Silvester s operou

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Posledný deň v roku ponúka rôzne formy zábavy. Niekto preferuje zábavu v kruhu rodiny, niekto zájde na hory, iní zasa očakávajú Nový rok na námestiach svojich miest a pod. Jedným zo spôsobov, akým stráviť posledný deň v roku, je návšteva opery či koncertu. Pre našich čitateľov ponúkame prehľad silvestrovského programu v slovenských operných divadlách a hudobných inštitúciách.

Zaželajte si šťastný nový rok v opere

Opera SND

Opera Slovenského národného divadla ponúka v posledný deň v roku Silvestrovský koncert aj večerné predstavenie operety Johanna Straussa Netopier.

Silvestrovský koncert SND

Silvestrovský koncert populárnych árií, ansámblov a baletných čísel v podaní sólistov Opery a Baletu SND sa uskutoční 31. decembra 2014 o 16:00 hodine v novej budove SND. Pod taktovkou dirigenta Dušana Štefánka budú účinkovať Andrea Vizvári, Monika Fabianová, Juraj Hollý, Daniel Čapkovič, Peter Mikuláš, Orchester Opery SND a sólisti Baletu SND.

Silvestrovský večer bude v Opere SND patriť kráľovi valčíkov Johannovi Straussovi. Nestarnúca opereta Netopier v réžii Miroslava Grisu ponúka zábavu pre všetkých. V silvestrovskom predstavení sa pod taktovkou dirigenta Dušana Štefánka predstavia Miroslav Dvorský (Gabriel von Eisenstein), Adriana Kohútková (Rosalinde), Ján Galla (Frank), Denisa Šlepkovská (Princ Orlofsky), Ondrej Šaling (Alfred), Daniel Čapkovič (Dr. Falke), Ivan Ožvát (Dr. Blind), Jana Bernáthová (Adele), Miriam Maťašová (Ida), Ivan Krúpa (Frosch), Peter Kružliak (Ivan), Daniel Hlásny (Poštár). Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet SND.

Netopier_WEB_02

Netopier predstavuje ťažkú skúšku divadelného ansámblu nielen z interpretačnej, ale i z hereckej stránky. Dobre zvládnutá inscenácia je hereckým koncertom korunovaným nádhernými melódiami. Istý kritik píšuci pre viedenské noviny Morgenpost po svetovej premiére v roku 1874 napísal: „… v lóži divadla Theater an der Wien môže človek dostať najkrajšiu morskú chorobu, tak sa to v prízemí vlní pri očarujúcich tónoch, ktoré z orchestra vyludzuje taktovka Johanna Straussa. Všetko tu švitorí, hudie, spieva a trilkuje ako uprostred jari.“

Štátna opera Banská Bystrica

Štátna opera v Banskej Bystrici pripravila v posledný deň roku svoju najnovšiu inscenáciu operety Emmericha Kálmána Čardášová princezná v réžii Imre Halasi. Pod taktovkou dirigenta Jána Procházku budú účinkovať Katarína Procházková (Sylvia Varescu), Štefan Šafárik (Knieža Leopold Mária), Oľga Hromadová (Cecília, jeho žena), Dušan Šimo (Knieža Edwin, ich syn), Šimon Svitok (Gróf Bonifác Kaučiáno) Ivana Kurtulíková (Anastázia, neter kniežaťa), Ján Haruštiak (Miško), Slavomír Benko (Feri Kerekeš), Marián Hadraba (Arciknieža Ferdinand), Slavomír Macák (Generál Rondsdorf), Adriana Škrváňová (Grófka Dorotea) Anna Martinéliová (Grófka Lujza), Juraj Kašša (Mc. Grave), Matej Bartko (Tassilo) Igor Kúchen (Aladár), Igor Lacko Lazarovič), Karol Kurtulík (Notár).

Čardášová princezná, Štátna opera Banská Bystrica, foto: Jozef Lomnický

Čardášová princezná, Štátna opera Banská Bystrica,
foto: Jozef Lomnický

Opereta v troch dejstvách na libreto Lea Steina bola najlepším a najznámejším dielom rakúsko – uhorského skladateľa. Za svoj úspech vďačí nesmrteľná opereta nielen úchvatnej hudbe, ale aj vtipnému libretu. Mladé viedenské knieža Edwin sa zamiluje do hviezdy budapeštianskeho kabaretu. Sylva, ale odchádza na turné do spojených štátov a Edwin dostane povolávací rozkaz. Aby Edwin o lásku neprišiel, rozhodne sa ju požiadať o roku. V tomto momente začínajú peripetie a náhle zvraty v ľudských osudoch, typické pre kálmánovské dielka.

Opera ŠD Košice

Opera Štátneho divadla v Košiciach neponúka svojim návštevníkom žiadny operný ani operetný program. (Na programe ŠDKE je Bláznivá situačná komédia TOM, DICK A HARRY)

Silvestrovský koncert Slovenskej filharmónie

Autori Johann Strauss, Joseph Strauss, Carl Michael Ziehrer, Július Fučík, Franz Lehár, Béla Kéler, Joseph Hellmesberger, Ľudovít Rajter a Emmerich Kálmán zaznejú na koncertnom pódiu Slovenskej filharmónie v podaní sólistov sopranistky Evy Hornyákovej, tenoristu Otokara Kleina a orchestra Slovenskej filharmónie pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra 31. decembra o 16:00 hodine. Silvestrovský koncert bude v priamom prenose prenášaný v rámci Silvestrovského programu Starého mesta na veľkoplošnú obrazovku na Hviezdoslavovom námestí.

Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia

Radosť z hudby – to je základná devíza hudby dynastie Straussovcov a ich priateľov. Ponúkali publiku vznešenú a kultivovanú zábavu, hodnú skutočných majstrov. Koncertné valčíky, štvorylky, polky, galopy, kankány, ohnivé piesne, šarmantné árie… na prvý pohľad ide o druhoradý hudobný tovar, o zábavu, o kabaret. V prípade Straussovcov je opak pravdou; ich salónne diela poskytujú dokonale prepracovanú štruktúru a zaväzujú človeka, aby ani voči plesovej zábave nepristupoval nezodpovedne a diletantsky. V rámci novoročných záväzkov je takéto posolstvo aktuálne a povzbudzujúce.

Štátny komorný orchester Žilina ani Štátna filharmónia Košice neponúkajú silvestrovský program.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: snd, šobb, šdke, sf, škož, šfk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár