Sezóna na špičkách

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Divadelná sezóna 2015/2016 otvorila svoje brány umeniachtivým návštevníkom. Všetky súbory divadiel na Slovensku pripravili, ako tradične, premiéry. Nesmieme zabudnúť ani na tie baletné, ktoré rozšíria stály repertoár kamenných divadiel. Spolu s prehľadom divadelných baletných premiér prinášame aj program festivalu súčasného tanca Bratislava v Pohybe 2015.

Tanec je umenie staré a mladé zároveň. Staré preto, že od počiatku dôb sa ľudia vyjadrovali práve pohybom, rituálnym tancom so symbolickými významami. Mladé preto, že je náročné na fyzickú kondíciu (zvlášť klasický balet) a preto ho tancujú prevažne mladí tanečníci. Balet je umenie prchavé, efemérne. Je to umenie okamihu, ktoré ako vznikne, tak sa aj stratí, hoci za jeho vzletom, ľahkosťou, dojmom a momentom stojí množstvo energie, sily a potu. Balet je umenie emotívne, môže nám vyrozprávať príbeh, ale vskutku ho ani nepotrebuje. Vnímame ho totiž predovšetkým srdcom a dušou, hoci je vizuálny. Tanec je rozpohybovaný obraz našich vnútorných prežívaní. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo v nastávajúcej sezóne s nami pohne.

Eugen Suchoň: Angelika, Balet SND Viola Mariner (Angelika), Igor Leushin (Peter) foto: Peter Brenkus

Eugen Suchoň: Angelika, Balet SND
Viola Mariner (Angelika), Igor Leushin (Peter)
foto: Peter Brenkus

Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo nastavilo sezónu na pôvodné diela, ktoré podľa slov riaditeľa baletu Jozefa Dolinského ml. uvedie ako svetové premiéry. Diváci môžu byť zvedaví a v očakávaní štyroch titulov. 26. a 27. septembra sa uskutočnia premiéry Carmen a la Gypsy Devils. Carmen poznajú diváci nielen ako operný titul, ale často je toto hudobné dielo Georga Bizeta aplikované na tanec. SND pristúpilo k tejto voľbe v zmysle pritiahnutia mladého publika do historickej budovy , podobne, ako sa o to snažilo alternatívou Laciho Strika Júlio a Romea. Inscenácia je výsledkom spolupráce Baletu SND, orchestra Cigánski diabli a tanečnej skupiny Credance, kde známy príbeh neskrotnej Carmen dostane novú podobu prostredníctvom netradičnej úpravy Bizetových melódií Ernestom Šarközim v kostýmoch Simony Vachálkovej na scéne Petra Janků a v choreografii a réžii Ladislava Cmoreja.

Po horúcej a vskutku cigánskej Carmen sa koncom novembra objaví na javisku baletu SND príbeh ruského tanečníka a choreografa, tanečnej ikony 20.storočia Václava Nižinského pod príznačným názvom Nižinskij – Boh tanca. Nižinského odkaz budúcnosti svetovému baletnému umeniu , momenty slávy i možných neúspechov a úskalí umelca, Nižinskij aj ako človek, charakter, povaha. To všetko na originálnu hudbu Carla Davisa, na scéne a v kostýmom Marka Baileyho, na libreto, choreografiu a réžiu Daniela De Andradeho. Svetovú premiéru tohto titulu chce balet SND venovať Christopherovi Gableovi, ktorý bol iniciátorom projektu a po dlhoročnom výskume pripravil prvú verziu libreta k tomuto dielu.

Slovenské národné divadlo, historická budova

Slovenské národné divadlo, historická budova

Treťou premiérou baletu SND bude Orchestrálna suita Petra Breinera Slovenské Tance, ktorá dostane javiskovú podobu vo svetovej premiére 19. a 20. februára 2016. Podľa slov šéfa baletu SND, túto mimoriadnu udalosť podporí spojenie renomovaných slovenských tvorcov – choreografky Natálie Horečnej, módnej návrhárky Ley Fekete a scénického výtvarníka Petra Janků.

Eurokontext v párnom roku 2016 bude venovaný hudobno-dramatickému a tanečnému divadlu. V jeho rámci pripravuje SND opäť svetovú premiéru tentoraz inscenácie Laban. Venovaná je bratislavskému rodákovi Rudolfovi Labanovi (1879 – 1958), významnej reformátorskej osobnosti tanca 20. storočia. Tento projekt vznikne pod vedením choreografky Šárky Ondrišovej na pôvodnú hudbu Petra Grolla a bude súčasťou programu Tanečného kongresu, ktorý sa pripravuje v spolupráci s Katedrou tanečnej tvorby VŠMU.

Na tlačovej besede odznela z úst Jozefa Dolinského aj informácia, že balet SND plánuje otvoriť Baletnú prípravku SND pre deti od 6 rokov. Ide o projekt dôsledného vyhľadávania talentov a výchovy k umeniu nielen baletnému. Vedenie baletu pokračuje v projekte Umenie pre život na podporu Národného onkologického ústavu a finalizuje program piateho výročného galakoncertu aj v spolupráci s RTVS. Balet SND sa bude zároveň podieľať na svetovej premiére baletu Romeo a Júlia na pôvodnú hudbu Boruta Krzisnika v choreografii Natálie Horečnej v spolupráci s Fínskym národným baletom z Helsínk a v rámci Choreografického ateliéru, platformy na vznik a uvádzanie pôvodných súčasných diel, verí v spoluprácu s VŠMU a v objavení ďalších choreografických talentov.

Korzár, Balet SND, K. Kaanová (priateľka Birbanta), S. Jegorov (Birbanto), A. Pyzhov (Konrád), foto: Peter Brenkus

Korzár, Balet SND,
K. Kaanová (priateľka Birbanta), S. Jegorov (Birbanto), A. Pyzhov (Konrád),
foto: Peter Brenkus

Stály repertoár teda doplnia štyri nové tituly, okrem nich si však diváci môžu pozrieť repertoárové predstavenia z klasiky – Korzár, Labutie jazero, Romeo a Júlia, Sen noci Svätojánskej, Spiaca krásavica, Sylfida, detské predstavenia – Luskáčik, Snehulienka a sedem pretekárov, Z rozprávky do rozprávky, súčasný tanečný večer The Tempest, alebo prvý slovenský balet Angelika.

Štátne divadlo Košice

Exotickým pozadím fantastickej Indie s orientáciou na výsostne klasický balet sa už stihol predstaviť balet Štátneho divadla Košice na premiérach 18. a 19 septembra s Bajadérou. Verzia Vladimira Malakhova oddaná žiarivým, ale elegantným farbám, spolu s divadelnou scénografiou a kostýmami Jordiho Roiga, na libreto Sergeja Chudenkova a Vladimira Malachova, hudbu Ludwiga Minkusa a pod taktovkou dirigenta Petra Valentoviča sa postarala o mimoriadne pôsobivý a kultivovaný večer. Štátne divadlo Košice má v talóne ešte jeden skvelý titul – Spartaka Arama I. Chačaturjana v réžii, choreografii, dramaturgii a na libreto Kirilla Simonova, na scéne a v kostýmoch Pavla Juráša.

Bajadéra, balet ŠDKE, foto: Joseph Marčinský

Bajadéra, balet ŠDKE,
foto: Joseph Marčinský

Stačí sa obzrieť do minulej sezóny baletu ŠDKE, kedy práve tento choreograf uviedol mimoriadne úspešnú baletnú inscenáciu Anny Kareniny, nominovanú na Divadelné dosky 2014. Môžeme teda tušiť a napäto očakávať, že aj jeho Spartakus na pôsobivú hudbu bude opäť tanečným zážitkom. Ako informuje ŠDKE, vznik baletnej inscenácie Spartakus je zviazaný s dobovými trendmi platnými vo vtedajšej sovietskej baletnej societe. Tento balet na motívy z histórie Rímskej ríše s hudbou Arama I. Chačaturjana prešiel rôznymi javiskovými peripetiami vyvolajúcimi rozporuplné diskusie medzi tvorcami. Rozhodne však Spartakus je materiál, ktorý dáva šance na pozoruhodný finálny tvar. A hoci balet ŠDKE uvedie v tejto sezóne len dve premiéry vo svojom stálom repertoári ponúka zaujímavé tituly ako spomínaná Anna Karenina, Nočná skúška-príprava na muzikál, Smrť v Benátkach, Chaotica, Sándor Márai, Spiaca krásavica, Zvonár u Matky božej, Doktor Jajbolí, Jánošík, Luskáčik, Romeo a Júlia, Labutie jazero, Carmen.

Štátna opera Banská Bystrica

V oblúku kamenných divadiel nesmieme opomenúť ani tanečné predstavenie Šikana v Štátnej opere v Banskej Bystrici v réžii a choreografii Dany Dinkovej, ktorého premiéra sa uskutoční 8. a 9. apríla 2016. Okrem nej si však diváci môžu pozrieť predstavenia Gypsy roots-čili-cigánske korenie, Biele peklo, alebo mne sa to stať nemôže, Ferdo Mravec.

Dana Dinková: Biele peklo alebo Mne sa to stať nemôže, Štátna opera Banská Bystrica (balet), foto: ŠOBB

Dana Dinková: Biele peklo alebo Mne sa to stať nemôže,
Štátna opera Banská Bystrica (balet),
foto: ŠOBB

Bratislava v Pohybe 2015

Kamenné divadlá nie sú však jediné, ktoré majú „autorské práva“ na tanečné umenie. A hoci okolnosti (spoločenské, technické, ale predovšetkým finančné) nie sú vždy priaznivé a majú občas za následok zánik aj takých divadiel súčasného tanca, akým bolo donedávna populárne Elle Danse, ešte stále sa drží v kondícii festivalová forma prezentácie súčasného tanca z domu i zo sveta a tým je Asociácia Bratislava v Pohybe. V októbrových dňoch (4.-24. 10.) otvára už devätnásty ročník medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v Pohybe 2015. Diváci si v rámci rôznych divadiel – Historická budova SND, Mestské divadlo POH, A4, alebo v netradičnom priestore Urban House budú môcť zmapovať a porovnať jednotlivé tanečné projekty z rôznych krajín. Tao Dance Theatre z Číny s dielom 6,7, Pocitové rezonancie slovenských tanečníkov Poláková, Korec, Šavel, Prochádzka, Izraelské tanečné divadlo Noa Shadur s dvomi dielami – Shifters a We do not torture People. Milan Tomášik s projektom Lovecká sezóna bude reprezentovať hneď štyri krajiny (Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Taliansko), zo Švajčiarska privítame Cie. Philippe Saire s Black Out, z Česka sa predstaví DOT504 Dance Company s ukážkou Collective Loss of Memory, alebo Alessandro Sciarroni z Talianska predvedie kus Jozef -predstavenie pre deti. Bratislava v pohybe zahŕňa aj sprievodný program v podobe prezentácií a workshopov.

Lovecká sezóna, festival Bratislava v pohybe, foto: Natália Zajačiková

Lovecká sezóna,
festival Bratislava v pohybe,
foto: Natália Zajačiková

Iste nás slovenské divadlá postupne prekvapia aj hosťujúcimi zahraničnými tanečníkmi v domácich inscenáciách, alebo hosťujúcimi divadlami s pozoruhodnými projektmi. Kým však vstúpime do kolotoča premiér, nových podnetov a zážitkov, je k dispozícii stály repertoár jednotlivých divadiel, ktorý diváci nájdu v programoch webových stránok.

Tanec je prchavé umenie a má mnoho podôb. Môže sa vzpínať na špičkách, imaginárne vábivo lietať vzduchom, rovnako ako sa môže váľať po zemi a priznávať realitu. Dokáže často na chvíľu prekonávať zemskú príťažlivosť, na druhej strane sa vie stotožniť so zemou a splynúť s ňou v stabilnej istote. Nech už je to akokoľvek a nech je vkus a názorový diapazón rozdielny a nekompatibilný, tí, čo balet preferujú sa musia zhodnúť v jednom – balet je láska, ktorá príde a ostáva a ak odíde, vždy po nej ostane aspoň silný dojem. Samozrejme za predpokladu, že za niečo stála.   Dámy a páni, vstúpte do sveta , ktorý je tak trochu iný , ako ten váš. Možno objavíte niečo, čo ste nečakali. A my , čo sme dávno v ňom, sa pokúsime postupne vstrebávať a hodnotiť , čo nám v tejto sezóne slovenské divadlá pripravili.

Pripravila: Barbara Brathová

www.snd.sk       www.stateopera.sk       www.sdke.sk       www.abp.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

baletná kritička a publicistka, členka Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár