Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

29. apríla 2014 redakcia Sezóna 2013/2014

Sezónu v košickej opere uzavrú dve jednoaktovky

fotografia zo skúšky opery Sedliacka česť, ŠDKE
Veľkosť písma
A
A
A
Košice – Treťou a zároveň poslednou premiérou opery Štátneho divadla Košice v aktuálnej sezóne bude 16. mája uvedenie dvoch jednoaktových opier – Sedliackej cti Pietra Mascagniho a Komediantov Ruggera Leoncavalla v hudobnom naštudovaní Petra Valentoviča a v režijnom pohľade Michaela Taranta.

„Obe opery výrazne reprezentujú hudobno – operný štýl verizmus, ktoré vrcholným predstaviteľom je aj v Košiciach dobre známy Giacomo Puccini. Sú postavené na príbehu lásky, cti, viny, trestu a zúfalých prehier,“ hovorí dramaturgička Linda Keprtová. Obe opery vznikli zaujímavým spôsobom. V  júli roku 1888 bola v Miláne vypísaná súťaž na jednoaktovú operu, pre ktorú Mascagni skomponoval Sedliacku česť (Cavalleriu rusticana). Tá napokon súťaž vyhrala a v nasledujúcich mesiacoch mala ohromujúci úspech v celom Taliansku a po tom, ako ju vo Viedni uviedol Gustav Mahler, ju hrali operné domy po celom svete a stala sa najslávnejšou Mascagniho operou. Triumfálny úspech Mascagniho opery inšpiroval Leoncavalla k napísaniu Komediantov (Pagliacci), ktorí mali premiéru v roku 1892 v Miláne a tiež dosiahli obrovský úspech. Nahrávka árie Vesti la giubba z tejto opery v podaní fenomenálního Enrica Carusa sa dokonca stala prvou gramofónovou platňou na svete, z ktorej sa predalo viac ako milión výliskov.

Štátne divadlo Košice
Štátne divadlo Košice

Košická inscenácia oboch jednoaktoviek prinesie na javisko divadla opäť zaujímavých hosťujúcich sólistov. Diváci sa môžu tešiť na Jolanu Fogašovú, Lászloa Boldizsára či Martina Bártu, z domácich sólistov sa predstavia Tatiana Paľovčíková, Janette Zsigová, Marián Lukáč, Marek Gurbaľ, Jaroslav Dvorský, Gabriela Hübnerová, Lenka Čermáková a tiež najnovšia posila sólistického ansámblu opery Titusz Tóbisz. Dirigenta Petra Valentoviča, ktorý v Košiciach hudobne naštudoval Rigoletta či Námesačnú a režiséra Michaela Taranta, ktorý v Košiciach pripravoval pred časom Janáčkovu Jej pastorkyňu, v realizačnom tíme dopĺňajú aj scénografka a kostýmová výtvarníčka Dana Hávová a choreograf Jiří Pokorný.

www.sdke.sk

 Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠD Košice

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...