Sächsische Staatskapelle Dresden – dotyky s hudbou v sezóne 2017/2018

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Drážďany – V pondelok,  20. marca, sa uskutočnila v exkluzívnych priestoroch Sklenenej manufaktúry Volkswagenu v Drážďanoch výročná tlačovka Sächsische Staatskapelle Dresden. Do týchto priestorov boli novinári pozvaní preto, lebo Volkswagen je už dlhoročným partnerom orchestra a nie prvýkrát i hostiteľom takéhoto podujatia. Na tlačovke sa zúčastnilo vyše 40 novinárov, jej priebeh bol vecný a srdečný. Po jej ukončení nechýbalo ani prvotriedne pohostenie.

Len pred pár dňami oznámila Staatskapelle Dresden, že tohoročný open air koncert, ktorý sa pod názvom „Klassik picknickt“ (Klasika piknikuje) uskutoční 17. júna v Drážďanoch, bude obsadený skutočne vysokokarátovo. Na jeho jubilejnom, už 10. vydaní, bude Staatskapelle Dresden dirigovať slávna operná hviezda Plácido Domingo, sólistom, bude klavirista Lang Lang. V tento deň  sa splní i Domingov sen, spolupracovať s týmto špičkovým orchestrom ako dirigent. Všetky diela, ktoré bude dirigovať, boli s ním osobne dohodnuté, všetky boli v jeho kariére dôležité, všetky považuje za krásne a plné romantického zvuku. Dirigovať bude tak predohru k Verdiho Sile osudu ako i suitu z Bizetovej Carmen a nie je vylúčené, že aj niečo zaspieva. Lang Lang bude interpretovať slávny Čajkovského 1. Klavírny koncert a Klavier-Preziose Story of our town Američana Aarona Coplanda. Vzhľadom na toto jedinečné obsadenie usporiadateľ preložil koncert z areálu Sklenenej manufaktúry Vokswagena na s ním susediacu lúku v centre mesta. Kým doteraz na tráve, počúvajúc open air koncerty, piknikovalo približne 3500 ľudí, Domingo a Lang Lang vraj pritiahnu na podujatie až 8000 poslucháčov.

Plácido Domingo

Klassik Picknickt, Drážďany 2016,
foto: Oliver Killig

Na uvedenej tlačovke šlo o koncerty sezóny 2017/2018, prehovorili na nej riaditeľ orchestra Jan Nast, jeho šéfdramaturg Tobias Niederschlag a samozrejme i šéfdirigent Christian Thielemann. Len pod jeho taktovkou zaznie v novej sezóne niekoľko významných koncertov a diel, ku ktorým patrí týmto orchestrom zriedka hrávaná prvá Symfónia c mol Antona Brucknera, ako i v Thielemannovom podaní prvýkrát vôbec naštudovaná a dirigovaná Mahlerova tretia Symfónia d mol. Sólistkou v Mahlerovi bude hviezda Elïna Garanča. Okrem detského zboru Semperovej opery sa na interpretácii bude podieľať i profesionálny zbor Semperovej opery, ktorý založil pred dvomi storočiami Carl Maria von Weber. Thielemann sa na pódiu stretne i s novým Capell-virtuózom, s fenomenálnym klaviristom Denisom Matsuevom v druhom Klavírnom koncerte Franza Liszta. Navyše, šéf orchestra sa zmocní i troch mimoriadnych koncertov novej sezóny: Adventného koncertu v spolupráci s televíznou stanicou ZDF, Silvestrovského koncertu a napokon slávnostného koncertu pri príležitosti už spomínanej 200-ročnej existencie zboru Semperovej opery, na ktorom odznie Nemecké rekviem Johannesa Brahmsa.  Christian Thielemann povedie  so svojím orchestrom aj niekoľko koncertných turné – do Frankfurtu nad Mohanom, Mníchova, Viedne, Milána, Moskvy, St. Peterburgu, Paríža, Luzernu a Baden-Badenu. Účasť na Osterfestspiele Salzburg je i v novej sezóne samozrejmá.

Tlačová konferencia k sezóne Sächsische Staatskapelle Dresden 2017/2018,
Andreas Wylezol, Jan Nast, Christian Thielemann,
foto: Oliver Killig

Sklenená manufaktúra Volkswagenu (miesto konania tlačovej konferencie Sächsische Staatskapelle Dresden, 2017,
foto: Joachim Schindler

Rezidovanie klaviristu Denisa Matsueva v Drážďanoch ide na konto osobných kontaktov s šéfdirigentom Thielemannom. Okrem koncertov v Drážďanoch pocestuje s orchestrom aj na turné Európou a interpretačne zasiahne aj do budúcoročných Medzinárodných dní Dmitrija Šostakoviča, kde bude okrem iného pod vedením Jurija Temirkanova sólistom Šostakovičovho Koncertu c mol pre klavír, trúbku a sláčikový orchester.

Nový Capell-Compositeur bude celú sezónu Estón, osemdesiatnik Arvo Pärt, v špičkovej interpretácii v Drážďanoch odznie spolu jeho 19 významných diel. Slávny tenorista Peter Schreier sa podujal dirigovať Pärtovo dielo Festina lente.

S orchestrom budú počas novej sezóny debutovať noví dirigenti a sólisti, k dramaturgii patrí aj osem komorných koncertov. Orchester neporuší ani už dlhoročnú tradíciu a bude pokračovať v starostlivosti o Gustav Mahler Jugendorchester, ktorý bude v Semperovej opere dvakrát hosťom – okrem iného so symfonickým veľdielom Turangalîla Oliviera Messiaena v naštudovaní a pod dirigátom Inga Metzmachera, ako i s dielami Bartóka a Šostakoviča pod vedením Vladimira Jurowského.

Semperova opera v Drážďanoch,
foto: Joachim Schindler

Sächsische Staatskapelle Dresden bude pokračovať aj v zvláštnych koncertoch bez fraku. V civilnom oblečení a v malých zoskupeniach bude navštevovať alternatívnu časť mesta Drážďan, v ktorej sa nachádza množstvo krčmičiek a rôznych malých reštaurácií. Pre orchestrálnych hráčov i náhodné publikum sú tieto koncerty úžasným obohatením a prínosom do bežného hudobného života. Tam sa dá na hudobne nástroje i siahnuť, dá sa hudby doslova dotknúť…

O jednotlivých koncertoch tohoto špičkového orchestera budeme našich čitateľov sporadicky informovať.

www.staatskapelle-dresden.de

Pripravila: Agata Schindler

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

hudobná kritička a publicistka, spolupracovníčka Opera Slovakia z Drážďan

Zanechajte komentár