Sächsische Staatskapelle Dresden a Christian Thielemann vrátili ocenenia ECHO

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Drážďany – Sächsische Staatskapelle Dresden a dirigent Christian Thielemann sa rozhodli vrátiť významné hudobné ocenenia – prestížnu cenu ECHO. Dôvodom ich rozhodnutia bolo tohtoročné udelenie ocenenia dvom kontroverzným reperom ospevujúcich násilie, ktorého odovzdávanie prebiehalo, s ich vystúpením, v priamom prenose práve v Deň spomienky na obete holokaustu 12. apríla v Berlíne.

12. apríla 2018 sa v Berlíne uskutočnilo už po 27. krát odovzdávanie ceny ECHO, udeľovanej inštitúciou Deutsche Phono-Akadenie v 22 kategóriách hudby a naživo prenášané súkromnou rozhlasovou a televíznou stanicou VOX. O víťazoch rozhodovala porota pozostávajúca z 550 členov. Nominácia a ocenenie albumu Jung, brutal, gutaussehend Farida Banga, nemeckého repera marokánskeho pôvodu a Kollegaha, tiež nemeckého repera, ktorý ospevuje násilie s čiastočne antisemitskými textami, narazili na obrovskú vlnu kritiky. Mnohí umelci sa rozhodli vrátiť obdržané vyznamenania a vyjadrili tým nesúhlas s rozhodnutím poroty udeliť ocenenie kontroverzným hudobníkom a odovzdať im ho práve v Deň spomienky na obete holokaustu. Obaja reperi boli zároveň súčasťou živého prenosu v tento pamätný deň.

Po udelení ECHO-cien minulý štvrtok, 12. apríla 2018, vracia Sächsische Staatskapelle Dresden svoju cenu, ktorú obdržala v roku 2009 za nahrávku 9. symfónie Antona Brucknera s dirigentom Fabiom Luisim späť. Šéfdirigent Christian Thielemann sa pripája k postoju Sächsische Staatskapelle Dresden vrátením svojej ceny ECHO z roku 2004.

Koncert Staatskapelle Dresden, 2017,
Christian Thielemann, Staatskapelle Dresden,
foto: Matthias Creutziger

,,Ocenenie, ktoré kladie dôraz na počet predaných nosičov a v pamätný deň holokaustu dáva priestor živému vystúpeniu kontroverzných hudobníkov sa rovná výsmechu obetiam Tretej ríše, je symbolom cynizmu, s ktorým nesúhlasíme. Sloboda umenia a umelecký prostriedok provokácie nikdy neznamenajú zbavenie sa zodpovednosti a pravidiel dobrého vkusu. Týka sa to umelcov, ale v tomto prípade aj prepožičiavateľa ceny ECHO.” uvádza sa vo vyjadrení Sächsische Staatskapelle Dresden.

Po škandále udelenia ceny albumu s antisemitskou tematikou ukončil vydavateľ platní, firma BMG, spoluprácu s repermi Farid Bang a Kollegah.

Pripravila: Agata Schindler


 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Agata Schindler

hudobná kritička a publicistka, spolupracovníčka Opera Slovakia z Drážďan

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku