Sex, celebrity a škandál. Život a smrť Anny Nicole Smith

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Londýn – V týchto dňoch sa na dosky Royal Opera House v Londýne tri roky po svojej premiére vracia mládeži do 16 rokov neprístupná opera ,,Anna Nicole“ (autor Mark-Anthony Turnage), ktorá podľa skutočnej udalosti zachytáva dramatický príbeh chudobnej čašníčky a slobodnej matky Anny Nicole Smith z Texasu, ktorá je rozhodnutá podľa vzoru Marylin Monroe stať sa slávnou a zbožňovanou.

Hlavná predstaviteľka podstúpi plastickú operáciu pŕs, popletie hlavu 89 ročnému multimilionárovi J. Howardovi Marshallovi, vo veku 26 rokov sa za neho vydá, stane sa Playmate, všade je stredobodom večierkov a televíznych show. Rok po svadbe ovdovie a vedie náročné súdne spory s rodinou zosnulého milionára o jeho dedičstvo. Jej tragickému koncu predchádza smrť vlastného syna, ktorý sa predávkuje liekmi a podobný osud postihne aj ju, keď sa jej vlastná závislosť od liekov proti bolesti, ktoré je nútená brať po bolestivých chirurgických zásahoch plastických chirurgov, vymkne spod kontroly a pod vplyvom veľkej dávky a nesprávnej kombinácie medikamentov umiera.

Anna Nicole, Royal Opera House, Alan Oke (J.Howard Marshall), Eva-Maria Westbroek (Anna Nicole), Gerald Finley (Stern), foto: Bill Cooper

Anna Nicole, Royal Opera House,
Alan Oke (J.Howard Marshall), Eva-Maria Westbroek (Anna Nicole), Gerald Finley (Stern),
foto: Bill Cooper

Opera vznikla na objednávku Royal Opera House v Londýne, kde mala pod taktovkou Antonia Pappana premiéru vo februári 2011. Hlavnej úlohy sa zhostila Eva-Maria Westbroek. Realizačný tím z roku 2011 sa takmer bez zmeny do ROH vracia aj teraz, na počiatku sezóny 2014. Medzičasom mala opera svoju premiéru taktiež v USA, kde bola posledným titulom, ktorý pred pred vyhlásením bankrotu v roku 2013 uvádzala New York City Opera. Premiéru v kontinentálne Európe mala v nemeckom Dortmunde.

Libreto z pera Richarda Thomasa je zmesou komédie, tragédie a veľmi priamo konfrontuje diváka s aktuálnou kultúrou celebrít. Hudobne ide o fúziu jazzu, blues a hudobného divadla, prepletenú s tradičným hudobným jazykom opery. K vrcholným číslam možno rátať Anninu svadobnú scénu v ktorej deklaruje žiť svoj americký sen, párty plnú výtržníctiev doplnenú živým jazzovým triom priamo na pódiu, ako i expresionistickú medzihru znázorňujúcu Annin finančný úpadok, ale aj scénu, kde Annin syn číta nekonečne dlhý zoznam liekov, ktoré jeho matka užíva. K vrcholom večera patrí Annina lamentácia nad mŕtvym telom svojho syna.

Okrem postáv Anny, jej rodičov, syna, prvého manžela, milionára Marshalla, jeho rodiny, vystupuje v opere taktiež postava znázorňujúca ikonu americkej žurnalistiky Larryho Kinga.

Anna Nicole, Royal Opera House, Peter Hoare (legendárny moderátor Larry King zo CNN), foto: Bill Cooper

Anna Nicole, Royal Opera House,
Peter Hoare (legendárny moderátor Larry King zo CNN),
foto: Bill Cooper

Royah Opera house uvádza operu v dňoch 16.-24. septembra, opäť pod taktovkou Antonia pappana v hlavnej úlohe s Evou-Mariou Westbroek. Operu je možné vzhliadnuť aj na DVD, ktoré vzniklo ako záznam z predstavenia v auguste 2011.

www.roh.org.uk

Trailer Royal Opera House

Trailer z Dortmundu

 

Pripravila: Natália Dadíková

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár