S Rádiom Devín naživo v La Scale: sezónu otvára Andrea Chénier s Annou Netrebko

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Rádio Devín pozýva vypočuť si priamy prenos slávnostného otvorenia sezóny v milánskej La Scale, tentokrát v mimoriadnom termíne – vo štvrtok 7. decembra o 17.55 hod. Na programe je jeden z klenotov talianskeho verizmu, opera Andrea Chénier od Umberta Giordana. Strhujúca dramatická hudba, vypätá emocionalita a atmosféra z čias Francúzskej revolúcie ju radia medzi vrcholy dobovej opernej tvorby. O sprievodné slovo v Rádiu Devín sa postarajú operní kritici a publicisti Pavel Unger a jeho hostka – Michaela Mojžišová.

Andrea Chénier je tretím z ôsmich prenosov tohtosezónnej série exkluzívnych satelitných prenosov z prestížnych operných domov ako sú Royal Opera House Londýn, Teatro alla Scala, či Metropolitná opera New York. RTVS ich prináša v spolupráci s Európskou vysielacou úniou. Tieto prenosy si môžu poslucháči vypočuť raz do mesiaca, v relácii Operné Rádio Devín.

Pavel Unger,
foto: súkromný archív

,,Stalo sa peknou tradíciou, že Rádio Devín sa snaží byť na pulze medzinárodného operného diania. Siedmeho decembra, tradične na sviatok milánskeho patróna sv. Ambróza, sú všetky oči sveta upreté na otvorenie sezóny v Teatro alla Scala. V priamom satelitnom prenose budete mať možnosť, vážení čitatelia a potenciálni poslucháči, byť naživo pritom. Na programe je nová inscenácia opery Umberta Giordana Andrea Chénier. Pod taktovkou hudobného riaditeľa divadla Riccarda Chaillyho (1953) sa v hlavných úlohách predstaví hviezdna ruská sopranistka Anna Netrebko (1971) ako Maddalena di Coigny, titulnú postavu stvárni jej manžel, azerbajdžanský tenorista Yusif Eyvazov (1977) a v úlohe Carla Gérarda vystúpi taliansky barytonista Luca Salsi (1975). Do repertoáru La Scaly sa dielo vracia po tridsiatich dvoch rokoch. Na Slovensku bol Andrea Chénier inscenovaný naposledy v Opere SND roku 2002.

Meno a tvorba Umberta Giordana nesú etiketu verizmu, presnejšie „mladej talianskej školy“, ktorá kraľovala obdobiu na konci 19.storočia. Hoci nie všetky diela Pucciniho a jeho rovesníkov zodpovedajú estetike štýlu, zrkadliaceho literárny naturalizmus, v Chénierovi, premiérovanom v La Scale 28. 3. 1896 (necelé dva mesiace po turínskej premiére Pucciniho Bohémy), takéto scény určite nájdeme. Je to najčastejšie uvádzaná skladateľova opera a odohráva sa počas Francúzskej revolúcie. V centre stojí reálna postava francúzskeho básnika, odsúdeného na smrť revolučným tribunálom za údajné zločiny proti štátu. Libreto Luigiho Illicu však berie fakty len rámcovo a príbeh je skôr fiktívny. O efektné, dramatické, emóciami nabité árie a duetá nie je v diele núdza. Pokiaľ ich stvárni adekvátne spevácke obsadenie, prináša Andrea Chénier skutočný zážitok. Verme, že takým bude aj priamy prenos z milánskej La Scaly s Annou Netrebko v hlavnej ženskej úlohe, ktorý sa začne vo štvrtok 7. decembra o 17:55 v Rádiu Devín.

V mene redaktorky Silvie Zvarovej, hostky v štúdiu Rádia Devín Michaely Mojžišovej, s ktorou počas prestávky preberieme témy súvisiace s dielom, vás – ako sprievodca priamym prenosom – pozývam na tento atraktívny operný večer.”

U. Giordano: Andrea Chénier, Teatro alla Scala, 2017,
foto: Marco Brescia & Rudy Amisano

Operné Rádio Devín
nasledujúce priame prenosy, sezóna 2017/2018

27. 1. 2018, o 19.00 hod.
Metropolitná opera New York – priamy prenos
Giacomo Puccini: Tosca
James Levine – dirigent
účinkujúci: Sonya Yoncheva, Vittorio Grigolo, Sir Bryn Terfel, Patrick Carfizzi

17. 2. 2018, o 19.00 hod.
Metropolitná opera New York – priamy prenos
Richard Wagner: Parsifal
Yannick Nézet-Séguin – dirigent
účinkujúci: Evelyn Herlitzius, Klaus Florian Vogt, Peter Mattei, Evgeny Nikitin, René Pape

10. 3. 2018, o 19.00 hod.
Metropolitná opera New York – priamy prenos
Gioachino Rossini: Semiramide
Maurizio Benini – dirigent
účinkujúci: Angela Meade, Elizabeth DeShong, Javier Camarena, Ildar Abdrazakov, Ryan Speedo Green

7. 4. 2018, o 19.00 hod.
Metropolitná opera New York – priamy prenos
Gaetano Donizetti: Lucia di Lammermoor
Roberto Abbado – dirigent
účinkujúci: Olga Peretyatko-Mariotti, Vittorio Grigolo, Massimo Cavalletti, Vitalij Kowaljow

5. 5. 2018, o 19.00 hod.
Metropolitná opera New York – priamy prenos
Charles Gounod: Rómeo a Júlia
Plácido Domingo – dirigent
účinkujúci: Ailyn Pérez, Bryan Hymel, Joshua Hopkins

Rádio Devín

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Ľudovít Vongrej

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku