Saxofóny opäť ovládnu Bratislavu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Už po piatykrát bude Bratislava v júni hostiť festival Saxophobia Bratislava venovaný saxofónu. Ale nie jazzovému, ako by sa to možno dalo čakať, lež saxofónu v klasickej hudbe. Popri majstrovských kurzoch sú už tradične jeho súčasťou aj dva verejné koncerty, ktoré prinesú viac než zaujímavý program. Návštevníci sa môžu tešiť aj na 40-členný saxofónový orchester. V rámci programu odznie aj niekoľko slovenských a svetová premiéra.

(reklamný článok, Spoločnosť priateľov dobrej hudby)

Saxophobia Bratislava je projekt, ktorý ukazuje slovenskému publiku saxofón trochu inak, než je zvyknuté – ako plnohodnotný nástroj klasickej, súčasnej ale i filmovej hudby.

Od 10. júna budú v hlavnom meste prebiehať majstrovské kurzy za účasti piatich špičkových zahraničných lektorov z Francúzska, Holandska, Slovinska, Rakúska a Česka. Pri tejto príležitosti pripravili organizátori dva verejné koncerty (11. a 13. júna 2021), ktoré ponúknu rozmanitosť štýlov od klasickej hudby obdobia baroka, romantizmu či impresionizmu, cez filmovú hudbu až po súčasné kompozície. Nad podujatím prevzal záštitu primátor Bratislavy, Matúš Vallo.

Programy koncertov sa snažíme vymyslieť tak, aby si publikum naplno vychutnalo možnosti saxofónu ako veľmi zaujímavého nástroja, pretože sa na ňom dá nielen hrať krásna melódia, ale môže sa používať napríklad aj ako perkusívny nástroj alebo sa na ňom dajú vyludzovať rôzne zvukové efekty. Je veľmi zaujímavé, ako dokážu saxofón využiť napríklad súčasní skladatelia, ktorých kompozície nie sú ani nepočúvateľné, ani hrôzu vzbudzujúce, ako sa naše publikum často pri slovnom spojení ‘súčasná hudba’ obáva.“ uviedol riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič.

Veľkou raritou je 40-členný saxofónový orchester, ktorý priamo na kurzoch pod vedením dirigenta Mariána Lejavu pripraví program záverečného koncertu v Slovenskom rozhlase. Odznie na ňom aj niekoľko slovenských a svetová premiéra!

Saxophobia Bratislava, 2020, foto: Rudolf Baranovič

Piatok 11.6.2021 o 19:00 hod.
Saxophobia Galakoncert majstrov saxofónu
Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

Koncert venovaný saxofónu ako nástroju klasickej hudby. Predstavia sa piati zahraniční lektori, ktorí prijali pozvanie učiť na majstrovských kurzoch Saxophobia Bratislava 2021. Všetci účinkujúci sú špičkoví európski umelci, ktorí pôsobia aj ako pedagógovia na konzervatóriách a univerzitách.

Program: F. Poulenc, E. Hlobil, A. Glazunov, A. Valle-Lattanzio, P. Geiss, A. van Zoelen a P. Portejoie. Pre tento koncert Ladislav Fančovič špeciálne zaranžoval Dvořákov Slovanský tanec a Beethovenov pochod pre saxofónové sexteto.

Účinkujúci: Philippe Portejoie (FR), Andreas van Zoelen (NL), Lev Pupis (SI), Markus Holzer (AT), Kateřina Pavlíková (CZ), Klavírny sprievod: Ladislav Fančovič (SK)

Facebook udalosť

Saxophobia Bratislava, 2019, foto: Andrej Mann

Nedeľa 13.6.2021 o 18:00 hod.
Koncert 40-členného medzinárodného saxofónového orchestra

Orchester Saxophobia je zložený z vyše 40-tich saxofónov (od sopraninového cez sopránový, altový, tenorový, barytónový až po basový saxofón) a jednej sady bicích nástrojov.

účinkujúci: Orchester Saxophobia Bratislava
dirigent: Marián Lejava (SK)
hostia: Kirill Stojanov (BG), SOS Group (SI). Pressburg Saxophone Quartet (SK/BY)

Program: zaznejú skladby známeho klasického repertoáru ako temný a vzrušujúci Tanec kostlivcov od C. Saint-Saënsa, jedna z predohier L. van Beethovena, Valčík z Džezovej suity od D. Šostakoviča, hudba z nemého filmu The Kid Ch. Chaplina a na záver orchester predstaví na Slovensku doposiaľ neuvedenú Mississippi Suitu od F. Grofého, v ktorej sa spája klasická hudba s motívmi spirituálov a jazzom. Program koncertu doplnia komorné diela pre saxofónové kvarteto (svetová premiéra skladby Saxburger od J. Iršaia), saxofónové sexteto (J. S. Bach: Sinfonia, B. Bartók: Rumunské tance) a komorné saxofónové zoskupenie (A. Vivaldi – Koncert pre dve violončelá g mol v úprave pre dva sopránové saxofóny).

Facebook udalosť

Koncert sa bude nahrávať a zo záznamu ho odvysiela Rádio Devín.

Hlavný partner: Fond na podporu umenia

Spoluorganizátor: ZUŠ Miloša Ruppeldta v Bratislave

Partneri: Rakúske kultúrne fórum, České centrum, Francúzsky inštitút, Holandské veľvyslanectvo, Veľvyslanectvo Českej republiky, Buffet Crampon, Veľvyslanectvo Slovinskej republiky, RTVS, Magistrát hl. mesta SR Bratislavy, BKIS, Hudobné centrum, Tatra Hotel, Hostel Chords, Naglreiter, Združenie občanov a spoločností Slovinskej republiky a Slovenskej republiky, Rádio Devín, Mesačník inBA, Hudobný život, mojakultura.sk, citylife.sk, Rádio Lumen, Opera Slovakia.

PR článok

zdroj: Spoločnosť priateľov dobrej hudby

Facebook Saxophobia Bratislava

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár