Šengenský poludník 2016 uzavrel koncert zboru a orchestra Altissimo z Rumunska

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Medzinárodný festival mládežníckych orchestrov a zborov písal v tomto roku svoju ôsmu kapitolu. Viaceré okolnosti spôsobili, že bol iný ako v minulosti. A tak aj Záverečný koncert veľkého medzinárodného orchestra ,,Šengenský poludník” v piatok 8. júla ešte neznamenal úplný koniec festivalu. Bodku za festivalom dali v utorok 12. júla v Kostole Premonštrátov v Košiciach hudobníci z orchestra a zboru „Altissimo“ z rumunskej Bukurešti.

Každý z doterajších koncertov festivalu potvrdil, že hudba hladí dušu každého človeka. Nezáleží na tom, akým spôsobom je podaná – či čistým ľudským hlasom, alebo veľkým symfonickým orchestrom. Platilo to aj na Záverečnom koncerte v piatok 8. júla, na ktorom veľký medzinárodný orchester „Šengenský poludník“ a sólisti po dlhých rokoch uviedli v Košiciach Vivaldiho Štyri ročné obdobia v úplnom znení. „V posledných rokoch Šengenský poludník prinášal v závere veľké vokálno-inštrumentálne diela  svetovej klasiky. Aj v tomto bol ôsmy festival iný, ale zároveň výnimočný,“ hovorí riaditeľ festivalu Igor Dohovič a dodáva ,,Patrí sa poďakovať divákom, ktorí nám zachovali priazeň, ale aj tým, ktorí nám pomohli opäť pripraviť dni plné hudby. Predovšetkým spoločnosti Ness, ktorá je partnerom orchestra Musica Iuvenalis, firme Stavmart Invest, samozrejme aj Košickému samosprávnemu kraju a Mestu Košice a ďalším. Práve diváci a naši podporovatelia sú tým najlepším palivom, ktoré nám dodáva energiu,“ vraví riaditeľ festivalu.

Šengenský poludník 2016, záverečný koncert festivalu v košickom Kostole Premonštrátov, Medzinárodný orchester Šengenský poludník, Peter Zwiebel, Pavol Varga, Igor Dohovič, foto: Miroslav Vacula

Šengenský poludník 2016,
záverečný koncert festivalu v košickom Kostole Premonštrátov,
Medzinárodný orchester Šengenský poludník, Peter Zwiebel, Pavol Varga, Igor Dohovič,
foto: Miroslav Vacula

Hoci bol festival v tomto roku trochu iný, stále si zachoval svoje hlavné poslanie – spájať mladých hudobníkov a búrať nezmyselné hranice. „Opäť sme prežili nádherné dni plné hudby, cestovania, výborných koncertov, ale aj nových priateľstiev a zaujímavých chvíľ,” hovorí riaditeľ festivalu Igor Dohovič. Tak ako každý rok, aj v tomto roku priniesol festival viaceré prekvapujúce momenty.  Tí, ktorí navštívili niektorý z koncertov mužského Zboru sväto – pokrovského chrámu z ukrajinského Užhorodu, určite netušili, že teleso, zložené zo spevákov dvoch profesionálnych zborov, nemá žiadne koncertné skúsenosti. „Bol to náš prvý koncert. Síce spievame pravidelne na nedeľných liturgiách v chráme, ale takto pred publikom sme stáli prvý raz,“ priznal sa po koncerte v košickej mestskej časti Poľov dirigent Ondrás Tazinger.

Šengenský poludník 2016, koncert vo Farskom kostole sv. Michala, archanjela v mestskej časti Košice – Poľov, Zbor sväto-pokrovského chrámu z Užhorodu, foto: Svjatoslav Dohovič

Šengenský poludník 2016,
koncert vo Farskom kostole sv. Michala, archanjela v mestskej časti Košice – Poľov,
Zbor sväto-pokrovského chrámu z Užhorodu,
foto: Svjatoslav Dohovič

Šengenský poludník získal v tomto roku aj ďalší nový rozmer. Koncert Študentského symfonického orchestra mesta Brzeg z Poľska mal v stredu 6. júla niekoľko prvenstiev. Bol prvým koncertom mladých poľských hudobníkov, festival prvý raz zavítal do priestorov ďalšieho známeho košického chrámu, Kostola Nanebovzatia Panny Márie na Dominikánskom námestí a prvýkrát mal festivalový koncert prívlastok charitatívny. Organizátori festivalu ho venovali neziskovej organizácii Homo homini. „Homo homini, v preklade Ľudia ľuďom, je organizácia, ktorá nadväzuje na tradície rytierov Maltézskeho rádu. Staráme sa o tých, ktorí to najviac potrebujú, starých, chorých, osamelých a bezvládnych. Určite mnohí Košičania zaregistrovali pohyb áut s našim logom po meste. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo v spolupráci s organizátorom festivalu usporiadať tento koncert,“ povedala manažérka Homo homini Mária Gamcová. Ako pred koncertom dodal riaditeľ festivalu Igor Dohovič, pomoc núdznym by mala byť samozrejmosťou v živote každého človeka. „Ešte pred koncertom sme spomenuli jeho charitatívny rozmer našim hosťom z Užhorodu, ktorí už odchádzali domov a napokon medzi sebou vyzbierali celkom peknú sumu,“ prezradil I. Dohovič. Dobrá vec sa napokon podarila. Mladí hudobníci z Poľska pripravili skvelý hudobný zážitok s filmovou i klasickou hudbou a otvorili aj srdcia divákov, ktorí napokon prispeli na činnosť Homo homini sumou 222 eur. „Všetkým za to patrí jedno naše veľké ďakujem,“ dodal I. Dohovič.

Šengenský poludník 2016, Charitatívny koncert pre n.o. Homo Homini v Dominikánskom kostole v Košiciach, Študentský symfonický orchester mesta Brzeg z Poľska, foto: Svjatoslav Dohovič

Šengenský poludník 2016,
Charitatívny koncert pre n.o. Homo Homini v Dominikánskom kostole v Košiciach,
Študentský symfonický orchester mesta Brzeg z Poľska,
foto: Svjatoslav Dohovič

Dvojtýždňovú nádielku nádhernej hudby v podaní mladých hudobníkov zo šiestich krajín a zároveň definitívnu bodku za tohtoročným Šengenským poludníkom dal v utorok 12. júla v košickom Kostole Premonštrátov hosť, ktorý opäť rozšíril počet účastníckych krajín festivalu. Z rumunského hlavného mesta Bukurešť zavítal do Košíc orchester a zbor “Altissimo”. Vznikol v roku 2002 ako violové zoskupenie študentov manželov Camelie a Bogdana Vodă. Postupne sa obohatil o ďalšie sláčikové nástroje a vokálnu zložku. Výsledkom je jeho dnešná podoba sláčikového orchestra s malým speváckym zborom a sólistami, ktorý má v svojom repertoári hudbu od baroka až po súčasnosť. Súbor sa od roku 2003 pravidelne zúčastňuje festivalov Federácie Eurochestries vo Francúzsku a Španielsku a má za sebou množstvo koncertov aj doma v Rumunsku.

www.sengenskypoludnik.eu

Informoval: Svjatoslav Dohovič

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku