September v znamení predsezónnych akcií v Košiciach

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Mesiac september, ešte pred otvorením 46. sezóny Štátnej filharmónie Košice, prinesie pre hudby chtivú verejnosť mimoriadne lákavé podujatia. Koncert „Američan v Paríži“ poteší orchestrálnymi hitovkami použitými aj vo svete filmu a večer s Ivetou Apkalna bude zážitkom nielen pre uši ale aj oči. Medzitým si priaznivci organovej hudby budú môcť vychutnať aj organové koncerty v rámci Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola.

Prvou „akciou“, teda mimoriadnym koncertom Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) je večer symbolicky označený podľa azda najslávnejšieho diela nezabudnuteľného Georga Gershwina, Američan v Paríži (10. 9.). Autobiograficky vnímané dielo je inšpirované vlastnými potulkami autora po meste bohémov, ktorého atmosféru hudobne zachytil okrem iného aj pravými klaxónmi áut. Podobné klaxóny si pozháňali aj hráči orchestra ŠfK. Američan však nie je jedinou chuťovkou, pre ktorú sa oplatí prísť na tento koncert. Temperamentné tango argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu v orchestrálnej verzii, či u spevákov mimoriadne obľúbená pieseň plná emócii „Caruso“ od Lucia Dallu v neopakovateľnom podaní Mariána Lukáča „dostanú“ nejedného poslucháča. Koncert nám pripomenie filmy ako Henrich IV (M. Bellocchio), Cisárov slávik (J. Trnka, M. Makovec), Američan v Paríži (V. Minnelli) a iné.

Marián Lukáč

Marián Lukáč

Američan v Paríži

Dom umenia, 10. 9. 2014 19:00

Jacques Offenbach: Orfeus v podsvetí, predohra

Alexander Porfirjevič Borodin: Polovecké tance z opery Knieža Igor

Antonín Dvořák: Polonéza z opery Rusalka

Aram Chačaturjan: Valčík zo suity Maškaráda

Václav Trojan: Pieseň žabiaka filmu Cisárov slávik

Leonard Bernstein: Candide, predohra

Astor Piazzolla: Oblivion, tango

Lucio Dalla: Caruso

George Gershwin: Američan v Paríži

a iné

Dirigent: Karol KEVICKÝ

Sólisti: Marián LUKÁČ, Ján HRUBOVĆÁK

September je v metropole východu už tradične venovaný organu. Tohtoročný 44. ročník festivalu organovej hudby prinesie zaujímavý koncert s výnimočnou divou z Lotyšska, Ivetou Apkalna. Tejto mladej organistke sa podarilo to, čo sa inak darí skôr spevákom, huslistom, či dirigentom – stať sa hviezdou. Na svojom konte má množstvo cien a v súčasnosti koncertuje po celom svete. Pravidelne hosťuje s jedným z najlepších orchestrov sveta – Berlínskymi filharmonikmi. Diva vyniká nielen svojimi interpretačnými schopnosťami ale aj mimoriadnou krásou. Počas jej premiérového koncertu na Slovensku so ŠfK v Dome umenia (18.9.) zaznejú až dve symfonické skladby a to drsnou folklórnou zemitosťou nasiaknutá symfónia č. 5 Dezidera Kardoša s takmer sólisticky koncipovaným klavírom a romanticky dramatická prvá symfónia Alexandre Guilmanta pre organ a orchester. Okrem Apkalny Slovensko navštívia aj skvelí Alessandro BianchiPavel Kohout. Z domácich interpretov organového umenia sa na festivale predstaví vynikajúci Marek Vrábel. Tak, ako v minulých ročníkoch, aj tentoraz vyrazia umelci i do miest východoslovenského regiónu. Kráľovské nástroje sa rozozvučia na koncertoch v Rožňave, Kežmarku, Spišskej Novej Vsi, Sabinove a Poprade. V programoch sa stretneme s menami skladateľov, ktorí písali prevažne pre organ, no chýbať nebudú ani raritné diela ako Mad Rush amerického minimalistu Philipa M. Glassa, či Téma s variáciami predstaviteľa rozvetveného rodu skladateľov Andriessenovcov.

Iveta Apkalna

Iveta Apkalna

Apkalna – hviezda v Košiciach

Dom umenia, 18. 9. 2014 19:00

Dezider Kardoš: Symfónia č. 5, op. 37

Sergej Prokofiev: Poručik Kije, op. 60

Aivars Kalejs: Toccata na chorál „Allein Gott in der Höh´sei Ehr“

Alexandre Guilmant: Symfónia č.1 d mol pre organ a orchester, op. 42

Dirigent: Leoš Svárovský

Sólista: Iveta APKALNA

www.sfk.sk

Informovala: Marianna Lechmanová

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár