S Davidom a Naďou Conwayovcami o 15. ročníkoch festivalu klasickej hudby Levočské babie leto

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V historickom meste Levoča na severovýchodnom Slovensku sa už po pätnásty raz (19. – 24. 9. 2022) uskutoční festival klasickej hudby Levočské babie leto. Založili ho Londýnčania a občasní obyvatelia Levoče, manželia David a Naďa Conwayovci, ktorí v rozhovore pre Opera Slovakia hovoria o začiatkoch festivalu, prečo sa rozhodli pre Levoču, ako je to s klasickou hudbou v ich meste a napokon bilancovali.

Festival Levočské babie leto začal písať svoju históriu v roku 2008. Je obdivuhodné, že jeho organizátori v Levoči, kde nebola tradícia systematického uvádzania klasickej hudby, uviedli za 15 rokov množstvo koncertov, na ktorých sa predstavili renomovaní medzinárodne etablovaní umelci. Zaznelo tu aj viacero slovenských či svetových premiér. Mesto Levoča je od roku 2009 zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Z Londýna ste prišli bývať do Levoče. Prečo ste sa takto rozhodli? Čo vás do Levoče priviedlo?

(David Conway) Prvýkrát som Levoču videl v 70. rokoch, keď moja manželka Naďa nemohla navštíviť svoju vlasť, pretože bola za komunistického režimu ilegálnou emigrantkou. Keď sme sem po nežnej revolúcii v roku 1990 prišli, opäť sme si toto mesto zamilovali. Levoča je pre nás pozoruhodná, je to čarovné mesto, križovatka histórie a kultúry a sú tu úžasní ľudia!

manželia Conwayovci po 10. ročníku festivalu pri nahrávaní rozhovoru pre TV, foto: Joachim Schindler

Od 19. do 24. septembra 2022 uvediete jubilejný 15 ročník festivalu Levočské babie leto, ako by ste doterajšie ročníky stručne zrekapitulovali?

(Naďa Conway) Vyčerpávajúce, ale obohacujúce! Prvé festivalové ročníky boli chaotické, ale mnohému sme sa naučili veľmi rýchlo! Mali sme úžasnú podporu mesta, neskôr sme začali čerpať prostriedky od Fondu na podporu umenia a Hudobného fondu. Získali sme skúsenosti aj s hľadaním sponzorov. Dúfame, že sa ciele našich aktivít naplnia. Na festivale sme mali návštevníkov a hudobníkov z takmer celého sveta.

Prečítajte si tiež:
V historickej Levoči sa uskutoční 15. ročník festivalu klasickej hudby Levočské babie leto

Prečo vznikol festival? Čo bolo vaším zámerom?

(N. C.) Levoča sa nám veľmi páčila, ale nikto z našich anglických priateľov o nej nepočul a len pár z nich vedelo, kde je Slovensko. Preto sme sa rozhodli založiť hudobný festival, aby sme prilákali návštevníkov aj renomovaných hudobníkov, aby sme sa poďakovali obyvateľom mesta a oslávili kultúrnu históriu Levoče. Prostredníctvom festivalu sme chceli Levoči pomôcť získať späť povesť centra kultúry na Spiši a zároveň umením povzniesť obyvateľov mesta.

Viem, že ste najskôr zreštaurovali chátrajúcu stredovekú budovu. Bolo to aj kvôli festivalu?

(D. C.) Myšlienka festivalu vznikla po prvotnej rekonštrukcii – bola to akási oslava mesta.

Rezidencia Conwayovcov v Levoči, foto: Joachim Schindler

Mali ste skúsenosť s organizovaním festivalov?

(D. C.) Som hudobník, hrám na klavíri a som aj hudobný historik. Moja manželka je milovníčkou hudby, takže v hudbe sa vyznáme, ale s organizovaním festivalu sme nemali žiadne skúsenosti a všetko sme sa učili postupne. Festival si vyžaduje vypracovať dramaturgiu, zabezpečiť umelcov, vybrať vhodné koncertné sály, miestnosti na skúšky, ako aj ubytovanie umelcov, reklamu v médiách, plagáty, letáky, program, bulletin a mnoho ďalších aktivít. Všetko je náročné a zodpovedné, no asi ako pri všetkom, najnáročnejšie je zabezpečiť financovanie. Pri pätnástom ročníku festivalu môžem prezradiť, že spočiatku sme zahraničných hudobníkov lákali na to, že sme im povedali, že Slovenky sú veľmi pekné a pivo je výborné (smiech)!

Prejdime aj k štatistikám. Koľko koncertov ste na festivale uviedli a koľkí umelci sa na ňom predstavili?

(D. C.) Prostredníctvom festivalu sme v Levoči uviedli viac ako 120 koncertov s mnohými skvelými slovenskými a medzinárodnými hudobníkmi. Patrili medzi nich violončelista Julian Lloyd Webber, Viedenské klavírne trio, violista Maxim Rysanov, klaviristi Tomasz Kamieniak, Ivo Kahánek a Mark Viner, Zemlinského a Stamicovo kvarteto z Česka, Kodályove kvarteto z Maďarska či maďarská sopranistka Klára Kolonits.

Zo Slovenska sa predstavili Štátny komorný orchester Žilina, Štátna filharmóniu Košice, náš dobrý priateľ Jozef Lupták, Jordana a Ivan Palovičovci, Moyzesovo kvarteto, Boris Lenko, Mojše Band, Teo Gertler a mnohí ďalší (kanál YouTube s videami z koncertov nájdete TU…).

koncert 10. ročníka festivalu Levočské babie leto, 2017, Viedenské klavírne trio a David Conway, foto: Joachim Schindler

Ako je to s klasickou hudbou v historickej Levoči?

(N. C.) Mesto má výbornú Základnú umeleckú školu, ktorá ponúka množstvo klasickej hudby. Levoča uvádza hudbu počas mnohých verejných podujatí, avšak náš festival je jediné podujatie klasickej hudby, na ktorom sa zúčastňujú hudobníci a publikum takmer z celého sveta.

Kde všade prebiehajú koncerty?

(N. C.) Levoča má nádherné historické divadlo, veľmi vhodné na uvádzanie koncertov komornej hudby, a kongresovú sálu pre orchestrálne koncerty. Využívame aj Mestskú galériu a koncertnú sálu miestnej Základnej umeleckej školy. V minulosti sme koncerty uvádzali aj v nádherných mestských kostoloch a uskutočnili sme niekoľko recitálov v Starej Radnici v Levoči či v letohrádku Dardanely v Markušovciach.

Aký je divácky záujem?

(D. C.) Ako sme už spomínali, máme návštevníkov festivalu z takmer celého sveta a pravidelne sa k nám vracajú. Publikum je veľmi príjemné, vďačné a očarujúce. Ľudia sa nás na ulici pýtajú: „Čo nám tento rok prinesiete?“

Mesto Levoča, zdroj foto: internet

Ako tvoríte dramaturgiu a program festivalu?

(D. C.) Dramaturgia vzniká v diskusii s hudobníkmi. Naším mottom je poskytovať hudbu, ktorú ľudia chcú počuť, a hudbu, o ktorej si myslíme, že by ju mali poslucháči počuť. Uviedli sme množstvo slovenských aj svetových premiér diel, ktoré skladatelia skomponovali špeciálne pre náš festival, vrátane napríklad sláčikového kvarteta Steva Elcocka, inšpirovaného levočskou „Klietkou hanby“.

Na každom ročníku vystúpi aj klavirista Jonathan Powell. Má k vášmu festivalu blízky vzťah?

(N. C.) Jonathan sa stal súčasťou našej tradície od prvého ročníka festivalu. Raz sme ho narýchlo zavolali, aby nahradil klaviristu, ktorý nemohol prísť, a publikum očaril virtuóznym uvedením Symfónie pre sólový klavír od Charlesa-Valentina Alkana. Okamžite sa stal veľkým obľúbencom medzi obyvateľmi mesta a je u nás vždy vítaný. V roku 2020 sme museli festival kvôli pandémii koronavírusu zrušiť, ale Jonathan zostal verný publiku aj nám a prostredníctvom internetu naživo zahral klavírny recitál z nášho domu, za čo si ho veľmi ceníme (recitál si môžete vypočuť TU…). Zaujímavosťou je, že Jonathan sa na našom festivale zoznámil so svojou poľskou manželkou Irenou a s dvomi deťmi teraz žijú pri Novom Sacze.

Jonathan Powell, zdroj: lblfestival.eu

Aké sú vaše plány s festivalom do budúcnosti?

(N. C.) Dúfame, že v spolupráci s Mestom budeme festival aj naďalej rozvíjať.

(D. C.) Kamarát, ktorý organizuje festival v Nemecku mi povedal: Prvých 25 rokov je náročných a potom to už ide ľahšie!

Rozprával sa Ľudovít Vongrej

Viac informácii o festivale nájdete na www.lblfestival.eu

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár