September v Dome umenia Fatra v Žiline

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Žilina – Nová koncertná sezóna v Žiline začne Otváracím galakoncertom pod taktovkou hlavného dirigenta ŠKO Theodora Kuchara. V septembri bude v Žiline koncertovať aj Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala a taktiež sa môžu  detskí diváci tešiť na bábkovú hudobnú rozprávku.

Dom umenia Fatra v Žilina – September 2014

štvrtok 11. septembra 2014 o 19.00 hod.
Otvárací koncert 41. sezóny

Vstupné: 8,- 10,- 12,- €. Platia abonentné vstupenky AB

Theodore Kuchar, dirigent, USA
Martin Chudada, klavír

Samuel Barber: Adagio zo sláčikového kvarteto op. 11
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert č. 21 C dur KV 467 pre klavír a orchester
Ludwig van Beethoven: Symfónia č. 4 B dur op. 60

Taktovky otváracieho koncertu 41. sezóny sa ujme hlavný dirigent ŠKO Žilina Theodore Kuchar. Úvodom koncertu sa bude niesť clivá, meditatívna skladba amerického skladateľa Samuela Barbera. Slávne Adagio zo sláčikového kvarteta op. 11. si rýchlo získalo poslucháčsku popularitu, ktorej dopomohol aj známy Arturo Toscanini, ktorý dirigoval prvé uvedenie skladby. Skladba sa stala aj symbolom smútku a utrpenia pozostalých po obetiach teroristického útoku v New Yorku 11. 9. 2001, ktorého výročie si práve v deň koncertu pripomíname. Iba 13-ročný klavirista Martin Chudada sa opäť predstaví žilinskému publiku s Mozartovým Klavírnym koncertom č. 21. V živom a optimistickom diele ukáže mladý umelec svoje mimoriadne nadanie. Otvárací koncert uzavrie nesmrteľná hudba Ludwiga van Beethovena a jeho Štvrtá symfónia.

štvrtok 25. septembra 2014 o 19.00 hod.
Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala

Vstupné: 6,- 8,- 10,- €. Platia abonentné vstupenky AB

Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala
Ewald Danel, umelecký vedúci, husle

Antonio Vivaldi: Štyri ročné obdobia pre husle a orchester
Astor Piazzolla: Ročné doby v Buenos Aires
Josef Suk: Meditácia
Leoš Janáček: Suita pre sláčikový orchester

Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala

Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala

Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala zavíta do Domu umenia Fatra po deviatich rokoch. V orchestrálnom cykle „Warchalovci“ zastúpia ŠKO Žilina, ktoré je v tom čase už piatykrát pozvané ako sprievodný orchester slávnej speváckej formácie Il Divo na turné po európskych metropolách. Svoje interpretačné umenie predvedie ŠKO v divácky mimoriadne obľúbených Štyroch ročných obdobiach talianskeho skladateľa Antonia Vivaldiho. Pendant k Vivaldiho dielu sú Ročné doby v Buenos Aires argentínskeho skladateľa Astora Piazollu. SKO ich zahrá v úprave pre sláčikový orchester a sólové husle, ktorého autorom je ruský skladateľ Leonid Desiatnikov, ktorý do svojej úpravy zahrnul aj citácie tém z Vivaldiho Štyroch ročných období. Ako umelecký vedúci orchestra a sólista zároveň sa predstaví renomovaný český huslista Ewald Danel.

nedeľa 28. septembra 2014 o 16.00 hod.
Nedeľné matiné pre deti a rodičov s tombolou „Ako išlo vajce na vandrovku“
Vstupné: 2,50,- €. Abonentky neplatia. Predaj aj pred koncertom vo foyeri. Vstupenky sú zlosovateľné v tombole.

Divadelné centrum Martin
Tomáš Hudcovič, scenár a hudobná réžia
Lukáš Púchovský a Tomáš Hudcovič, herci

bábková hudobná rozprávka Ako išlo vajce na vandrovku

Na prvom nedeľnom matiné 41. sezóny sa zoznámia naši najmenší diváci s tradičnou slovenskou rozprávkou o dobrodružstvách vajca, ktoré sa vybralo do sveta. Spolu s novými kamarátmi, siedmimi zvieratkami, budú spoločne zdolávať rôzne prekážky počas vandrovky. Rozprávka, v ktorej sú herecké výstupy prepojené s výraznými bábkami a maňuškami, vtiahne do deja i najmenšie deti. Po predstavení budú už tradične odmenené najkrajšie výtvarné práce a vylosovaná tombola.

viac info nájdete na www.skozilina.sk

Informovala: Petra Kovačovská, ŠKO Žilina

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár