Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

12. septembra 2019 redakcia Sezóna 2019/2020

Sezóna 2019/2020 bude patriť Príbehu hudby

Príbeh hudby 2018, foto: Vlado Škuta/BChZ
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Autorský vzdelávací projekt zbormajstra Bratislavského chlapčenského zboru a vysokoškolského pedagóga Gabriela Rovňáka ml., ,,Príbeh hudby“, zaznie v novej sezóne na dvanástich koncertoch v Bratislave, Žiline a v Košiciach. Vďaka on-line streamu RTVS ho opäť uvidia mladí ľudia v školách na celom Slovensku.

(reklamný článok, BChZ)

Bratislavský chlapčenský zbor prostredníctvom svojho zbormajstra, Gabriela Rovňáka ml., realizuje jeden z najväčších hudobno-vzdelávacích projektov na Slovensku. Príbeh hudby to je cyklus koncertov, ktoré pútavou formou zoznamujú mladých divákov so svetom klasickej hudby za účasti vynikajúcich umelcov. ,,Uvedomujeme si, že mladým ľuďom musíme priniesť hudobné umelecké diela v najvyššej možnej interpretačnej kvalite – iba tak vedia divákov naplno zasiahnuť a získať ich pre svet klasickej hudby,“ povedal Gabriel Rovňák ml.

Príbeh hudby 2018, foto: Vlado Škuta/BChZ

V predchádzajúcej sezóne zaznelo šesť koncertov z cyklu Príbeh hudby, ktoré sledovalo viac ako 50.000 divákov na celom Slovensku. ,,Ako prví sme priniesli na Slovensko formát podujatia vysielaný prostredníctvom interaktívnych tabúľ priamo do jednotlivých tried na základných a stredných školách. Aj vďaka tomu sa ku nášmu koncertu mohli dostať aj deti z malých obcí a oblastí, ktoré sú vzdialené od kultúrnych centier. Som nesmierne rád, že už do prvého ročníka nášho projektu sa zapojilo viac ako 300 škôl,“ povedal autor projektu, Gabriel Rovňák ml.

Koncert Príbeh hudby I Na počiatku bola nota, získal stovky pozitívnych ohlasov z celého Slovenska a aj preto bude cyklus vzdelávacích koncertov pokračovať v rozšírenej podobe. V tejto sezóne uvedú organizátori štyri originálne projekty a zdvojnásobia počet koncertov. Novinkou je vstup do segmentu koncertov pre dospelých. V spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice pripravil autor dva projekty, ktoré budú mať možnosť vidieť aj návštevníci v podvečernom termíne. Aj tento rok zašlú organizátori bezplatné DVD so záznamom koncertu na prvých 200 škôl, ktoré sa do projektu prihlásia.

Zoznam koncertov a kalendárium ich uvedenia:

Príbeh hudby II O nesmrteľnosti

Počas koncertu ,,O nesmrteľnosti“ budeme hľadať odpovede na otázky, prečo sa niektoré hudobné diela stali v hudobnom kontexte ,,nesmrteľné“ a iné nie. V čom boli známi skladatelia nedostižní? Tento koncert bude zároveň prvým interaktívnym koncertom z cyklu Príbeh hudby, počas ktorého deti z celého Slovenska vyberú z dvoch diel to, ktoré je podľa nich ,,nesmrteľné“.

Príbeh hudby 2019

Na koncerte zaznie svetová premiéra orchestrálnych úprav vybraných častí z cyklu JA-RA-LAJ, skladateľky Sylvie Bodorovej a kompozícia Viliama Gräffingera. Diela vznikli na objednávku Príbehu hudby. Elixír hudobnej nesmrteľnosti namieša Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Bratislavský chlapčenský zbor (zbormajsterka Magdaléna Rovňáková), Maroš Klátik (klavír) a Gabriel Rovňák ml. (dirigent,moderátor).

Termíny uvedenia: 22. a 23. novembra 2019 o 10.30 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave. Prvý koncert bude on-line streamovaný do škôl na celom Slovensku.

Organizátorom koncertu je občianske združenie BChZ, vstupenky v sieti Ticketportal od októbra 2019.

Príbeh hudby IV Vianoce!

Aké by boli Vianoce bez hudby!? Každému sa najkrajšie obdobie v roku spája s množstvom piesní a skladieb. A tie majú svoje príbehy. Spoznajte tajomstvo Vianoc v špeciálnom vydaní Príbehu hudby so Štátnou filharmóniou Košice, sólistkou Adrianou Banásovou, Detským operným štúdiom Štátneho divadla Košice (zbormajster Lukáš Kozubík) a dirigentom Gabrielom Rovňákom ml.

Termíny uvedenia:
12. a 13. decembra 2019 o 8.30 a 10.00 (12. 12. aj o 11.30) v Dome umenia v Košiciach
15. decembra 2019 o 16.00 v Dome umenia v Košiciach
Organizátorom koncertu je Štátna filharmónia Košice

Príbeh hudby 2018, foto: Vlado Škuta/BChZ

Príbeh hudby V Farebný svet

Aj bez kufra sa dá precestovať celý svet! Na výprave s Bratislavským chlapčenským zborom spoznáme Európu, zavítame do Ameriky, ďalekého Ruska, na Taiwan a do ďalších krajín. Pútavý príbeh hudby celého sveta v premiére originálneho programu Bratislavského chlapčenského zboru. (zbormajsterka Magdaléna Rovňáková), klavír Dana Hajóssy, dirigenti Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák ml.

Termíny uvedenia:
15. marca 2020 o 16.00, Dom umenia Fatra, Žilina
jún 2020 Bratislava
Organizátorom koncertu je Štátny komorný orchester Žilina (marec), Občianske združenie BChZ (jún)

Príbeh hudby III Opera letí

Čo je vlastne opera? Prečo sa ľudia rozhodnú stráviť v divadle niekoľko hodín jej sledovaním? Môže operný spevák spievať, keď práve lieta? Prečo by nemal jesť zmrzlinu a hrať futbal? Úspešný projekt dirigenta a autora, Gabriela Rovňáka ml. odpovedá na najzvedavejšie otázky, aké vás o opere môžu napadnúť. Spolu so Štátnou filharmóniou Košice a sólistami Tatianou Hajzušovou a Martinom Gyimesim prežijete príbeh opery od jej vzniku až po súčasnosť, zoznámite sa s jej najvýznamnejšími predstaviteľmi a stanete sa súčasťou veľkého príbehu. Vstúpte spolu s nami do zákulisia operného domu a spoznajte jeho tajomstvá…

Termíny uvedenia: 31. mája o 16.00 a 1. júna 2020 o 8.30, 10.00 a 11.30, Dom umenia Košice. Organizátorom koncertu je Štátna filharmónia Košice

Príbeh hudby 2018, foto: Jaroslav Ľaš/ Štátna filharmónia Košice

Každý z koncertov je ovenčený množstvom ohlasov.
(…) Scenár a sprievodné slovo boli pripravené na špičkovej profesionálnej úrovni.
Július Klein, bývalý riaditeľ Štátnej filharmónie Košice

(…) Zrealizované koncerty mali veľmi priaznivý ohlas u detí aj pedagógov, o čom svedčia pozitívne až nadšené telefonické aj mailové ohlasy z jednotlivých škôl.
Elena Filippi, dramaturgička, Štátny komorný orchester Žilina

(…) Kvalitná hudba, premyslená koncepcia, krásny prístup k detskému poslucháčovi, profesionalita, to je dôvod, prečo sa na Vaše koncerty radi vraciame a vždy tešíme.
Anna Hrdá, pedagóg, Žilina

(…) Mnohé deti prvý krát videli a „boli“ na skutočnom koncerte. Veľmi sa to všetkým páčilo.
ZŠ s MŠ Vavrečka, online stream

(…) Takýto koncert sme tu na Slovensku ešte nezažili!!! Za celú moju rodinu posielame jedno obrovské bravooooo!!!!!
Zuzana Suchanová, návštevník koncertu

(…) Koncert bol úžasný! Po jednotlivých ukážkach sme spontánne tlieskali, ako by sme boli prítomní v sále. Z účinkujúcich vyžarovala taká radosť a hlboké precítenie hudby, že si to všimli aj žiaci.
Anonymný ohlas zo základnej školy, online stream

Bratislavský chlapčenský zbor sa týmto projektom hlási ku filozofii spoločensky zodpovedných organizácií. Okrem svojej výraznej medzinárodnej koncertnej činnosti smeruje ťažisko svojich aktivít aj do oblasti vzdelávania mladých ľudí na Slovensku. ,,Bratislavský chlapčenský zbor je etablované teleso, ktoré dlhodobo spolupracuje s našimi najvýznamnejšími umeleckými inštitúciami. Teraz je ten správny čas a priestor na to, aby sme rozšírili svoju činnosť a okrem našich členov ponúkli hudobné vzdelávanie všetkým deťom na Slovensku,“ povedala zakladateľka a zbormajsterka Bratislavského chlapčenského zboru, Magdaléna Rovňáková.

Príbeh hudby 2018, foto: Vlado Škuta/BChZ

Filozofiu vzdelania ako jednej z najsilnejších hodnôt, s autormi projektu zdieľajú aj partneri koncertu Príbeh hudby II O nesmrteľnosti.

Hlavným organizátorom podujatia je Občianske združenie BChZ. Spoluorganizátorom podujatia a hlavným mediálnym partnerom je Rozhlas a televízia Slovenska. Generálnym partnerom koncertu je UPC Broadband Slovakia s.r.o., z verejných zdrojov podujatie podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj. Organizátori ďakujú za významnú podporu týmto organizáciám: Nadácia VUB, Nadácia Poštovej banky, Eurovea, Polygrafické centrum, buckleup, Vlado Škuta Photography, SOZA. Mediálnymi partnermi koncertu sú: Hudobný život, in.ba a Opera Slovakia. Zmena termínov podujatí vyhradená.

Informoval: Gabriel Rovňák ml. BChZ

video
Príbeh hudby 2018

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...