poroty budú v rôznych kategóriách a rôznych epizódach mnohé známe hudobné osobnosti – Plácido Domingo, umelecká riaditeľka Medzinárodného hudobného festivalu Český Krumlov a spoluorganizátorka vlaňajšej pražskej Operalie Gabriela Boháčová, maďarská operná speváčka Erika Miklósa, britsko-ruský skladateľ a vnuk Sergeja Prokofieva Gabriel Prokofiev, rusko-izraelský huslista Maxim Vengerov, rakúska herečka Coco König a mnohí iní. Programom bude divákov sprevádzať nemecký showman Thomas Gottshalk a populárna poľská herečka a moderátorka Ida Nowakowska.

Súťaž bude mať päť víťazov, z každej krajiny jedného. Každý z nich získa peňažnú odmenu vo výške 15 tisíc €, ako aj mentorský program a dohľad pri rozvoji ďalšej hudobnej kariéry.

V prvom kole inštrumentalisti a speváci hrajú/spievajú sólo, alebo len s klavírnym sprievodom. V semifinále, finále a superfinále ich sprevádza symfonický orchester.

Porota slovenského kastigu, ktorý prebehol v lete na pôde RTVS: zľava violista Martin Ru-man, hlasová pedagogička Darina Andučič-Tóthová, vpravo maďarskí porotcovia Apor Szüts a operný spevák Tamáš Bátor. Zdroj: Facebook Virtuoso V4+

Slovenský kasting prebehol počas leta a už v nasledujúcich týždňoch sa prostredníctvom televíznych obrazoviek verejnosť dozvie, ako si počínali naši mladí súťažiaci: ,,Sme nesmierne rady, že sme mali príležitosť zúčastniť sa tohto výnimočného projektu, ktorý v Maďarsku funguje úspešne už niekoľko rokov. V lete, počas veľmi neistého obdobia pandémie, sa dostalo na Slovensko niekoľko impulzov – väčšinou prostredníctvom ZUŠ – k prihláseniu sa do súťaže. Prvý casting sa konal Bratislave v budove Slovenskej televízie v Mlynskej doline, po úvodnom vyraďovaní na základe nahrávok. Už tu sme mohli vidieť, že projekt je naozaj kvalitne organizovaný a má svoju filozofiu, ktorá mu dáva určitú výnimočnosť.” uvádza hlasová pedagogička dvoch súťažiacich speváčok Dagmar Podkamenská Bezačinská.

Záštitu nad programom prevzal maďarský prezident János Áder, prvá dáma Anita Herczegh, srbský prezident Aleksandar Vucic a poľský vicepremiér a minister kultúry Piotr Glinski.

Superstar klasickej hudby Virtuózi, foto: Virtuózi

Maďarská promotérka koncertov vážnej hudby Mariann Peller, autorka a producentka show “Virtuosos”, cítila motiváciu k vzniku takéhoto formátu predovšetkým keď si uvedomila, ako málo mladých ľudí počúva vážnu hudbu a ešte menej ju študuje. ,,Videla som v orchestroch a v publiku často len starších ľudí. Chcela som, aby sme z klasickej hudby urobili niečo trendy,” uviedla pre agentúru AP. Popularita programu pritom v Maďarsku nielenže vyústila v tisícky účastníkov každoročných kastingov, ale výrazne pomohla medzi mladými ľuďmi zvýšiť záujem o štúdium klasickej hudby na umeleckých školách. Len po prvom odvysielanom ročníku vzrástol ich počet o 14%.

Prvý ročník v roku 2014 bol pre maďarskú verejnoprávnu televíziu obrovským hitom – pritiahla k sebe 1.3 milióna divákov. Už druhý ročník mal deväť epizód, každá v dĺžke 90 minút, vrátane záverečného gala programu. V troch vekových kategóriách participovalo 81 účastníkov, ktorí vzišli z kastingov spomedzi 2200 záujemcov.

Virtuózi, porota, zdroj: Facebook Virtuoso V4+

Show vzbudila aj značný medzinárodný záujem a vysielacie práva na tento formát od maďarských producentov už zakúpili aj produkčné spoločnosti v USA a Veľkej Británii. Držiteľom medzinárodných práv k talentovej show VIRTUOSOS je spoločnosť Virtuosos Holding Ltd, ktorej akcionárom je aj Plácido Domingo. V USA bude show produkovať spoločnosť Fulwell 73, ktorú čiastočne vlastní aj James Corden a ktorá produkuje jeho populárnu Late Night Show.

,,Je len veľmi málo vecí okrem športu, ktoré dokážu osloviť multigeneračné publikum. Dobre spravené súťaže pre mladých, špeciálne tie hudobné, sú jednou z tých vecí,” uviedol pri podpise licenčných zmlúv pre agentúru AP Mark Rafalowski z Dick Clark Productions.

Zdroj: www.virtuozok.hu

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár